Zamknij

Jak działa kalkulator odsetek ustawowych?

15:27, 19.07.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 15:27, 19.07.2024
pixabay pixabay

Kalkulator odsetek ustawowych jest narzędziem, z którego chętnie korzysta szerokie grono przedsiębiorców. Jego obsługa jest niezwykle prosta, a uzyskane wyniki z pewnością dadzą nam odpowiedź na to, jaka jest wysokość ustawowych odsetek w danej sytuacji. Jak działa taki kalkulator? Co musimy wiedzieć o tym narzędziu i jakie daje nam możliwości?

Kalkulator odsetek ustawowych

Wiemy już, że niezawodny kalkulator odsetek ustawowych cieszy się dużą popularnością wśród przedsiębiorców. Pozwala z powodzeniem określić wysokość należnych odsetek od zaległych zobowiązań. Jak dokonać obliczeń? W tym wypadku trzeba zwrócić uwagę na termin zapłaty, konkretną datę, na którą mają zostać wyliczone odsetki oraz kwotę zaległego zobowiązania. Faktem jest, że narzędzie uwzględnia wysokość ustawowych odsetek w zgodzie z rozporządzeniem Rady Ministrów. Więcej informacji w tym temacie znajdziemy w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy

W jaki sposób działa kalkulator ustawowych odsetek za opóźnienie? To narzędzie ma za zadanie obliczać należne odsetki od zobowiązań zaległych. Gdy termin zapłaty przypada w dniu wolnym od pracy, wtedy jest przenoszony na pierwszy kolejny dzień roboczy, które nie jest dniem wolnym od pracy. Z kolei gdy termin przypada na inny dzień wolny (np. sobota), nie ulega on przesuwaniu. Pamiętajmy o tym, że odsetki od zobowiązań są naliczane za wszystkie dni zwłoki, licząc od dnia kolejnego po danym terminie zapłaty. Wysokość ustawowych odsetek aktualnie wynosi 7% w skali roku, co zostało wskazane z rozporządzeniu Rady Ministrów. Jakie dane należy podać w kalkulatorze odsetek ustawowych? Musimy wskazać następujące aspekty:

  • Kwota zobowiązania zaległego
  • Termin, do którego trzeba było uiścić daną kwot
  • Datę dnia, na który mają zostać wyliczone odsetki
  • Dzięki temu szybko i wygodnie dowiemy się, jaka jest wysokość ustawowych odsetek za opóźnienie. 

Czym są odsetki ustawowe?

Warto zauważyć, że odsetki ustawowe to kwoty pieniężne, jakie nalicza wierzyciel w przypadku braku wpłaty danej sumy pieniężnej we wskazanym terminie. Nie ponosi w związki z tym żadnych szkód, gdyż znaczenie ma to, że udowodniono okres opóźnienia i wysokość należności, jaka powinna być uiszczona. Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj odsetek jest naliczany zgodnie z przepisami. W efekcie wierzyciel nie musi informować dłużnika o fakcie ich naliczenia! Poza tym obciążona osoba nie może żądać wycofania naliczania odsetek w razie braku zapłaty w terminie. To sprawia, że przedsiębiorstwa są zabezpieczone przed działaniami nieuczciwych klientów, którzy mogą nie regulować należności w danym czasie. Odsetki ustawowe stanowią skuteczne narzędzie do zmotywowania kontrahenta, aby jak najszybciej uregulował należności. Jakie rodzaje odsetek można wyróżnić? Eksperci wskazują na następujące odsetki:

  • Odsetki podatkowe - naliczane są wtedy, gdy dana osoba nie opłaca należności podatkowych zgodnie z przyjętym harmonogramem. Mogą dotyczyć przykładowo podatku od darowizn lub PIT. 
  • Odsetki kapitałowe - znajdują zastosowanie w trakcie zaciągania kredytu gotówkowego lub hipotecznego oraz przy zaciąganiu pożyczki pozabankowej. To opłata pobierana przez banki i parabanki, które udzielają finansowania innym osobom. Wysokość odsetek kapitałowych zależeć może przykładowo od polityki prowadzonej przez podmiot lub okresu zobowiązania. 
  • Odsetki ustawowe - wszelkie wytyczne w tym zakresie zostały wskazane w obwieszczeniu ministra sprawiedliwości. Wyróżniamy kilka podtypów takich odsetek - odsetki ustawowe za opóźnienie, należne od sumy pieniężnej, czy też odsetki ustawowe za opóźnienia w transakcjach handlowych. 

Podsumowując, warto zauważyć, że odsetki ustawowe są zagadnieniem doskonale znanym wielu przedsiębiorcom. Oczywiście w tym zakresie warto na bieżąco obserwować przepisy prawne i ich zmiany, tak aby postępować zgodnie z nimi. Niezwykle pomocny staje się kalkulator odsetek ustawowych, z którego skorzystamy wygodnie, szybko i precyzyjnie. To narzędzie pozwala dowiedzieć się, ile wynoszą odsetki ustawowe za opóźnienie. 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%