Zamknij

Uroczystość pogrzebowa nieznanych żołnierzy

11:06, 25.06.2024 . Aktualizacja: 14:57, 25.06.2024
Skomentuj

W dniach 19 i 20 kwietnia 2024 r. na zlecenie Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Poznaniu została przeprowadzona ekshumacja szczątków żołnierzy polskich odnalezionych na terenie leśnym w okolicach miejscowości Nadarzyce i Budy. Prace ekshumacyjne zostały przeprowadzone przez Pracownię Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST, która o istnieniu grobów poinformowała Instytut w 2021 r. Podczas prac odnaleziono szczątki należące do sześciu osób. Nie ujawniono artefaktów, na podstawie których możliwa byłaby identyfikacja tożsamości poległych żołnierzy. W związku z tym ze szczątków został zabezpieczony materiał genetyczny, który w przyszłości może pozwolić na identyfikację. Prace ekshumacyjne z grobów wojennych zostały przeprowadzone na podstawie decyzji Prezesa IPN nr 3 z dnia 9 stycznia 2023 r.

Szczątki zostały odnalezione na obszarze, na którym w dniach 5-6 luty 1945 r. z siłami Wermachtu została stoczona bitwa o Nadarzyce, stanowiąca istotny element walk o przełamanie niemieckiej obrony na Wale Pomorskim. W bitwie brali udział żołnierze polscy 1 Armii Wojska Polskiego. Największe straty poniosła 3, 4 i 6 Dywizja Piechoty. Podczas krwawych walk życie oddało kilkuset polskich żołnierzy.

24 czerwca 2024 roku na Cmentarzu Wojennym w Wałczu odbyła się uroczystość pogrzebowa nieznanych żołnierzy Wojska Polskiego, którzy oddali życie w walce z okupantem. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych i nadleśnictwa, pracownicy IPN i Muzeum Ziemi Wałeckiej oraz przedstawiciele lokalnych firm i instytucji.

Nabożeństwo pogrzebowe odprawił ksiądz podpułkownik Witold Kurek – proboszcz parafii wojskowej w Wałczu. Podczas uroczystości przemówili burmistrz miasta Wałcz, pan Maciej Żebrowski, oraz pani Ewa Liszkowska – główny specjalista Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu. Uroczystość uświetniła salwa honorowa Kompanii Honorowej wystawionej przez 100 batalion łączności oraz Orkiestra Wojskowa w Szczecinie.

Organizatorami wydarzenia byli: Miasto Wałcz, Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu, Dowództwo Garnizonu Wałcz, 100 batalion łączności oraz Muzeum Ziemi Wałeckiej.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu extrawalcz.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%