Mówi się, że poezja umiera. Te słowa nie znajdują w Wałczu potwierdzenia. W miniony weekend (17-19 października) w Wałeckim Centrum Kultury odbył się 37. Ogólnopolski Turniej Sztuki Recytatorskiej ?Wobec własnego czasu?. Recytatorzy i wykonawcy poezji śpiewanej tradycyjnie nie zawiedli.
Podczas inauguracji sala widowiskowa była pełna, a to za sprawą Katarzyny Jamróz i Andrzeja Roga, którzy wystąpili z koncertem piosenek żydowskich z tekstami w języku jidysz, hebrajskim i polskim oraz muzyki klezmerskiej pod tytułem ?Piosenki o złotej krainie?.
- Od tylu lat spotykamy się pod tym symbolicznym drzewem. To drzewo każdego roku się zmienia, ale nie zmienia się atmosfera - mówiła dyrektor WCK Małgorzata Laskowska-Iwanowicz. - Przez te trzy dni czas jakby zwalnia, a my zatapiamy się w poezji, delektujemy się słowem.
- Jesień to czas nostalgii, przemijania, wspomnień. To bardzo dobry klimat do tego, aby słuchać recytacji w wykonaniu amatorów, którzy przywiązują wagę do słowa. W świecie, w którym liczą się obrazy, osoby, które kochają słowo zasługują na ogromny szacunek i uznanie - mówiła podczas otwarcia burmistrz Bogusława Towalewska.
Tuż po koncercie rozpoczęły się przesłuchania, które zakończyły się późnym wieczorem i trwały przez prawie cały kolejny dzień. Głównymi wydarzeniami sobotniej części turnieju było spotkanie z A. Rogiem oraz projekcja filmu ?Historia o proroku Eliaszu z Wierszalina?.
Niedziela była ostatnim dniem turnieju. Jej głównym punktem był - jak zawsze znakomity - koncert laureatów i wręczenie nagród zwycięzcom. Jury w składzie: Andrzej Róg, Wiesława Szczygieł i Luba Zarembińska wysłuchało 28 recytacji, 11 wykonawców poezji śpiewanej i dwóch wykonawców w kategorii ?wywiedzione ze słowa?. W kategorii recytacja Grand Prix przyznano Hannie Komorzyckiej z Teatru Słowa ?Proscenium? w Szczecinie. Pierwsze miejsce zajęła Zuzanna Saporznikow z Poznania, dwa równorzędne drugie miejsca zajęły Olga Głuchowska ze Świdwina i Maria Czaplewska z Kołobrzegu, z kolei trzecie miejsca zajęli Daniel Jacek Stachuła z Poznania i Małgorzata Fatalska z Teatru Słowa ?Proscenium? w Szczecinie. Wyróżnienia przyznano z kolei Aleksandrze Ignasińskiej z Trzcianki, Bartoszowi Kowalczykowi z Drawska Pomorskiego, Dawidowi Kasprzykowi z Koszalina, Mai Wolskiej z Koszalina, Konradowi Glejtowi z Koteży, Szymonowi Majchrzakowi z Koszalina oraz Karolinie Godlewskiej z Krakowa. W kategorii poezja śpiewana zwyciężyła Marta Walecka ze Starogardu Gdańskiego, drugie miejsce zajęła Paulina Statucka z Poznania, a trzecie Piotr Goljat z Tomaszowa Mazowieckiego oraz Michał Słomka z Koszalina. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały Ewelina i Żaneta Klingbeil z Koszalina oraz Karolina Nowakowska z Tomaszowa Mazowieckiego. W kategorii ?wywiedzione ze słowa? jury nagrodziło Sylwię Witkowską ze Studia Teatr w Szczecinie. Jury przyznało także nagrodę Lidii Zamkow Czesławowi Kubiakowi z Koszalina. Jednorazowymi stypendiami artystycznymi nagrodzono także instruktorów przygotowujących uczestników: Iwonę Gargas ze Szczecina, Piotra Dehra z Poznania, Radosława Ciecholewskiego ze Starogardu Gdańskiego, Rafała Kowalewskiego z Koszalina i Włodzimierza Ignasińskiego z Trzcianki. Stypendia otrzymały również instruktorki z Wałcza Agnieszka Brosz i Katarzyna Aftyka.
- Tegoroczny turniej obfitował w ciekawe propozycje, zarówno pod względem poszukiwań literackich, jak i poziomu prezentacji - ocenia W. Szczygieł. - Jury i instruktorzy dedykują go naszej koleżance Iwonie Gargas ze Szczecina w uznaniu jej zasług na polu krzewienia sztuki recytacji oraz by ogłosić, że została ona odznaczona w tym roku przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego medalem ?Zasłużony kulturze Gloria Artis?.
Turniej sfinansowali: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski w Szczecinie, wałeckie Starostwo, Urząd Miasta w Wałczu, Urząd Gminy Wałcz, firma ITD Tadeusza Szostka, Drut-Plast, ZWiK, ZEC, TBS, Skok Wesoła.
zb
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz