Ostatnio nawiedzają nas silne wiatry, sztormy, które powodują awarie prądu. Dezorganizują codzienne życie mieszkańców i powodują znaczące szkody. Już krótka przerwa w dostawie prądu np. ok. 1 godziny skutkuje wyłączeniem się sprzętu elektronicznego i utratą niezapisanych plików. Wyłącza się ogrzewanie w wyniku unieruchomienia pomp, czy układów sterowania, co przy niskich temperaturach jest wyjątkowo problematyczne. Przestaje działać większość sprzętów AGD (lodówka, zamrażarka), więc nie ma jak przechowywać żywności. Nawet poranny wyjazd do pracy jest utrudniony, bo przestają pracować automatyczne bramy wjazdowe, drzwi garażowe. Jak znaleźć skuteczne rozwiązanie? Jednym ze sposobów jest zaopatrzenie się w dobrze dobraną instalację zasilania awaryjnego.
Zasilacz awaryjny: Jeśli nasze zapotrzebowanie mocy nie przekracza 1000W, czyli potrzebujemy zasilić sprzęty, takie jak poniżej:
wystarczą zasilacze awaryjne o mocy 800-1000W np. modele z serii E oraz serii W.
Zasilacz awaryjny w momencie awarii prądu przełączy się na tzw. tryb pracy akumulatorowej (battery mode), która pozwoli na zasilenie naszych urządzeń. Cechą wyróżniającą zasilaczy awaryjnych z serii E, czy W jest wytwarzanie na wyjściu napięcia przemiennego o przebiegu sinusoidalnym, identycznego jak w sieci energetycznej – tzw. CZYSTY SINUS. Umożliwia to zasilanie urządzeń wyposażonych w silniki elektryczne i transformatory, takich jak elektronarzędzia, pompy i sprzęt AGD małej mocy.
Zasilacz awaryjny typu UPS: Do krótkotrwałego zasilania roboczego, którego wymagają wrażliwe urządzenia jak np. komputery dedykowane są urządzenia typu UPS (uninterruptible power supply).To specjalne zasilacze awaryjne, wyposażone w akumulatory, które zapewniają podtrzymanie zasilania przyłączonych do niego urządzeń o określonej mocy przez określony czas. Akumulatory magazynują prąd pobierany z sieci. W przypadku, gdy nastąpi zanik zasilania z sieci, UPS wykorzysta energię zgromadzoną w akumulatorach i zapewnia bezprzerwową pracę. Moc domowych UPS zawiera się w granicach 300-900 VA, a czas awaryjnej pracy nie przekracza kilkunastu minut, co pozwoli nam na zapisanie danych i bezpieczne wyłączenie sprzętu.
Agregat prądotwórczy: Całkowitą niezależność w przypadku długotrwałej awarii zapewni nam instalacja domowa złożona z agregatu prądotwórczego. Na rynku najbardziej popularne są agregaty jednofazowe i oraz trójfazowe. Zazwyczaj nasze sprzęty domowe są jednofazowe, czyli do ciągłej pracy wymagają napięcia 1~230VA. Są to m.in. lodówki, telewizory, niewielkie silniki elektryczne lub sprzęt elektroniczny. Do ich zasilania będziemy więc potrzebować agregat jednofazowy - (np. modele HEX-GEN 1500VA,3500VA,4000VA VOLT Polska). Sprzęt trójazowy o większej mocy, czyli m.in. kuchnie AGD trójfazowe, ogrzewanie elektryczne, podgrzewacze wody będą wymagały napięcia 3~400V.