Zamknij

Rocznicowe cerkwie

09:27, 06.03.2019 | z
REKLAMA
Skomentuj

Podczas ostatniej wystawy w Muzeum Ziemi Wałeckiej, mimo otwarcia dwóch sal, ścisk był tak duży, że goście zamęczali dyrektor Magdalenę Suchorską pytaniami o możliwość powiększenia sal wystawowych.

Tak tłumnie goście przyszli na wernisaż wystawy „Karpackie cerkwie w miniaturze” 3 marca, wśród nich znaleźli się m.in. zastępca burmistrza Wałcza Adam Biernacki, starosta Bogdan Wankiewicz i przewodniczący Rady Miejskiej w Wałczu Paweł Łakomy.

Autorem makiet istniejących i nieistniejących już cerkwi łemkowskich jest Michał Warchił, który wraz z rodziną został wysiedlony z Krempnej koło Jasła w ramach akcji Wisła w 1947 roku. Zamieszkał w okolicy Strzelec Krajeńskich, skąd dojeżdżał do Wałcza do szkoły rolniczej. Co ciekawe, wśród zwiedzających wypatrzył kolegę, którego nie widział kilkadziesiąt lat. Dzisiaj pan Michał mieszka w Legnicy. Jego największą pasją jest budowa makiet cerkwi. Kiedy akurat ich nie tworzy, przeszukuje literaturę na ten temat, zbiera materiały i przygotowuje się do zrobienia kolejnych. Jego prace prezentowane były w wielu miejscach, m.in. w Zamku Książąt Pomorskich, Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu i Muzeum Lubuskim w Gorzowie Wielkopolskim.

Z kolei autorem przepięknych zdjęć beskidzkich świątyń jest Kamil Paluszek, zapalony podróżnik, rowerzysta i profesjonalny fotograf, którego głównym obiektem zainteresowania są cerkwie. Wernisażowi towarzyszyła krótka prelekcja M. Warchiła, koncert zespołu „Czeremcha” oraz wykład ks. proboszcza Arkadiusza Trochanowskiego „Tajemnice cerkiewnej przestrzeni”.

Wystawa została zorganizowana przez Muzeum Ziemi Wałeckiej i proboszcza ks. A. Trochanowskiego w 60. rocznicę istnienia parafii greckokatolickiej na Ziemi Wałeckiej i ponad 70 lat trwania mniejszości ukraińskiej na tym terenie.

(z)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

top 3 najczęściej czytane


REKLAMA

Komentarze (1)

dasdas

6 4

Wszędzie ukry 14:22, 06.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© extrawalcz.pl | Prawa zastrzeżone