Na rynku istnieje dużo rodzajów frezarek do drewna o różnej rozpiętości cenowej, co może generować zamieszanie podczas zakupu jednej z nich. W związku z tym wybór odpowiedniej frezarki może być problemem dla osoby niezaznajomionej z branżą stolarską. Czym jest narzędzie zwane frezarką? Jak kupić właściwe urządzenie, tak, by odpowiadało naszym potrzebom i preferencjom?
Frezarki do drewna są elektronarzędziami służącymi obróbce drewna. Za ich pomocą możemy rzeźbić w tym materiale rozmaite rowki, wgłębienia oraz wzory znajdujące się na meblach bądź dekoracjach meblowych. Branża stolarska oferuje kilka rodzajów frezarek, do których zaliczamy:
Frezarka dolnowrzecionowa profiluje drewniane krawędzie, ozdabiając jednocześnie przedmiot. Do jej zadań należy również tworzenie wgłębień wzdłuż krawędzi desek oraz prostych rowków. W zależności od posiadanej mocy oraz wielkości sprawdzi się zarówno w rękach laika, jak i bardziej doświadczonego stolarza. Frezarka karuzelowa obrabia powierzchnię przedmiotu uprzednio zamocowanego na okrągłym stole. Jest wykorzystywana na dużą skalę w zakładach produkcji mebli oraz krzeseł. Może frezować krótkie bądź długie elementy.
Do grupy maszyn należy także frezarka liniowa, będąca urządzeniem wielofunkcyjnym zajmującym się obróbką drewna litego, zwłaszcza mebli wypoczynkowych. Wbudowane sterowanie CNC gwarantuje idealną gładkość wykończenia elementu, poddawanego frezowaniu. Z kolei frezarka do połączeń na wpust służy łączeniu szuflad oraz skrzynek. Jej obsługa polega na współpracy maszyny z operatorem, który zadaje dwa łączone elementy, a następnie frezarka zajmuje się resztą pracy. Frezarka górnowrzecionowa precyzyjnie obrabia drewno, strugając i profilując materiał, a cechą charakterystyczną frezarki poprzecznej jest precyzyjne frezowanie bocznych powierzchni. Każda frezarka ma swoje charakterystyczne cechy, które odróżniają ją od innych.
Ceny rynkowe nowych urządzeń frezujących drewno są dość wysokie, a każdy zwłaszcza początkujący chce zaoszczędzić podczas zaopatrywania zakładu w potrzebną maszynę. Z pomocą przychodzą używane frezarki do drewna. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na stan maszyny, jej parametry oraz renomę producenta, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia awarii. Zanim zakupimy maszynę, warto się jej bliżej przyjrzeć, aby dokonać trafnego wyboru, który w przyszłości zaowocuje udanym frezowaniem.