Obecność pasożytów w jelitach przez długi czas może nie dawać objawów i nie jest łatwa do rozpoznania. W tym celu wykonuje się specjalne testy na pasożyty, które pozwalają uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Jakie dolegliwości mogą wskazywać na zakażenie pasożytami? Kiedy należy wykonać domowy test na pasożyty? O czym musimy wiedzieć w tym temacie?
Jeśli chodzi o pasożyty w jelitach objawy bywają mylone z wieloma innymi chorobami i problemami. Ważne jest to, że nawet zachowanie higieny w codziennym życiu nie uchroni nas całkowicie od możliwości zakażenia! Objawy występowania pasożytów w jelitach dzielimy na trzy kategorie, takie jak objawy neurologiczne, skórne i jelitowe. Te pierwsze to zazwyczaj bezsenność, znużenie, pobudzenie nerwowe i dokuczliwe bóle głowy. Te drugie mogą obejmować świąd i zaczerwienienie wokół odbytu oraz wysypki na skórze. Z kolei objawy jelitowe są następujące:
Wszystko to powinno nas zaniepokoić - warto jak najszybciej umówić się na wizytę do specjalisty. Z pewnością dobry lekarz od pasożytów skieruje nas na odpowiednie badania i wskaże, jak podjąć skuteczne i sprawne leczenie. Pasożyty w jelitach mogą znacznie utrudniać normalne funkcjonowanie i odbierać energię życiową, dlatego trzeba je zwalczyć jak najszybciej.
Godne uwagi są domowe badania na pasożyty, które są dostępne dla każdego z nas na wyciągnięcie ręki. Obejmują one kompleksową diagnostykę w kierunku pasożytniczych chorób, do których dochodzi w jelicie cienkim i grubym. Test wykonuje się z próbki kału, pobierając materiał z 3 różnych miejsc i z 3 kolejnych wypróżnień. Jest on oceniany przez diagnostę w laboratorium parazytologicznym, dzięki czemu można wykryć występowanie pasożytów typu glista ludzka, tasiemiec karłowaty, tasiemiec uzbrojony i nieuzbrojony, lamblia jelitowa, bruzdogłowiec szeroki, węgorek jelitowy, tasiemiec psi, włosogłówka ludzka, przywra wątrobowa itp. Warto wiedzieć, że jaja owsika nie znajdują się w jelicie cienkim, lecz osadzają się w fałdzie odbytu. Zazwyczaj przyjmują postać cienkich robaków nitkowatych i mogą być widoczne na bieliźnie i w okolicach odbytu. Przed wykonaniem wymazu należy dokładnie zapoznać się z instrukcją dołączoną do opakowania i ewentualnie poprosić o wskazówki doświadczonego lekarza.
Jak dochodzi do zakażenia pasożytami jelitowymi? Wszystko zależy od tego, w jakich warunkach w naturze znajdują się jajeczka z larwami. Najczęściej są one wydalane z kałem na zewnątrz, dlatego istotne jest picie wody z pewnych źródeł, mycie owoców i warzyw przed jedzeniem oraz unikanie spożywania niebadanego mięsa. W takim mięsie może znajdować się węgorek jelitowy, który wnika przez skórę do różnych narządów w ciele człowieka. Z kolei zakażenie lamblią powstaje przez zjedzenie zanieczyszczonych pokarmów i kontakt analny z osobą chorą. W codziennym życiu zachowajmy zatem ostrożność i na każdym kroku dbajmy o higienę.