Zamknij

Zatrzymaj się i żyj

13:07, 25.04.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

Policjanci wałeckiej drogówki prowadzą cykliczne działania pod nazwą „Bezpieczny przejazd”. Celem akcji jest między innymi edukacja kierujących i niechronionych uczestników ruchu drogowego w zakresie bezpieczeństwa na terenach kolejowych oraz dążenie do minimalizacji liczby zdarzeń zagrażających życiu i zdrowiu.

Najczęstszą przyczyną wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych jest nieostrożność kierowców. Lekceważenie znaku STOP, wjeżdżanie na przejazd, gdy sygnalizator wskazuje światło czerwone, próby przejechania pod zamykającymi się zaporami przejazdów. Tak samo postępują piesi i rowerzyści. Warto uświadomić sobie, że pociąg to masa kilkuset czy kilku tysięcy ton, która na zatrzymanie - od momentu naciśnięcia przycisku nagłego hamowania - potrzebuje nawet do 1200 metrów.

Przejazd kolejowy to miejsce, gdzie użytkownicy dróg, zarówno piesi jak też kierujący pojazdami, bezwzględnie winni przestrzegać przepisów i zasad ruchu drogowego. Niestety dzisiaj w krótkim czasie od momentu rozpoczęcia działań policjanci zatrzymali 8 kierujących, którzy na niestrzeżonych przejazdach kolejowych zlekceważyli znak STOP. Szczególnej ostrożności nie zachował również pieszy idący torowiskiem.

To jednak nie koniec akcji. Działania będą prowadzone przez cały dzień.

Pamiętajmy!

- Lokomotywa waży średnio 80 ton. To powoduje, że siła z jaką uderza lokomotywa w samochód jest proporcjonalna do siły z jaką samochód miażdży aluminiową puszkę. Wszyscy wiemy, co dzieje się z aluminiową puszką uderzoną przez samochód.

-Pociągi towarowe nie jeżdżą o stałych porach a rozkłady jazdy pociągów pasażerskich ulegają zmianie. Zawsze należy spodziewać się pociągu na każdym skrzyżowaniu drogi i linii kolejowej.

- Dzisiejsze pociągi są cichsze niż kiedykolwiek, wiele z nich podczas jazdy nie wytwarza charakterystycznego stukotu. Pociąg jest zawsze bliżej i porusza się szybciej, niż myślisz.

- Nie wolno chodzić po torach, jest to niezgodne z prawem i bardzo niebezpieczne.

Asp. Beata Budzyń

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%