Zamknij

Jak osiągnąć optymalną wydajność instalacji RO? Klucze do skutecznej odwróconej osmozy

14:40, 25.03.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 14:40, 25.03.2024

Odwrócona osmoza – RO – to metoda pozwalająca na perfekcyjne oczyszczenie wody. Początkowo wykorzystywana między innymi do pozyskiwania wody pitnej ze źródeł niepewnej jakości, dziś może być także sposobem na zamknięcie obiegu wody przemysłowej. Jak jednak zapewnić niezawodną pracę instalacji odwróconej osmozy?

Jak dokonać najlepszego wyboru instalacji RO dla Twoich potrzeb?

Choć założenia odwróconej osmozy są zawsze takie same (przeczytasz o nich na stronie https://www.oriontec.pl/), to jednak w poszczególnych zastosowaniach używa się instalacji o nieco innej konstrukcji. To będzie oznaczało przede wszystkim wybór prawidłowej membrany osmotycznej, ale też zastosowanie ewentualnych dodatkowych filtrów czy samo ustalenie położenia poszczególnych elementów. Ponieważ często chodzi o modyfikacje z pozoru niewielkie, ważne jest, aby doborem instalacji odwróconej osmozy zajmowali się eksperci, którzy nie będą mieli problemu ze zniuansowanym podejściem. O ile bowiem różnica między instalacją do odsalania wody (poznaj ten typ instalacji na stronie https://www.oriontec.pl/odsalanie-wody/) a osmozą w zamkniętym obiegu przemysłowym będzie dość wyraźna, to już dwie oczyszczalnie przemysłowe mogą różnić się na pozór jedynie symbolicznie.

Krok po kroku: Montaż instalacji odwróconej osmozy

Instalacje odwróconej osmozy wymagają zachowania dość wysokiej precyzji przy montażu. Oczywiście odpowiednie normy będą obowiązywały także w stosunku do samych elementów roboczych takiego układu, natomiast wpięcie instalacji oczyszczania lub odsalania z membraną RO do istniejących ciągów przesyłowych także będzie stanowiło pewne wyzwanie. Niezachowanie najwyższego standardu może doprowadzić do powstania nieszczelności lub zaburzenia przepływu, na co niektóre membrany będą ponadprzeciętnie wrażliwe. Montaż instalacji zdecydowanie należy powierzyć fachowej ekipie wykonawczej, żeby mieć pewność, że świetny plan instalacji uda się zrealizować w pełni.

Konserwacja instalacji RO: Poradnik utrzymania systemu w idealnym stanie

Choć instalacje odwróconej osmozy są nadzwyczaj trwałe, to jednak ich żywotność jest ograniczona. Dlatego konieczna jest regularna kontrola pracy i prawidłowa konserwacja. Tak samo, jak w idealnie skonfigurowanej instalacji grzewczej czasem konieczne jest odpowietrzanie pompy CO (a dlaczego może być konieczne, dowiesz się tu: https://www.oriontec.pl/odpowietrzanie-pompy-co/), tak w idealnej instalacji odwróconej osmozy też trzeba wykonywać pewne rutynowe czynności utrzymaniowe. Zwykle są to dość proste procedury, natomiast szczegóły będą uzależnione od tego, w jaki sposób zestawiona będzie dana instalacja.

Znaczenie parametrów wody w systemach odwróconej osmozy

Każda instalacja odwróconej osmozy skonfigurowana jest w taki sposób, aby odpowiadała bardzo specyficznym potrzebom. W praktyce oznacza to, że membrany osmotyczne będą działały w odpowiedni sposób tylko wtedy, kiedy zostanie na nie podana woda o konkretnych właściwościach. To będzie określone ciśnienie, temperatura czy zawartość zanieczyszczeń i ich typ. Koniecznością jest więc stosowanie pewnych metod obróbki wstępnej, w tym filtracji, a także zapewnienie ciągłego przepływu wody o ustalonych parametrach. Chodzi nie tylko o to, żeby mieć pewność uzyskania oczekiwanego efektu, ale także o to, żeby nie doprowadzić do uszkodzenia elementów instalacji.

Choć może się to wydawać dość skomplikowane, to w praktyce dobór, instalacja i utrzymanie instalacji odwróconej osmozy stanowią jedno z najlepszych i dość prostych rozwiązań dla przemysłu. Można obrabiać dzięki nim bardzo duże objętości wody z niemal dowolnymi zanieczyszczeniami, zawsze uzyskując doskonały efekt i to przy utrzymaniu naprawdę korzystnych kosztów eksploatacyjnych.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%