Zamknij

Cudaczne szopki

12:47, 18.11.2019 | z
REKLAMA
Skomentuj

Od 17 listopada w Muzeum Ziemi Wałeckiej można oglądać 30 czeskich szopek bożonarodzeniowych. Warto się tam wybrać, bo są naprawdę cudaczne i zupełnie inne od tych, do których przywykliśmy.

Na wystawie zebrano tradycyjne szopki, drewniane i papierowe, przypominające te, które już znamy i w których zaprezentowano postacie biblijne, ale są też szopki… kolejarskie, niezwykle barwne, graficznie przypominające kalendarze adwentowe, a nawet takie, z których postacie kojarzą się z bohaterami bajki Sąsiedzi. Są szopki szklane, szopki - witraże i wykonane z majoliki. Najstarsza zaprezentowana w MZW pochodzi z przełomu XIX i XX wieku.

- W Czechach występują szopki rodzinne, które czasami zajmują pół mieszkania, bo są latami rozbudowywane. Związany jest z tym zwyczaj odwiedzania szopek. Do czeskich szopek przychodzą nie tylko trzej królowie, ale też wszyscy mieszkańcy danej miejscowości, także w strojach ludowych, i przedstawiciele wszystkich zawodów. Widzimy na przykład karczmarza z piwem, każdy niesie coś dla siebie ważnego, dzieci najczęściej niosą zabawki - opowiada kustosz wystawy Marlena Jakubczyk. - Czechy to państwo bardzo zlaicyzowane. Święta Bożego Narodzenia mają tam mniejszy wydźwięk religijny niż w Polsce. To przede wszystkim czas na spotkania rodzinne.

Czechom trudno było rozstać się szopkami, starania o przywiezienie ekspozycji do Wałcza trwały 3 lata. Na początku Czesi chcieli udostępnić jedynie 10 szopek, Magdalena Suchorska i Marlena Jakubczyk negocjowały dwa dni. Samo przygotowanie w MZW zajęło muzealnikom ponad miesiąc.

W Muzeum Szopek w Třebechovicach znajduje się ponad 400 eksponatów, pochodzących ze wszystkich regionów Czech, wykonanych z najróżniejszych materiałów. Najbardziej znana jest ruchoma Szopka Probošta, która ma ponad sto lat, składa się z ponad dwóch tysięcy  elementów, w tym 373 figurek.

Honorowy patronat nad wystawą objęła Ambasada Republiki Czeskiej. Można ją oglądać do 29 lutego.

Przypominamy o konkursie ogłoszonym przez MZW na szopkę bożonarodzeniową z wałeckim motywem. Szopki muszą nawiązywać do tradycji Bożego Narodzenia oraz zawierać elementy wałeckie (pochodzące z terenu powiatu wałeckiego). Może to być nawiązanie do architektury, historii, krajobrazu, postaci historycznych i współczesnych. Szopki muszą być wykonane ręcznie, nie mogą zawierać gotowych elementów, dostępnych w handlu, powinny mieć charakter przestrzenny.

(z)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

CiekawaCiekawa

2 3

Wypoczywam od kilku dni w Wałczu, czy wstęp do owego muzeum jest płatny? 14:06, 18.11.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PawełPaweł

7 0

Nawet gdyby był, proszę o kontakt a pokryje koszt. 11:30, 19.11.2019


© extrawalcz.pl | Prawa zastrzeżone