Zamknij

Eksplozja, czyli ubezpieczenie mieszkania od wybuchu gazu

00:00, 16.05.2018 materiał partnera
Skomentuj Fot. depositphotos Fot. depositphotos

Stosowane w wielu budynkach piecyki gazowe służą nie tylko do ogrzewania, ale również do podgrzewania wody. Ich systematyczne serwisowanie i kontrolowanie to dobry sposób na uchronienie się przed ewentualną niesprawnością. Zdarza się jednak, że nawet sprawdzany piecyk zawodzi i dochodzi do eksplozji. Czy w takiej sytuacji można liczyć na wypłatę odszkodowania z polisy?

Wybuch gazu w mieszkaniu to zdarzenie, do którego dochodzi coraz rzadziej, jednak nie można w pełni być przekonanym, że w domu, w którym znajduje się urządzenie na gaz, nigdy do wypadku nie dojdzie. Właśnie dlatego konieczne jest zapewnienie sobie maksimum bezpieczeństwa.

Jak chronić mieszkanie przed wybuchem?

Sposobem na bezpieczne użytkowanie piecyków jest zainstalowanie specjalnych czujników gazu. W momencie gdy poziom gazu w budynku przekroczy ustalone wcześniej normy, czujnik się uruchomi i da sygnał dźwiękowy informujący o tym, że pojawiło się zagrożenie. Należy wtedy niezwłocznie wyłączyć piecyk i przewietrzyć mieszkanie. Duże stężenie gazu mogłoby właśnie doprowadzić do eksplozji.

Jednak nie wszyscy montują w swoich mieszkaniach czujniki, ryzykując, że niesprawny piecyk emituje gaz do wnętrza. W takiej sytuacji wystarczy tylko iskra, by doszło do nieszczęścia. Wybuch gazu w mieszkaniu kończy się zazwyczaj całkowitym zniszczeniem lokalu użytkownika, ale i sąsiednich mieszkań.

Wybuch gazu to dramatyczne zdarzenie. Za ogromne szczęście można uznać sytuację, gdy osoby przebywające w budynku, w którym doszło do wybuchu, ujdą z tego zdarzenia z życiem, choć nie zawsze tak się dzieje. Jednak dla tych, którzy przeżyją, po pierwszych chwilach szoku i po tym jak opadną emocje, pojawia się kolejny problem. Gdzie się schronić i gdzie zyskać dla siebie dach nad głową?

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia

Na rynku ubezpieczeń nieruchomości trudno znaleźć polisę, która zabezpieczałaby wyłącznie na wypadek wybuchu instalacji gazowej. Zwykle jest to ujęte jako element ochrony i towarzyszy ubezpieczeniu murów, stałych elementów i ruchomości. Często też ochroną objęty jest ogólnie wybuch, bez precyzowania tego, co go spowodowało.

Właśnie dlatego przeglądając dostępne ubezpieczenie mieszkania na www.ubezpieczeniemieszkania.pl należy dokładnie zapoznać się nie tylko z samym jego zakresem, ale również z zamieszczonymi i stosowanymi definicjami.

Definicje, które precyzują jakie zdarzenie ukryte jest pod konkretną nazwą można znaleźć w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. To dokument, który jest dostępny na stronie internetowej towarzystwa.

Zazwyczaj eksplozja czy wybuch definiowane są jako nagłe zdarzenie, któremu towarzyszy znaczne wyzwolenie energii. Do tego, tej gwałtownej zmianie towarzyszy również duża ilość powstającego wówczas gazu, pyłu lub pary. Tak skonstruowana definicja pozwala z jednej strony na spore pole do interpretacji, z drugiej jednak w pewnym zakresie nie pozostawia żadnych wątpliwości.

Przed zawarciem umowy ubezpieczenia warto sprawdzić, czy wybrane towarzystwo nie poszerza uznawanej przez siebie definicji o źródło czy też przyczynę wybuchu, jak na przykład bomba, niewypał czy materiały pirotechniczne.

Zakres ubezpieczenia na wypadek eksplozji

Zależnie od ubezpieczenia, zakres ochrony może być zróżnicowany. Inną polisę zaoferuje bowiem Warta, a inne będzie ubezpieczenie mieszkania w PZU na www.ubezpieczeniemieszkania.pl.

Wybuch, czy eksplozja mogą bowiem objąć swoim działaniem:

  • mury,
  • ruchomości domowe,
  • stałe elementy lokalu.

W przypadku ruchomości domowych, firma wypłaci odszkodowanie, które pozwoli na odkupienie utraconego majątku. Jeżeli ochrona będzie dotyczyła murów i stałych elementów, to maksymalna suma ubezpieczenia będzie równa wartości mieszkania, więc w razie jego zniszczenia będzie można odkupić sobie podobne.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe dołączają do tej ochrony również opcję assistance, która polega na praktycznym i organizacyjnym wsparciu. Z dnia na dzień nie da się otrzymać odszkodowania, ani tym bardziej odkupić mieszkania. Na to wszystko potrzebny jest czas. W ramach assistance, poszkodowani mogą liczyć na wsparcie w znalezieniu i wynajęciu z ubezpieczenia hotelu nawet na 90 dni, dodatkowo mogą liczyć na pomoc w przetransportowaniu do wyznaczonego miejsca, w zebraniu rzeczy pozostałych w mieszkaniu i zmagazynowaniu ich w odpowiednim do tego celu miejscu na czas remontu mieszkania lub do czasu wykupienia nowego lokalu.

Nie można również pominąć kwestii wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa. Firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania, jeżeli to poszkodowany umyślnie doprowadził do wybuchu lub też doszło do niego z winy innego, ale świadomego działania lokatora. Przykładem może tu być posiadanie niedozwolonej butli gazowej w pomieszczeniu, w którym nie powinna się ona znajdować i nie została zgłoszona. Podpisanie umowy ubezpieczenia powinno więc być poprzedzone również weryfikacją wyłączeń, by w razie zdarzenia nie być zaskoczonym brakiem odszkodowania.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%