Zamknij

Nowoczesne projekty domów z płaskim dachem

12:08, 29.05.2020 | Materiały partnera

Proste, a czasem wręcz surowe bryły budynków nie są w architekturze niczym nowym. Od kilku lat można zaobserwować powrót do minimalistycznego podejścia do projektowania domów mieszkalnych. Czy warto brać pod uwagę nowoczesne projekty domów z płaskim dachem? Kiedy taki dom może się okazać strzałem w dziesiątkę?

Zalety prostej bryły

Jeszcze pod koniec XIX wieku w architekturze ważne było, by domy były przede wszystkim piękne, a architekci czasami poświęcali nieco funkcjonalności na rzecz wyglądu. Zmieniło się to za sprawą modernizmu – pierwszego stylu architektonicznego, który był zarazem ruchem społecznym. Ideałem, który przyświecał architektom było tworzenie funkcjonalnych, wygodnych domów dostępnych dla wszystkich. Każdy, kto odrobinę interesuje się architekturą z pewnością wie, że mimo nacisku na funkcjonalność, modernistyczne projekty domów – a także osiedli – cechują się także doskonałymi proporcjami. Duże okna i przestronne, otwarte przestrzenie charakteryzowały zarówno budynki mieszkalne, jak i użytkowe. Nic więc dziwnego, że współcześni architekci chętnie szukają inspiracji w architekturze modernizmu.

Nowoczesne projekty domów z płaskim dachem

Skąd wziął się pomysł na odejście od skosów dachowych? Zgodnie z modernistycznym podejściem przestrzeń powinna być maksymalnie funkcjonalna. Poddasza ze skośnym stropem mają swój urok, jednak bywają trudne w aranżacji. Przy tym odpowiednio zaprojektowane domy z płaskim dachem mogą wiązać się z dodatkowymi możliwościami aranżacji, na przykład na dachu można urządzić taras. W przypadku domów jednorodzinnych można więc maksymalnie uprościć bryłę, rezygnując z balkonów właśnie na rzecz takiego tarasu.

Nowoczesne projekty domów z płaskim dachem często odchodzą od pierwotnych założeń modernizmu – bywa, że bryła budynku jest asymetryczna, często przewidziane są też o wiele większe okna lub wręcz przeszklone ściany. Do tego coraz popularniejsze są domy niemal całkowicie pozbawione wewnętrznych podziałów – zamiast osobnych pomieszczeń miewamy do czynienia z dużą, otwartą przestrzenią, podzieloną za pomocą mebli na strefę kuchenno-gospodarczą, salon czy jadalnię. Niektórzy decydują się też na ruchome ściany działowe, które można swobodnie przestawiać według potrzeb.

Co wybrać – projekty domów z dachem płaskim czy skośnym?

Zdarza się, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jednoznacznie nakazuje konkretny kształt dachu. Wtedy nie mamy innego wyjścia, niż dostosować się do wytycznych. Często jednak mamy dużą swobodę w zakresie budowy domu, warto więc zastanowić się, w jakim stylu chcemy go wybudować.

Dachy płaskie mają wiele zalet w porównaniu do skośnych – są tańsze w budowie dzięki mniejszej powierzchni, można je wykorzystać jako dodatkową przestrzeń rekreacyjną, a pokoje bezpośrednio pod nimi są łatwe w aranżacji. Niektórzy jednak nie potrafią wyobrazić sobie domu bez uroczego poddasza – w takiej sytuacji pozostaje albo wybór klasycznego domu, albo nowoczesnego projektu domu z dachem płaskim w jednej części, a w drugiej – skośnym. Warto przejrzeć różne projekty np. tu: https://pracownia-projekty.dom.pl/tag-nowoczesne_projekty_domow_z_plaskim_dachem.html, by zobaczyć, jak mogą wyglądać takie domy.

Płaski dach najlepiej wykorzystać jako taras, ale warto też zadbać o odpowiednie przeszklenia. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie światła dziennego w pomieszczeniach, które można wykorzystać jako pracownię, gabinet lub salon. W ten sposób nawet w pochmurny dzień będziemy mieli optymalną ilość światła w domu, nawet od północnej strony.

(Materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop