Początek nowego roku to czas podsumowań. Wiele mówi się o działalności miejskich jednostek. Rzućmy okiem na to, co działo się w ostatnim roku w Wałeckim Centrum Kultury.
Według otrzymanych danych WCK w 2023 roku zorganizowało lub współorganizowało 212 wydarzeń, przyciągając łącznie 49 636 entuzjastów kultury. Różnorodność repertuaru dostosowanego do różnych potrzeb odbiorców wielu kategorii wiekowych i wielu zainteresowań zaowocowało kolorową mozaiką doświadczeń artystycznych, w których każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
29 koncertów
Aż 29 koncertów odbyło się w ubiegłym roku w Wałczu za sprawą Wałeckiego Centrum Kultury. Występów znanych gwiazd polskiej sceny muzycznej, jak i lokalnych wykonawców. Dla mieszkańców Wałcza wystąpili w ostatnim roku między innymi: Fisz Emade Tworzywo, Grubson, Łydka Grubasa, Marcin Januszkiewicz czy Pablopavo i Ludziki. Wystąpili również: Old Breakout, Dorota Miśkiewicz w koncercie jazzowym, bydgoski zespół Medicine Cantares, Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, Arte Con Brio oraz show „Mamma mia” Teatru Variete Muza. Zespół Bastarda Trio zachwycił nas nietypowymi aranżacjami mistycznych, żydowskich pieśni podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej. W świat „Melodii Międzywojnia” przeniosła widzów Estera Naczk-Suska, poznaliśmy też walory „Tanga – jako zmysłowości pięknie uwolnionej”. Wałecki Chór Akademicki cieszył publiczność swoimi występami kilkakrotnie w ciągu roku, podobnie jak Zespół Śpiewaczy Chabry, który obchodził XX lecie działalności. Dzięki współpracy WCK z fundacją Prosvita byliśmy świadkami XVII już Wędrownego Festiwalu Kultury Ukraińskiej oraz koncertu kolęd polsko-ukraińskich. Podczas Festiwalu Dwóch Jezior zorganizowano również tradycyjny Wieczór Szant z 5 zespołami oraz Beach Party, podczas którego w rytm muzyki znanych DJów młodzież bawiła się do późnych godzin nocnych.
Teatr dla wszystkich pokoleń
11 spektakli teatralnych wzbogaciło ofertę dla dzieci, młodzieży i dorosłych. WCK udowodniło, że sztuka może być uniwersalnym językiem, przemawiającym do serc wszystkich pokoleń. Spośród spektakli warto wymienić cykl przedstawień dla dzieci i młodzieży Teatru Wrocławskiego in art, Rympau Duo Show – cyrkowy spektakl uliczny dla rodzin, a dla widzów dorosłych „Babski przekręt”, „Rubinowe gody”, „Telewizja kłamie” czy spektakl „Kłamstwo”.
Filmowe perły i dyskusyjne spotkania
Dyskusyjny Klub Filmowy zorganizował 9 spotkań, w tym niezwykły pokaz filmu „Nosferatu” z muzyką na żywo zespołu Czerwie. Kino Tęcza, działające w ramach WCK, zachwyciło widzów 422 seansami filmowymi, przyciągając 12 776 kinomanów.
Sztuka w ogniu lokalnej pasji
W 2023 r. w Wałeckim Centrum Kultury zorganizowanych zostało aż 14 wystaw. Prezentowano zarówno prace lokalnych artystów w cyklu wystaw „Wszystko, co kocham” i podczas tradycyjnego Salonu Dorocznego, ale także po raz pierwszy w historii Wałcza mieszkańcy obcowali z dziełami Pablo Picasso.
Kultura czytania w centrum uwagi
Współpraca z Miejską Biblioteką Publiczną zaowocowała 14 wydarzeniami promującymi czytelnictwo, w tym spotkaniami autorskimi, warsztatami, Strefą Dobrej Książki podczas FDJ i udziałem w Narodowym Czytaniu.
Innowacyjne projekty dla społeczności
Projekt „Cyfrowa rewolucja - Wałeckie Centrum Kultury zaktualizowane” to nie tylko nowoczesna pracownia multimedialna, ale także wsparcie dla pracowników w postaci szkoleń podnoszących kompetencje cyfrowe. Pozyskane 130 400 zł z dofinansowania Narodowego Centrum Kultury to świadectwo zaangażowania WCK w rozwój kultury cyfrowej.
Działania dobroczynne
WCK nie zapomina o wspólnotowej odpowiedzialności – WOŚP, Szlachetna Paczka i inne akcje charytatywne to dowód, że Wałeckie Centrum Kultury współpracuje z jednostkami i stowarzyszeniami oraz dba o dobro społeczności, angażując się w zbiórki organizowane z potrzeby serca – dla mieszkańców oraz szerszej społeczności.
32. Finał tuż tuż
Jak co roku, wałecki sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mieści się przy WCK właśnie. To tu zbierają się wolontariusze, tu liczone są zebrane środki. Po pandemicznej przerwie w roku 2024 wraca wielki finał na scenie, z licytacjami, występami, koncertami.
