Zamknij

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny i nowatorski projekt. Rusza Akademia

11.26, 10.01.2023 . Aktualizacja: 11.26, 10.01.2023
Skomentuj
REKLAMA

W marcu 2023 r. w ramach Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej rozpocznie działalność Akademia Wodorowa dla studentów i absolwentów ZUT. Głównym celem programu jest szkolenie i rozwój wyspecjalizowanych kadr w kierunku innowacyjnych technologii wodorowych.

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny i Grupa Azoty Police podpisały w poniedziałek 9 stycznia list intencyjny ws. utworzenia i prowadzenia Akademii Wodorowej.

Akademia Wodorowa to inicjatywa, która powstanie w ramach Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej, powołanej pod koniec listopada 2022 r. przez spółki skarbu państwa, wojewodę zachodniopomorskiego oraz szczecińskie uczelnie, w tym Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.

Grupa Azoty Police do 2030 r. chce zrealizować plan konkretnych działań klimatyczno-energetycznych stanowiących odpowiedź m.in. na wymagania europejskiej polityki klimatycznej.

Jesteśmy największym producentem wodoru w Polsce, a nasz region ma ogromny potencjał w zakresie rozwoju technologii wodorowych. Rozgałęzienie źródeł energii będzie wyzwaniem, które stworzy podstawę do rozwoju nie tylko „Zielonych Azotów", ale również wpłynie na rozwój środowiskowy i gospodarczy kraju – powiedział Mariusz Grab, prezes Grupy Azoty Police.

Podkreślił też, że dalszy rozwój technologii wodorowych będzie możliwy dzięki ścisłej współpracy nauki i biznesu.

Nasze założenia muszą być wsparte właściwymi kompetencjami, które należy wciąż rozwijać. Wierzę, że podpisany list intencyjny będzie przykładem kooperacji, która bardzo szybko zmaterializuje nasze dążenia do rozwoju Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej – dodał.

Akademia Wodorowa – nowatorski projekt

W marcu 2023 r. ruszy Akademia Wodorowa dla studentów i absolwentów ZUT. Celem programu jest edukacja w kierunku innowacyjnych technologii wodorowych oraz ich praktycznego wykorzystania w aplikacjach biznesowych.

Dzięki liderowi innowacji w naszym województwie – Grupie Azoty Police, rozpoczniemy wartościowy program edukacyjny dla studentów i absolwentów polegający na przygotowaniu przez nich projektów związanych z zastosowaniem wodoru w transformacji energetycznej naszego kraju – powiedział prof. Jacek Wróbel, rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

W pierwszej edycji Akademii Wodorowej mogą wziąć udział studenci studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz absolwenci uczelni, którzy nie ukończyli 27. roku życia. Kandydat musi wykazać średnią ocen ze studiów powyżej 4.0 i wykonać projekt w ramach zadania rekrutacyjnego.

Sądzę, że nasz potencjał, innowacyjne prace badawcze oraz nowocześnie prowadzona dydaktyka, zostaną w pełni wykorzystane – powiedział prof. Rafała Rakoczy, dziekan Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej.

 

Podkreślił też, że „właśnie w Szczecinie jest możliwe opracowanie wizjonerskich pomysłów, które znajdą swoje odzwierciedlenie w zielonym przemyśle".


 

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

Zielonka Zielonka

0 0

Mam nadzieję, że te pieniądze naprawdę pójdą na ten cel ,bo gdy czytam spółka państwa i jakieś projekty zapala mi się czerwone światełko. 20:40, 10.01.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

WalekWalek

1 0

Podobno na prowadzeniu różnego rodzaju kursów najwięcej się zarabia. Zwróćcie uwagę ile osób w Wałczu ma powstawianie dyplomy(nic nie wnoszące papierki)którymi się wychwalają. Żeby korzystać z unijnych dofinansowań to trzeba *%#)!& organizować😄. Fundacje,stowarzyszenia i inne dzięki którym wyciągają unijna kasę. Później chwała się swoimi zdolnościami😄. Ale jakimi?
23:20, 11.01.2023


0%