Zamknij

Fatalne skutki suszy na Pomorzu Zachodnim

09:02, 15.09.2018 | M.K
REKLAMA
Skomentuj

Ponad 14 tys. poszkodowanych gospodarstw rolnych, ok. 580 tys. hektarów dotkniętych klęską na terenie województwa zachodniopomorskiego i blisko 700 mln zł strat. Takie dane płyną z komisji ds. szacowania strat w rolnictwie powstałych w wyniku suszy w 2018 r. Jeszcze w czerwcu Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego apelował do rządu o pilne podjęcie rozwiązań w zakresie pomocy rolnikom, a także o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej.

Największe straty w związku ze znacznym deficytem wody objęły uprawy zbóż jarych i ozimych, truskawek, krzewów i drzew owocowych oraz rzepaku. Straty w uprawach odbiły się negatywnie na sytuacji ekonomicznej rolników, drastycznie obniżając ich status materialny. Wielu z nich ma podpisane umowy handlowe i kontraktacyjne, z których wywiązanie się nie będzie możliwe z powodu znacznie pomniejszonych przez suszę plonów.

- Susza wywołała w tym roku ogromne straty, szczególnie na zachodzie Polski. W województwie zachodniopomorskim  komisje ds. szacowania strat w rolnictwie działały we wszystkich gminach, łączna wartość strat została oszacowana na prawie 700 mln zł – informuje wicemarszałek Jarosław Rzepa.

W związku z trudną sytuacją rolników już w czerwcu Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego wystosował pismo do rządu o pomoc dla nich i wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Jednak rząd nie widział celowości wprowadzenia stanu nadzwyczajnego i w odpowiedzi zapewnił o finansowym wsparciu rolników, u których szkody spowodowane suszą obejmą minimum 30% uprawy.

- Rolnicy rozpoczęli kolejne siewy, nie mają jednak wystarczających środków finansowych - mówi wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa. - Rząd zapowiadał wsparcie z początkiem września, do tej pory rolnicy nie otrzymali jeszcze pieniędzy - dodaje wicemarszałek. 

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (1)

GlizdaGlizda

1 0

Proszę mi wyjaśnić dlaczego rolnicy z terenów tzw. Natura 2000 otrzymują pomoc suszową o 100% wyższą od zwykłych rolników ? czy Słońce na tych terenach świeciło o 100% silniej czy to jest może kolejny przekręt bo przecież wielu polityków i osób powiązanych z władzą swego czasu nakupiło po bardzo niskich cenach tysiące ha ziemi z tzw terenów Natura 2000 .Dodatkowo wspomnę , iż dopłaty bezpośrednie są wielokrotnie wyższe dla takich rolników , więc to jest złoty interes . Natomiast najwięcej kasy można dostać wysiewając na takich terenach Natura 2000 jakąś ekologiczną uprawę np kukurydzę - roślina jest wyjątkowo odporna na suszę w porównaniu ze zbożami , na jesienie sieje się jakiś poplon , na wiosnę go przyoruje bo i tak ziemię trzeba zaorać - nakłady praktycznie żadne a kasa ogromna - kiedy ktoś się tym zajmie ? 12:56, 14.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© extrawalcz.pl | Prawa zastrzeżone