Zamknij

Badania preimplantacyjne szansą na urodzenie zdrowego potomstwa

08:13, 29.02.2024 . Aktualizacja: 11:10, 07.03.2024
Skomentuj

Medycyna oferuje coraz więcej zaawansowanych rozwiązań umożliwiających pomoc niepłodnym parom. Do nich zaliczają się badania preimplantacyjne zarodków wykonywane w ramach procedury in vitro. Dają one nadzieję na zdrowe potomstwo, zwłaszcza w przypadku par, u których występuje ryzyko wystąpienia chorób genetycznych u dziecka. W Szczecinie z tego rozwiązania można skorzystać w Klinice Bocian.

Co to są badania preimplantacyjne?

Badania preimplantacyjne, znane również jako genetyczna diagnostyka preimplantacyjna, to technika wykorzystywana w procesie zapłodnienia in vitro, która pozwala na ocenę genetyczną zarodków, zanim kobieta zajdzie w ciążę. Wyróżnia się dwa rodzaje badań genetycznych - PGS oraz PGD. PGS jest procedurą przesiewową, służącą do wykluczenia lub potwierdzenia obecności zaburzeń chromosomalnych, które mogą być przyczyną różnych schorzeń, takich jak zespół Downa, Patau, Edwardsa, Klinefeltera oraz Turnera. Ponadto, pozwala ona na identyfikację zaburzeń, które mogą przyczynić się do niepowodzeń w implantacji, czyli zagnieżdżenia się zarodka w macicy oraz poronień. Natomiast PGD polega na identyfikacji konkretnych mutacji pojedynczego genu, które mogą prowadzić do różnych chorób, jak chociażby mukowiscydoza, hemofilia, dystrofia mięśniowa Duchenne’a, anemia sierpowata czy zespół łamliwego chromosomu X.

Kto może skorzystać z badań preimplantacyjnych?

Wskazania do przeprowadzenia diagnostyki preimplantacyjnej obejmują szereg czynników. Dotyczą one przede wszystkim par, które stoją przed wyzwaniami związanymi z ryzykiem pojawienia się pewnych chorób genetycznych u potomstwa. Zaawansowany wiek matki, przekraczający 40 lat, oraz stwierdzenie nieprawidłowego kariotypu u jednego lub obojga partnerów należą do takich wskazań. Dodatkowo historia poronień samoistnych, niepowodzenia w programach zapłodnienia in vitro mimo transferu zarodków dobrej jakości, oraz niska koncentracja plemników w nasieniu także mogą być powodem do zastosowania tej diagnostyki. Istotne jest także uwzględnienie przypadków, gdzie w poprzednich ciążach stwierdzono nieprawidłowości chromosomalne u płodu, a także nosicielstwo translokacji zrównoważonych lub robertsonowskich oraz inwersji u jednego, lub obu partnerów. Nosicielstwo mutacji pojedynczego genu u jednego lub obojga partnerów, to również powód, by zastosować diagnostykę preimplantacyjną.

Gdzie można wykonać badania preimplantacyjne w Szczecinie?

Klinika Bocian w Szczecinie zlokalizowana przy ul. Plac Brama Portowa 1 jest jednym z miejsc, gdzie można przeprowadzić badania preimplantacyjne. Placówka specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu niepłodności, także medycynie wspomaganego rozrodu. Pacjenci Kliniki Bocian w Szczecinie mogą być pewni, że otrzymają kompleksową opiekę medyczną, prowadzoną przez zaangażowany zespół lekarzy, którzy stosują najnowsze metody diagnostyczne i terapeutyczne, aby zapewnić najwyższą jakość świadczonych usług, a także pomóc w spełnieniu marzenia o poczęciu dziecka.

Pary, które są zainteresowane umówieniem się na konsultację do jednego ze specjalistów w Klinice Bocian w Szczecinie, mogą kontaktować się z placówką telefonicznie: +48 91 443 99 33.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%