Zamknij

Zdrowie zaczyna się w głowie

09:49, 11.10.2018 z Aktualizacja: 09:53, 11.10.2018
Skomentuj

Pod takim hasłem 9 października obchodzony był w Wałczu Dzień Zdrowia Psychicznego, zorganizowany przez Środowiskowy Dom Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi, który był wyrazem wsparcia dla osób zmagających się z chorobami i zaburzeniami psychicznymi.

Obchody rozpoczęły się na placu Wolności happeningiem w wykonaniu Stowarzyszenia Rumor. Stamtąd uczestnicy przemaszerowali do Wałeckiego Centrum Kultury, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości. Wprowadzeniem był krótki film, w którym zagrały przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 5 w Wałczu im. Jasia i Małgosi. Maluchy opowiedziały o tym, jak one rozumieją uczucia, emocje i stres. Próbowały też wyjaśnić motto tegorocznych obchodów Dnia Zdrowia Psychicznego.

W obchodach uczestniczyli przedstawiciele lokalnego samorządu, uczniowie wałeckich szkół oraz przede wszystkim osoby chorujące na choroby psychiczne i ich rodziny.

- Wierzymy, że dzięki takim akcjom organizowanym cyklicznie Wałcz będzie miastem, w którym myśli się zdrowo o osobach z problemami - wyraziła nadzieję kierownik ŚDS Anna Baculewska. - Hasło przewodnie „Zdrowie zaczyna się w głowie” ma dwojakie znaczenie, można je rozumieć systemowo i jednostkowo. My w tym roku koncentrujemy się na wymiarze jednostkowym. Chcielibyśmy zwrócić uwagę na to, że nasze dobre samopoczucie zależy od tego, w jaki sposób przeżywamy siebie i otaczający świat. Dbanie o siebie, docenianie i rozpieszczanie siebie, dbanie o pozytywne uczucia sprawia, że sami z sobą czujemy się dobrze, znaczące są też nasze dobre relacje z bliskimi. Myślenie o sobie dobrze ułatwia wyjście z choroby i pomaga znieść ją lepiej. Pozwala także myśleć o chorobie psychicznej pozytywnie, z nadzieją, i nie traktować jej jak wyroku.

Lekarz psychiatra Marzena Żak z oddziału psychiatrycznego wałeckiego szpitala oswoiła postać psychiatry, którego - jak mówiła - mylnie traktuje się często jak kogoś, z kim mamy do czynienia, kiedy jest naprawdę źle i kto leczy tylko za pomocą środków farmakologicznych. Podczas swojego wystąpienia M. Żak skupiła się głównie na profilaktyce. W przystępny sposób wyjaśniła, na czym powinno polegać dbanie o zdrowie psychiczne. To m.in. znalezienie czasu na odpoczynek, ruch na świeżym powietrzu, pasja, kontakt z innymi (co ważne nie wirtualny), pozytywne nastawienie do świata i śmiech.

Kierownik ŚDS A. Baculewska na początku września ogłosiła konkurs plastyczny, którego tematem było hasło przewodnie obchodów. Pierwsze miejsce zajęła Małgorzata Rajek, druga była Maja Gibczyńska, trzecia Anastazja Dyczko. Wszystkie dziewczęta są uczennicami SP nr 2 w Wałczu. Jury wyróżniło jeszcze Zbyszka Łaszewskiego, Dominikę Brożek i Nadię Smulczyńską.

Prace konkursowe można było oglądać tego dnia w holu WCK.

Obchody Dnia Zdrowia Psychicznego były jednym z elementów projektu „Strefa zdrowego myślenia”, dofinansowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

z

(z)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%