Finał szykowany jest od kilku miesięcy. W tym roku na ulice Wałcza wyjdzie ponad 50 wolontariuszy – w tym dzieci, młodzież i dorośli. Mieszkańcy, firmy prywatne, jednostki samorządowe, wojsko – wszyscy łączą swoje siły, by 28 stycznia od godz. 15.00 w Wałeckim Centrum Kultury wszystko grało OK, głośno i radośnie. Tegoroczna zbiórka odbywa się pod hasłem „Płuca po pandemii. Gramy dla oddziałów pulmonologicznych”. I my przyłóżmy zatem cegiełkę do zakupu sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc, a będzie ku temu okazja. Na wielu poziomach budynku Wałeckiego Centrum Kultury – od sali klubowej po parking, wszędzie przewidziano atrakcje dla mieszkańców.
Oficjalne otwarcie 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zaplanowano w sali widowiskowej o godzinie 15.00. Zaraz po rozpoczęciu odbędzie się również pierwszy blok licytacji, a po niej na scenie po raz pierwszy (i nie ostatni tego dnia) pojawią się tancerze i tancerki Akademii Tańca Pasja. Kolejne punkty programu obejmują występy artystyczne – między innymi Mikołaja Bodnara i Hani Januszkiewicz. Nie zabraknie również występu młodzieży z Fundacji Planeta Kreatywna oraz przedstawicieli Athletic Gym & Fitness. Zaśpiewają również członkowie Wodnej Gromady Zuchowej „Bursztynki” i 2 Harcerskiej Drużyny Wodnej „Złota Szekla”, najzdolniejsi podopieczni Studio Esti i Ulicy Muzycznej Ewy Baj, Szkoły Muzycznej Casio. Wysłuchamy również występu Wałeckiego Chóru Akademickiego, Zespołu Śpiewaczego Chabry, Wojciecha Arkuszyńskiego i zespołu Majtki Bosmana. W międzyczasie planowane są kolejne licytacje, których ilość wciąż jeszcze się powiększa. O godzinie 20.00 zaplanowano tradycyjne „Światełko do nieba”, którego sponsorem w tym roku jest firma Pellet Wałcz Stańczyk.
To wszystko tylko na sali widowiskowej, ale równocześnie i inne miejsca WCK będą pełne atrakcji. W sali baletowej od godziny 15.00 odbywać się będzie Wałecki Kiermasz Różności pod patronatem Piotra Romanowskiego oraz inicjatywa DKMS zorganizowana przez Romana Wiśniewskiego.
W sali klubowej do usług mieszkańców gotowi będą wałeccy fryzjerzy, swojego eko stoisko zaprezentują Młodzi Wałcza, a Starostwo Powiatowe zaprosi do kawiarenki.
W holu również obowiązywać będzie zasada różnorodnych atrakcji, włączając w to kiermasz ciast, stoisko firmy Albatros, Stowarzyszenia Pojezierze Wałeckie, dodatkowo dla najmłodszych malowanie twarzy prowadzone przez 28 Wodną Drużynę Wędrowniczą Fregata, kiermasz książek zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną, Fotobudkę 360 Video od Foto Michalscy oraz stoiska Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ i Stowarzyszenia Mieszkańców Osiedla Zatorze. Nie zabraknie także stoiska historycznego Muzeum Ziemi Wałeckiej.
Na parkingu WCK obejrzeć będzie można pokaz zabytkowych aut i skorzystać z przejażdżki po mieście, o które zadba Moto Korona Wałcz. Bractwo Rycerzy Bezimiennych zapewni atrakcje historyczne, a Straż Pożarna PSP przygotuje pokaz rozcinania auta, 104 Batalion Logistyczny częstować będzie pyszną, żołnierską grochówką.
Rannym ptaszkom i miłośnikom lodowatych kąpieli polecamy też morsowanie w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji (od godz. 10.00).
Większość pracowników WCK znajdziecie w niedzielę od godz. 15.00 na miejscu. Ale nie wszystkich. Rafał, pracownik działu technicznego i mieszkaniec Ostrowca - jako wolontariusz zbiórkę poprowadzi również w Ostrowcu właśnie na Zimowym Pikniku WOŚP (10.00-14.00).
Za wszystkie atrakcje, oczywiście, warto wrzucić kilka złotych do puszki – w końcu cel zbiórki jest szlachetny i wszystkim znany. Na liście sponsorów 32. Finału WOŚP Wałcz odnaleźć możemy Starostwo Powiatowe, Gminę Miejską Wałcz oraz firmy: Pellet Wałcz Stańczyk, Kania Wałcz, Wulkanizacja Wałcz i Mobilny Serwis Opon 24h. Zielak – Opony, Victoria Cymes Sp. z o.o., Zakład Budowlano-Transportowy Janusz Klekot, Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Wałczu, Hurtownia Karol Wałcz, Restauracja Karmellowa Szwecja.
Szykuje się piękne wydarzenie, obejmujące wiele działań, łączące zaangażowanie wielu osób, ale także rozrywkę, a wszystko w charytatywnym celu. Tak sobie myślimy, że warto tam być, skorzystać i pomóc.
To będzie kolejny dobry rok w Wałeckim Centrum Kultury.
El18:44, 30.01.2024
0 0
Brakowało ambitniejszych spektakli, może warto przejrzeć repertuar Fabryki Emocji RCK Piła - tam zawsze jest pełna widownia 🫶Do rozwagi na przyszłość