Serdecznie zapraszamy mieszkańców Wałcza i okolic na spotkanie w Muzeum Ziemi Wałeckiej, podczas którego porozmawiamy o celach i założeniach realizowanego przez nas projektu "DNA Wałcza". Podczas spotkania zostaną wygłoszone prelekcje:
"Genealogiczne potyczki, czyli jak poznałem historię mojej rodziny?" - prelekcja Dawida Porębiaka
oraz
"Jak dbać o rodzinne archiwa?" - prelekcja Marleny Jakubczyk-Kurkiewicz.
Muzeum Ziemi Wałeckiej realizuje projekt “DNA Wałcza” dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzeów “Izby Pamięci”.
________________________
Cele projektu
“DNA Wałcza’’ to projekt poświęcony historii mieszkańców powiatu wałeckiego, którzy po II wojnie światowej przybyli tu z różnych kierunków i powodów:
- z Kresów Wschodnich (m.in. Wilno, Lwów, Korzec, Grodno) w ramach tzw. repatriacji,- powracających z zesłania na Syberię,- z Polski Centralnej w poszukiwaniu lepszego miejsca do życia,- żołnierzy powracających z różnych frontów II wojny światowej (m.in. PSZ na zachodzie, żołnierzy walczących na Wale Pomorskim),- jeńców uwolnionych z oflagów, stalagów i obozów koncentracyjnych,- przesiedlonych w ramach Akcji “Wisła”.
Naszym celem jest zgromadzenie pamiątek po pierwszych osadnikach, spisanie opowieści o ich życiu oraz utworzenie Izby Pamięci w budynku Muzeum Ziemi Wałeckiej, która opowie o powojennej codzienności nowych mieszkańców Wałcza i okolic.
________________________
Co zbieramy?
Zabrane ze sobą przedmioty opowiadające o życiu przed i po osiedleniu na terenie ziemi wałeckiej:
- listy, fotografie, pocztówki, dokumenty,- dewocjonalia (obrazy z wizerunkami świętych, modlitewniki, różańce, lichtarze, medaliki, pamiątki chrzcielne, komunijne, rzeźby itd.),- narzędzia rolnicze,- przedmioty codziennego użytku, meble, naczynia, zabawki,- ubrania, obuwie, biżuteria itd.
________________________
Jak się z nami skontaktować?
Zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem 67 258 25 91 lub 664 922 757, lub mailowego pod adresem [email protected].
Więcej informacji na temat realizowanego przez nas projektu można odnaleźć na stronie internetowej mzw.com.pl w zakładce https://mzw.com.pl
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz