Zamknij

Dwie dobre wiadomości

12:39, 27.08.2018 | mk
REKLAMA
Skomentuj

Pierwsza: prawie 2,8 mln zł rządowego dofinansowania trafi na przebudowę drogi powiatowej. Druga: powstaje duża elektrownia fotowoltaiczna na obrzeżach Wałcza. Obie umowy podpisano w miniony wtorek (21 bm.) w siedzibie wałeckiego starostwa.

Umowę o dofinansowaniu środkami pochodzącymi z budżetu państwa zadania pn. „Przebudowa drogi powiatowej nr 2313Z na odcinku Zdbowo-Mączno-Rutwica” podpisał wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz i starosta powiatu wałeckiego Bogdan Wankiewicz.

- To ogromny zastrzyk finansowy - gratulował M. Subocz. - Ten program ma na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, podniesienie standardów technicznych, wspólny rozwój dróg publicznych, a także zwiększenie ruchu drogowego. Droga Zbowo-Mączno-Rutwica to ważny element, na który często wskazywali mieszkańcy powiatu.

Długość remontowanego odcinka to 3,1 km.

- Wydawałoby się, że przy niedużym wkładzie własnym można tę inwestycję zrealizować, ale okazuje się, że nie. Nastąpiła ogromna zmiana, jeśli chodzi o koszty realizacji tej inwestycji - opowiadał B. Wankiewicz. - Zwróciliśmy się także do Lasów Państwowych i udało nam się uzyskać dodatkowe dofinansowanie 2,8 mln zł. Ogłoszono przetarg i okazuje się, że 5,6 mln zł to za mało. Dzięki wsparciu Funduszu Obszarów Rozwoju Wiejskich, gminy wiejskiej Wałcz, gminy Tuczno i wkładu własnego powiatu wałeckiego udało się to zrealizować. Wykonawca już zaczął pracę.

Jak podkreślano na spotkaniu, droga ze Strączna do Tuczna ma charakter strategiczny. Jeżeli na drodze krajowej 22 wydarzy się wypadek i trzeba ją zamknąć, to wspomniana droga powiatowa jest alternatywą. Wspomniano także, że droga ta prowadzi pod samą bramę fabryki czekolady, co z pewnością ucieszy m.in. osoby, które dojeżdżają tam do pracy.

***

Podpisanie umowy gwarantującej przekazanie wsparcia na realizację projektu „Budowa Elektrowni Fotowoltaicznej EF Wałcz 3 wraz z przyłączem kablowym” podpisała Anna Mieczkowska, członek zarządu województwa zachodniopomorskiego oraz Grzegorz Słupski, członek zarządu spółki Elektrownia Fotowoltaiczna Wałcz 2. W spotkaniu udział brali m.in. poseł RP Paweł Suski, radna województwa zachodniopomorskiego Krystyna Kołodziejska-Motyl oraz B. Wankiewicz.

Wartość całkowita inwestycji, która będzie się mieścić między ulicą Wronią a Kołobrzeską (niedaleko siedziby firmy Victoria Cymes) przekroczy 11 mln zł. Nowa elektrownia fotowoltaiczna wytworzy energię elektryczną z OZE o mocy 1,98 MWe. Składać się będzie z 7072 sztuk paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na stelażach o zmiennym kącie nachylenia, które dostosowują nachylenie paneli do pór roku. Powierzchnia zabudowy to ok. 6 ha.

- To bardzo ważny kierunek dla naszego środowiska - mówiła A. Mieczkowska. - Na zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii w tej pespektywie przeznaczyliśmy ponad 160 mln zł. Konkurs ten cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wpłynęło 250 wniosków, 130 projektów zyskało akceptację.

- Proces nie był łatwy, był konkurencyjny, stąd większa satysfakcja, że się nam udało - nie krył zadowolenia G. Słupski. - To nie jest nasza pierwsza inwestycja w Polsce. Cieszymy się, że jesteśmy w Wałczu. To najczystsza i jedna z najbardziej efektywnych produkcji źródeł energii elektrycznej.

Przyjmuje się, że gospodarstwo domowe wykorzystuje średnio od 3 do 5 megawatogodzin (MWh) energii elektrycznej rocznie. Nowa elektrownia w Wałczu w ciągu roku wyprodukuje około 2300 MWh i będzie wsparciem dla istniejącej infrastruktury w mieście. Realizacja inwestycji możliwa jest dzięki dofinansowaniu blisko 6 mln zł w ramach II Osi priorytetowej Gospodarka niskoemisyjna, działanie 2.10 zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014–2020.

Dzięki inwestycji szacowany spadek emisji gazów cieplarnianych ma wynieść 1911,30 CO2 rocznie. Realizacja projektu powinna zakończyć się do końca czerwca przyszłego roku.

mk

(mk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (7)

wałczankawałczanka

4 0

Taka elektrownia już istnieje na Wroniej, za działkami a przed Kołatnikiem. Czy ktoś wie kiedy została wybudowana? Komu służy ???
13:58, 27.08.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AsAs

2 0

Zapytaj staroste on bedzie wiedzial komu ma to sluzyc 20:36, 28.08.2018


rademenesrademenes

4 1

Ta elektrownia należy do GDDKiA służy do oświetlania obwodnicy Wałcza. 10:04, 28.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AsAs

9 9

kiedy ten starzec pojdzie na emeryture?.Niemoge sie doczekac normalnych urzednikow w Walczu 20:34, 28.08.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ekoeko

9 3

Ten starzec jest jednym z najskuteczniejszych tak więc szkoda by było gdyby poszedł a i młodzi przy nim dużo mogą się nauczyć. I za tym starcem nie przemawiają tylko puste słowa ale konkretne działania a ty jak zaczniesz kogoś obrażać to sprawdź na ile twoje poglądy są wiarygodne. 20:48, 29.08.2018


asas

5 3

Starzec mialem na mysli czlowiek w starszym wieku.Wszyscy sie zestarzejemy szanowny eco.Widze ze pan to jest zagorzalym zwolennikiem.W odroznieniu do pana,panie eco mam zupelnie inny poglad ktorego mi pan,panie eco odebrac nie moze.

18:43, 31.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

m.sm.s

1 0

Na Bydgoskiej , zaraz za ogródkami działkowymi , tam gdzie obecnie Energopol składuje kruszywo prawdopodobnie powstanie farma fotowoltaiczna na działce 1.5 ha , moc 740 k . Pozwolenia , zgody już są 14:09, 05.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© extrawalcz.pl | Prawa zastrzeżone