Zamknij

Czy wiesz, jaki budynek zdobył tytuł Inwestycji Roku 2023? Przeczytaj i odkryj tajemnicę!.

12:26, 19.09.2024 . Aktualizacja: 12:28, 19.09.2024
Skomentuj Pomorze Zachodnie Pomorze Zachodnie

Skonsolidowana siedziba Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego zdobyła kolejną cenną nagrodę. Obiekt został wyróżniony w konkursie „Inwestycja Roku 2023”. Przedsięwzięcie organizowane było przez Krajową Izbę Gospodarki Nieruchomościami w Katowicach.

 

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego zdobył pierwszą nagrodę w kategorii „Obiekty kultury, edukacji, obiekty użyteczności publicznej oraz obiekty sakralne”. Ogólnopolski konkurs organizowany był przez Krajową Izbę Gospodarki Nieruchomościami w Katowicach. Plebiscyt promuje i wspiera inwestycje wyróżniające się wyjątkowymi rozwiązaniami w obszarach takich jak m.in: energooszczędność, zagospodarowanie urbanistyczne, funkcjonalność/użyteczność.

 

– Kolejna nagroda cieszy, choć skonsolidowanej siedziby nie budowaliśmy dla nagród. Dla nas jest to przede wszystkim potwierdzenie, że uczyniliśmy krok w dobrą stronę. Jesteśmy najnowocześniejszym budynkiem użyteczności publicznej w kraju, a zastosowane w nim rozwiązania doceniają samorządowcy z innych regionów Polski – mówi zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz.

 

Nagrodę w imieniu Marszałka Województwa odebrał dyrektor Wydziału Inwestycji i Nieruchomości  UMWZ Bohdan Roszkowski. Gala Finałowa VIII edycji konkursu Inwestycja Roku odbyła się 13 września 2024 roku w Planetarium Śląskim w Chorzowie i połączona była z uroczystością obchodów 10-lecia Krajowej Izby Gospodarki Nieruchomościami. 

To już drugie tegoroczne wyróżnienie dla skonsolidowanej siedziby Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie. W kwietniu obiekt otrzymał nagrodę za unijne Inwestycje 20-lecia w kategorii zielona inwestycja przyznawanej w ramach projektu „Samorządy Rzeczpospolitej. 20 lat Polski w Unii Europejskiej”.

Przypomnijmy, że budowa skonsolidowanej siedziby Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego została podzielona na dwa zadania. Pierwsze to rozbudowa istniejącego ponad 100-letniego budynku przy ulicy Piłsudskiego w Szczecinie po byłej przychodni zdrowia, która działała od czasu zakończenia wojny do 2007 roku. Natomiast zadanie drugie to budowa nowego budynku pasywnego przy ul. Mazowieckiej 14.

Na dachach obu budynków zainstalowano instalacje fotowoltaiczne, w projekcie uwzględniono też m.in. system odzyskiwania wody deszczowej, nowoczesne instalacje grzewcze i klimatyzacyjne, pompy ciepła.

Dodatkowo na dachu budynku pasywnego zaplanowano małą strefę wypoczynku z tarasem widokowym znajdującym się 26 m ponad poziomem chodnika. Nowa siedziba Urzędu to także przykład dostosowania obiektów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Budynek pasywny wyróżnia się też ekstremalnie niskim zapotrzebowaniem na energię użytkową do ogrzewania, nie przekraczającą 10 kWh/m kw na rok, co zostało potwierdzone certyfikatem Passiv House Institute w Darmstadt.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%