Zamknij

Cerkiewne tajemnice

12:24, 21.09.2020 kama Aktualizacja: 12:25, 21.09.2020
Skomentuj

Czym jest ikonostas, kto może przejść przez carskie wrota, dlaczego grekokatolicy robią znak krzyża trzy razy złączonymi palcami i jak wyglądają sakramenty w obrządku wschodnim, ale także o innych tradycjach kościoła greckokatolickiego opowiadał proboszcz wałeckiej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego ks. Arkadiusz Trochanowski. Spotkanie w cerkwi odbyło się 19 września, a zorganizowano je w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.

- Czasami spotykam ludzi, którzy mówią, że byli tu ochrzczeni, że ktoś tu chodził do kościoła, ale nagle to miejsce stało się takie tajemnicze. I pojawia się pytanie: czy można tam przyjść? Oczywiście, że można przyjść, wtedy, gdy odbywa jest nabożeństwo, gdy odbywa się liturgia, gdy świątynia jest otwarta dla wszystkich, którzy chcą odwiedzić to miejsce - mówił proboszcz.

Uczestnicy sobotniego spotkania dowiedzieli się m.in. jak powstał kościół greckokatolicki, o wyodrębnieniu 22 wspólnot greckokatolickich, czym różni się od kościoła prawosławnego i jakie ma elementy wspólne z rzymskokatolickim. Proboszcz w przystępny i interesujący sposób opowiadał o przesiedleniach i początkach wałeckiej parafii, w której ważną rolę odegrał pierwszy proboszcz ks. Teodor Markiw. Wałecka świątynia służy wspólnocie greckokatolickiej od 1959 roku. To do Wałcza na msze zjeżdżali się kiedyś mieszkańcy z miejscowości oddalonych nawet o 50 km. W latach 50. ub w. na terenie Polski było dwadzieścia takich placówek.

- Było to miejsce kultu, ale także spotkań, taki rodzaj świetlicy dla  ludności ukraińskiej wysiedlonej w ramach akcji „Wisła” - mówił proboszcz.

A. Trochanowski opowiadał, jak wygląda ikonostas oddzielający ołtarz od nawy kościoła, o znajdujących się w centrum ikonostasu carskich wrotach, przez które może przejść tylko kapłan odprawiający mszę i biskup. Za ikonostas nie mogą wchodzić kobiety. Mówił także o różnicach w tradycjach i obrzędach religijnych. Grekokatolicy robią znak krzyża trzy razy trzema złączonymi palcami, symbolizującymi trójcę świętą; zgięte dwa pozostałe palce oznaczają dwie natury Jezusa: boską i ludzką. Inaczej wyglądają również sakramenty. W kościele greckokatolickim chrzest, bierzmowanie i eucharystia udzielane są jednocześnie. W tradycji wschodniej komunia święta podawana jest łyżeczką liturgiczną i udzielana pod dwiema postaciami: chleba i wina. W kościele nie ma organów, wierni śpiewają a cappella, niedzielna liturgia trwa ponad godzinę, a kapłan odprawia ją stojąc tyłem do wiernych. Greckokatolicki ksiądz może być żonaty, ale w tej kwestii też musi spełnić określone wymogi.

Nie zabrakło anegdot, m.in. o tym, jak dobrać odpowiednie wino, żeby małe dziecko w czasie chrztu nie płakało, ale oblizało się ze smakiem. I ile potrzeba wina, żeby wystarczyło dla wszystkich wiernych...

Na koniec proboszcz wspomniał o tym, że w roku 1998 dzięki przychylności władz miasta został przeprowadzony remont cerkwi. Słowa te stały się prezentem urodzinowym, gdyż właśnie 19 września Zdzisław Tuderek obchodziłby urodziny.

Spotkanie zorganizowano w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. W ten sposób Muzeum Ziemi Wałeckiej zainaugurowało również nowy cykl muzealnych spotkań - w terenie. To spotkania w miejscach na co dzień nieodwiedzanych, ale wpisujących się w przedwojenną i powojenną historię miasta. W ramach EDD w najbliższą niedzielę w muzeum odbędą się wykłady Beaty Stankiewicz „Z pożółkłych papierów wspomnienia spisane...” i Jarosława Harasimowicza „Drogi do domu”.

(kama)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

KobietaKobieta

5 7

Co za bzdurna religia. Za ikonostas nie mogą wchodzić kobiety? W takim razie to jest dyskryminacja. W oczach Pana Boga wszyscy ludzie są równi. U niego nie ma podziału na mężczyźni i kobiety, tylko wszystkie dzieci razem. 15:41, 21.09.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

ixiixi

0 1

Która religia nie jest bzdurna? 14:51, 22.09.2020


KobietaKobieta

0 1

Ta w której nie dyskryminuje się kobiet. 23:31, 22.09.2020


reo

ewal1964ewal1964

2 0

Każda religia jest związana z odrębną kulturą, ma własne księgi, rytuały i święta, ale życzę wszystkim wiernym bez względu na wyznanie takiego proboszcza, jakim jest ks. Trochanowski. 19:35, 10.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%