W kwietniu, delegacja Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile, uczestniczyła w serii prestiżowych wydarzeń międzynarodowych, które zgromadziły liderów i decydentów akademickich z całego świata. Spotkania te odbyły się w Stambule – miejscu, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, a edukacja staje się mostem między kontynentami. Należały do nich:
EURIE 2025 – Eurasia Higher Education Summit – jednej z największych edukacyjnych platform wymiany idei i praktyk między Europą, Azją i światem arabskim,
Zgromadzeniu Zarządu EURAS – Eurasian Universities Union – sieci integrującej ponad 120 uczelni z Eurazji,
International Partners Week, organizowanym przez Istanbul Aydin University – wieloletniego i strategicznego partnera ANS w Pile.
W skład delegacji ANS w Pile weszli: Rektor, dr hab. Donat Mierzejewski, prof. ANS, Prorektor ds. jakości kształcenia i spraw studenckich dr Paweł Dahlke, prof. ANS oraz Prorektor ds. rozwoju, nauki i współpracy międzynarodowej dr Michał Bania.Reprezentowali oni zarówno Uczelnię, jak i Komisję Współpracy Międzynarodowej Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych (KRePUZ), której działania nabierają coraz większego znaczenia na globalnej mapie współpracy akademickiej.Delegacji towarzyszył także Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej mgr Łukasz Marczak.W ramach EURIE 2025 oraz International Partners Week, odbyły się liczne spotkania bilateralne i sesje robocze, podczas których przedstawiciele pilskiej Uczelni nawiązali relacje z ponad 70 uczelniami wyższymi z Europy, Azji oraz obu Ameryk.Dyskusje koncentrowały się na wyzwaniach współczesnego szkolnictwa wyższego, możliwościach synergii instytucjonalnej oraz promocji polskiego praktycznego modelu kształcenia w szkolnictwie wyższym reprezentowanego przez Publiczne Uczelnie Zawodowe w Polsce.Szczególnego znaczenia nabrały rozmowy prowadzone przez Komisję Współpracy Międzynarodowej KRePUZ z Zarządem EURAS oraz przedstawicielami GCUB – International Cooperation Group of Brazilian Universities.Dyskutowano nad ustanowieniem długofalowych porozumień strategicznych, które umożliwią:
wspólną realizację projektów edukacyjnych i badawczych,
wymianę studentów i kadry,
wzajemną promocję oferty dydaktycznej.
Planowane porozumienia z EURAS i GCUB otwierają przed polskimi publicznymi uczelniami zawodowymi nowy rozdział w umiędzynarodowieniu, znacząco zwiększając rozpoznawalność tej części polskiego sektora akademickiego w skali globalnej.Podczas wydarzeń w Stambule dr hab. Donat Mierzejewski, prof. ANS oraz Assoc. Prof. Dr. Mohd Ariffin Abu Hassan, podpisali list intencyjny o współpracy z University Teknologi Malaysia (UTM) – jedną z 500 najlepszych uczelni świata według rankingów THE Times oraz QS World University Rankings.Rozpoczęto też prace nad umową w ramach programu Erasmus+ oraz porozumieniem bilateralnym obejmującym współpracę dydaktyczną, naukową i kulturową.Równolegle prowadzone są rozmowy dotyczące przyszłej współpracy z uczelniami z: Brazylii, Malezji i Palestyny, należącymi do światowej czołówki 1500 najlepszych instytucji szkolnictwa wyższego wg. Rankingu Szanghajskiego, Rankingu THE Times, WQ World Universities Ranking.To jednak nie koniec. Już teraz finalizowane są nowe porozumienia Erasmus+ z uczelniami z Estonii, Niemiec, Serbii, Turcji, Ukrainy i Uzbekistanu.Każda nowa umowa to nie tylko sukces Uczelni, lecz także konkretna wartość dla regionu. To m.in.:
zaproszenie zagranicznych wykładowców do Piły,
dla studentów, to możliwość zdobycia unikalnych kompetencji zawodowych za granicą,
szansa na budowę kapitału ludzkiego, wzmacniającego potencjał lokalnych firm i instytucji.
Tydzień w Stambule potwierdził, że ANS w Pile konsekwentnie rozwija swój międzynarodowy potencjał i staje się znaczącym graczem na akademickiej mapie świata.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz