Zamknij

Jastrowie może być znowu znane z produkcji wina

11:06, 22.12.2020 P.K Aktualizacja: 11:07, 22.12.2020
Skomentuj

Możliwe jest, że wkrótce odrodzi się tradycja produkcji wina w Jastrowiu. Legendy z tym związane są bardzo mocno zakorzenione w lokalnej społeczności. Winorośl jako symbol wina znajduje się w herbie gminy, dodatkowo w pamięci starszych osób jest widok górek, na których mogły znajdować się winnice. Od tego roku ruszyła długo wyczekiwana produkcja win u jednego z przedsiębiorców. Jeszcze przed świętami można zakupić produkty bezpośrednio od producenta.

 

Produkcja winorośli w Polsce jest nieco trudna ze względu na przymrozki, lecz nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby wykorzystywać także popularne w kraju owoce jak jabłko, porzeczka czy wiśnia, do tej pory niewykorzystywane masowo przez winiarstwo. W Jastrowskim zakładzie produkcyjnym znajdziemy także wino z aronii, które już dziś urzeka smakiem wielu koneserów, a dodatkowo ma wiele walorów zdrowotnych. Mało kto wie, że to właśnie aronia może być świetnym produktem eksportowym w winie, bo w Polsce mamy niemal 60% światowej produkcji.

Właściciel małego zakładu produkcyjnego, Pan Paweł, kilkanaście lat spędził w jednej z najbardziej cenionych winnic niemieckich. Zdobyta tam wiedza i doświadczenia oraz wyostrzone kubki smakowe, których może pozazdrościć niejeden kiper, pozwalają wytwarzać wysokogatunkowe wino

– dziś do produkcji wykorzystywane są owoce produkowane w Polsce, które mają wielki potencjał na stworzenie czegoś innego niż to co mamy na półkach sklepowych. Klimat się zmienia i granica klimatyczna uprawy winorośli przesuwa się na północ, zatem możliwe, że kiedyś jeszcze w naszych okolicach powstaną winnice, gdzie znajdą się gatunki winorośli spełniające wymagania do produkcji wysokogatunkowego wina. Dziś korzystajmy z wysokiej jakości owoców polskich takich jak jabłko, aronia, porzeczka czy wiśnia.- podkreśla Paweł Rudnik

Rynek wina w Polsce rośnie nieprzerwanie od 10 lat, w tempie średnio 7 proc. rocznie. Zmienia się także kultura picia alkoholu i wina często stają na stole do podkreślenia smaku potraw lub jako aperitif. W jastrowskim zakładzie zabutelkowano już pierwsze partie produktów. Najczęściej dosładzane są miodem z lokalnych pasiek co sprawia, że smak jest wyjątkowy. Tak wartościowego towaru nie uda się znaleźć na półkach sklepowych, dlatego docelowo ma być możliwość zakupu w sklepach internetowych i w restauracjach. Cena obecnie jest niższa niż wartość napoju, aby zachęcić do smakowania trunku i zaczyna się od 20 zł. Zanim zostanie bardziej rozwinięty kanał dystrybucji dający łatwość zakupu, właściciel z przyjemnością sprzedaje nawet pojedyncze sztuki bezpośrednio zainteresowanym osobom, a dostępne wina można obejrzeć osobiście w Jastrowiu.

 

Wkrótce dłuższy wywiad z Panem Pawłem Rudnikiem o jego pasji

Zakład produkcyjny Cydrowin znajduje się w Jastrowiu, ul.Boczna 20

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

KiperKiper

1 0

Najlepsze wino to jest marki "Wino" 20:37, 03.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

żulikżulik

1 0

Znów będą rozpijać pańszczyżnianych chłopów i klase robotnicza ...eeech. 15:30, 16.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%