Zamknij

Tester oprogramowania - czym się zajmuje? Jak zacząć pracę w zawodzie?

00:00, 22.07.2021 artykuł sponsorowany

Rynek IT ciągle otwiera się na nowe możliwości i dzięki temu powstają kolejne miejsca pracy i nowe zawody. Jednym z nich jest tester oprogramowań, który zapewnia dziś całkiem spore możliwości awansu, stabilną pracę i rozsądne zarobki. Jeśli zamierzasz zdecydować się na pracę na takim stanowisku w bliskiej przyszłości, to już teraz przekonaj się, czym dokładnie zajmuje się tester oprogramowania i jak zacząć pracę w tym zawodzie.

Jak zacząć pracę w zawodzie testera oprogramowania?

Po pierwsze zapisz się na kurs tester oprogramowania w Softie czy też na każdy, który pozwoli Ci uzyskać niezbędną wiedzę podczas pracy w tym zawodzie. Warto też później zapisać się na egzamin ISTQB, aby zyskać twarde potwierdzenie, że masz odpowiednie kompetencje do pracy w zawodzie testera.

Następnym krokiem powinno być oczywiście poszukanie jakichś sposobów na zyskanie cennego doświadczenia. W tym celu możesz zdecydować się na praktyki studenckie czy też na staż.

Nie bój się też zdecydować się na aplikowanie na stanowisko junior tester oprogramowań. Każde doświadczenie zawodowe może być na wagę złota. Szukaj pracy w tzw. software house’ach, gdzie tworzone jest oprogramowanie lub też w firmach, które typowo zajmują się testowaniem oprogramowania.

Czym zajmuje się tester oprogramowania?

Nie wiesz, czym dokładnie zajmuje się tester oprogramowań? Oto najważniejsze obowiązki, jakie będą do Ciebie należały, kiedy zdecydujesz się pracować na takim stanowisku.

Testowanie

Głównym zadaniem testerów jest oczywiście wykonywanie testów. Jednak mogą one przybierać różne formy – manualną, eksploracyjną lub też mogą być wspomagane automatami. Ten ostatni rodzaj wykonywany jest bez udziału człowieka o ściśle ustalonej porze, ale zadaniem testera staje się dokonywanie interpretacji dla tych wyników.

Wykonywanie raportów

Bardzo ważnym krokiem jest także raportowanie, które należy wykonać zaraz po przeprowadzeniu testów. Tester ma wpisać, co zostało sprawdzone, a także, co ściśle wiąże się z informowaniem o zaistniałych defektach.

Retesty

Kiedy programiści dokonają już poprawek w oprogramowaniu, konieczne staje się ich zweryfikowanie. Tester wykonuje wszystkie te same kroki, które wcześniej spowodowały awarię.

Standardowo testerzy oprogramowań zajmują się także analizą podstawy testów czy też określaniem środowiska testowego. Duże znacznie odgrywają także obowiązki z zakresu zarządzania jakościowego. Pracownicy w tym przypadku mają zadbać o to, żeby wykonać odpowiednią korektę procesu rozwoju oprogramowania.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%