Zamknij

Mniej znaczy lepiej

13:10, 30.08.2022 . Aktualizacja: 13:49, 30.08.2022
Skomentuj

Projekt obejmuje działania edukacyjne dotyczące ochrony środowiska i realizuje cel stowarzyszenia – popularyzację trendu zero waste.

Jest skierowany do mieszkańców Wałcza.Stowarzyszenie od kilku lat edukuje lokalną społeczność na temat zero waste, przepisów SUP oraz wskazuje alternatywy dla jednorazowego plastiku.

Sprzyja to politycznej, społecznej i gospodarczej akceptacji wytycznych unijnych w tym zakresie.Obecnie w mediach społecznościowych prowadzona jest kampania informacyjna podhasłem #NIEDLAPALSTIKU –czyli plastikowym odpadom mówimy NIE!

Świadomość ekologiczna jest coraz większa, jednak w Polsce zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne ma nadal tendencję wzrostową (w przeciwieństwie do światowych i europejskich trendów) i wynosi ok 3,7 mln ton rocznie (2020r.)! Oczywiście pandemia zaburzyła nieco trendy, ale nadal można to zmienić, dokonując na co dzień świadomych wyborów.Każdego roku co najmniej 8mln t plastiku trafia do mórz i oceanów. Obecnie w morzach i oceanach zalega ponad 150mln t polimerów i ilość ta będzie rosła, a głównym źródłem zanieczyszczania wód tworzywami sztucznymi są wyrzucane masowo produkty jednorazowego użytku, takie jak sztućce, talerze, mieszadła, słomki, patyczki do uszu etc.

Kampania #NIEDLAPLA-STIKU zachęca do rezygnacji ze zbędnego plastiku.Kontekstem projektu jest dyrektywa UE The Single-UsePlastics (skrót SUP). Dyrektywa weszła w życie w lipcu2021 r. i eliminuje z użycia jednorazowe przedmioty z tworzywa sztucznego tj.: patyczki higieniczne, sztućce,talerze, słomki. Polska nie wdrożyła ciągle wytycznych dyrektywy. Przewidywany termin implementacji przepisów dyrektywy SUP w Polsce to 4. kwartał 2022.Dlaczego powinniśmy rezygnować z plastiku? Ponieważ jest on szkodliwy dla naszego zdrowia oraz bardzo zanieczyszcza środowisko, co wpływa zarówno na naturę, jak i na nas. Drobinki plastiku wykryto w rybach,owocach morza, soli morskiej, piwie, a nawet miodzie i wodzie butelkowanej. Co oznacza, że w ciele każdego z nas krążą cząstki plastiku –przyjmowane z wodą i pożywieniem.Co więcej, ponad milion zwierząt rocznie ginie przez plastikowe śmieci zalegające w morzach i oceanach przez lata, ponieważ wyrzucone odpady nie ulegają natychmiastowemu rozkładowi.„[...] Świat uzależnił się od plastiku, bo jego producenci znajdują coraz to nowe sposoby by go nam wciskać. I ten plastik dławi, dusi i topi życie w morzach – przekonuje dr. Kimberly Warner - naukowiec pracujący dla Oceany, największej międzynarodowej grupy działającej wyłącznie na rzecz ochrony oceanów. Oczywistym jest, że przy obecnym stylu życia często jesteśmy zmuszeni do korzystania z takich opakowań,co wynika w dużej mierze z ograniczonej oferty czy braku alternatywy. Jednakże alternatywy dla plastiku istnieją i w miarę możliwości warto po nie sięgać. Stowarzyszenie w mediach społecznościowych oraz podczas spotkań z mieszkańcami przedstawia przykłady, które warto naśladować, czyli np.rezygnację z plastikowych słomek, butelek i kubków wielorazowego użytku, czy korzystanie z ekotoreb.W ramach projektu 9 lipca2022 r. członkowie Stowarzyszenia zorganizowali stoisko zero waste podczas Pikniku NGO, który odbył się na Skwerze Kaszewskiego w ramach 6.Festiwalu Dwóch Jezior w Wałczu.

Co przygotowali dla mieszkańców?- pyszną kawę do własnego kubka wielorazowego gratis- warsztaty robienia woskowijek, które są alternatywą dla folii aluminiowej czy spożywczej- prezentację alternatyw dla przeróżnych plastikowych jednorazówek np. bieliznę menstruacyjną, talerze z otrębów, bambusowe sztućce i słomki, drewniane mieszadełka, szampon w kostce i wiele innych.- rozmowy o zero waste, dyrektywie SUP, wzroście gospodarczym i jego wpływie na klimat.Elementem, który wzbudził największe zainteresowanie Wałczan było pyszne wege-tariańskie leczo serwowane do jadalnych misek. To się nazywa konsumpcja bez od-padów! Zachęcamy do odwiedzania strony stowarzyszenia Młodzi Wałcza na Facebooku i Instagramie, gdzie można zapo-znać się z propozycjami oraz porozmawiać o ograniczaniu odpadów.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

ProponujeProponuje

0 0

Producenci napojów w Wałczu, niech nalewają do szklanych butelek, szmaciarz niech je skupuje, a dzieci zarobią i wszyscy będą zadowoleni 23:19, 30.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Józek Józek

0 0

Można też pożerać wszystko hak jedna z tego stowarzyszenia i też będzie zero waste. Jakie towarzystwo taka akcja. To może burmistrz powinien przesiąść sie na rower jak tak dbają o środowisko. 00:22, 31.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%