Zamknij

Wakacje od ZUS - co warto wiedzieć na ten temat?

13:37, 18.09.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 13:37, 18.09.2024

Rosnąca płaca minimalna sprawia, że wzrastają także składki na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców. Jest to istotny problem, który dotyka wiele firm, zwłaszcza tych najmniejszych. Sejm wskazuje jednak na tak zwane wakacje od ZUS-u dla mikroprzedsiębiorców, które mają stanowić wsparcie i ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej. Co musimy wiedzieć w tym temacie? Co to są wakacje od ZUS-u i jakie dają możliwości?

Wakacje od ZUS

Czym są wakacje od ZUS? Jest to rozwiązanie, które ma na celu odciążyć finansowo przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe firmy. W efekcie raz w roku będą mogli nie płacić składek na ubezpieczenie społeczne. Zwolnienie z opłacania składać dotyczyć ma także składek na Fundusz Pracy i na Fundusz Solidarnościowy w dowolnym miesiącu. Jednakże obowiązkowa pozostaje składka na ubezpieczenie zdrowotne - należy ją opłacać w konkretnym terminie. Kiedy skorzystamy z wakacji od ZUS? Przepisy mają zostać wprowadzone w życie 1 listopada 2024, a już w grudniu będzie można skorzystać z takiej opcji. Gdy przedsiębiorca złoży wniosek w grudniu, wakacje składkowe odbędą się w 2024 roku, jednak efekty ulgi odczuje w 2025 roku. Składka za grudzień jest opłacana do 20 stycznia 2025 roku, co oznacza, że automatycznie przesunięty jest obowiązek opłacenia składek za grudzień 2024 na styczeń 2025 roku. Pamiętajmy o tym, że jest to rozwiązanie dobrowolne, z którego mogą skorzystać mikroprzedsiębiorcy zarejestrowani w CEIDG. Cenne informacje na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy

Co jeszcze warto wiedzieć?

Istotne jest to, że mikroprzedsiębiorcy będą mogli raz w roku, w dowolnym miesiącu, skorzystać z braku opłacania składek ZUS, Funduszu Pracy i Funduszu Solidarnościowego. Za ten miesiąc składki pokryte zostaną z budżetu państwa! Musimy mieć na uwadze jednak to, że wakacje od ZUS nie obejmują składek na ubezpieczenie społeczne. Co to oznacza dla jednoosobowej firmy? Przedsiębiorcy nadal będą zobowiązani do opłacania składek zdrowotnych, a ich wysokość nie ulegnie zmianie. Termin płatności również pozostanie taki sam. Z wakacji od ZUS skorzystają także wspólnicy spółek cywilnych, jeśli spełnią kryteria uprawniające do ulgi. Taka opcja nie jest jednak dostępna dla tych, którzy wykonują działalność na rzecz byłych pracodawców. 

Z wakacji od ZUS-u mikroprzedsiębiorcy skorzystają bez względu na wybraną formę rozliczania podatku dochodowego. Obejmuje to zatem osoby rozliczające się na zasadach ogólnych lub poprzez kartę podatkową. Jakie korzyści można tutaj zauważyć? Koszt składek społecznych w danym miesiącu zostanie pokryty przez państwo, co oznacza oszczędności dla mikroprzedsiębiorcy. Ulga nie wpływa na uprawnienie do zasiłku chorobowego, czy też wysokość świadczeń emerytalno-rentowych, co jest kolejnym plusem. Dodatkowymi zaletami wakacji od ZUS-u są:

  • Łatwa procedura - wniosek złożymy online poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).
  • Brak konieczności zawieszania działalności - firma nadal może funkcjonować, a przedsiębiorca uzyskuje dochody i wystawia faktury. 
  • Dobrowolność - sami decydujemy, czy skorzystamy z wakacji od ZUS-u. 

Wakacje składkowe mogą nie być tak korzystne dla osób płacących składki w ramach małego ZUS-u lub rozpoczynających działalność gospodarczą. Tutaj oszczędności są niższe, gdyż składki już uległy obniżeniu. Największe atuty odczują w tym wypadku mikroprzedsiębiorcy płacący duży ZUS. Z kolei osoby opłacające wyższe składki społeczne w celu uzyskania większego świadczenia emerytalnego, mogą natknąć się na komplikacje w trakcie wakacji składkowych. Składki pokryte zostają przez budżet w kwocie minimalnej dla danego przedsiębiorcy, dlatego nie będzie można dopłacić różnicy, aby zachować wyższą podstawę do świadczenia emerytalnego.

Jak widzimy, wakacje od ZUS-u mają swoje plusy i minusy, jednakże faktem jest, że stanowią spore ułatwienie dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Mają obowiązywać już od grudnia 2024 roku, dając szansę na oszczędności. 

 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%