Zamknij

Podatek dla właścicieli mieszkań. Rząd podjął decyzję!

16.48, 22.12.2022 Źródło: Dziennik Gazeta Prawna / money.pl Aktualizacja: 06.24, 23.12.2022
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Daniel Wiśniewski
REKLAMA

Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac na zapowiadanymi wcześniej obciążeniami podatkowymi dla najmu instytucjonalnego. Wygląda na to, że podatek, który miał obciążyć właścicieli mieszkań, przynajmniej na razie, nie wejdzie w życie. 

O sprawie informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Podatek miał być odpowiedzią na doniesienia wskazujące na to, że zagraniczne fundusze inwestycyjne masowo wykupują mieszkania ograniczając w ten sposób dostęp zwykłym Polakom. 

- Nie będzie dodatkowych obciążeń podatkowych dla najmu instytucjonalnego. Ministerstwo Finansów potwierdza, że nie prowadzi prac nad zapowiadanymi wcześniej nowymi obciążeniami - wskazuje DGP.

System wsparcia na pierwsze mieszkanie

W ostatnich dniach Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że przygotowany jest system wsparcia dla osób, które chcą kupić pierwsze mieszkanie. To  system dopłat do kredytu na zakup i konto oszczędnościowe, by gromadzić tam środki na jego zakup. 

Oba instrumenty to kompleksowe rozwiązania dla rynku mieszkaniowego. Pierwszy jest dla osób, które są gotowe pierwsze mieszkanie kupić, a drugie dla tych, które planują to w perspektywie następnych kilku lat.

Bezpieczny kredyt 2 proc., jak wynika z informacji resortu, będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia, która nie ma i nie miała mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.

- W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego dziecka warunek wieku i "pierwszego mieszkania" spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich. Budżet państwa przez 10 lat będzie dopłacał różnicę między stałą stopą ustaloną na podstawie średniego oprocentowania kredytów o stałej stopie w bankach. Maksymalna wysokość kredytu to 500 tys. zł, a w przypadku małżeństw lub rodziców z co najmniej jednym dzieckiem – 600 tys. zł. Nie będzie obowiązywał limit ceny 1 m kw. Co ważne, nie będzie progu dochodowego - podaje serwis money.pl

 

 

(Źródło: Dziennik Gazeta Prawna / money.pl)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%