Zamknij

Przytulny klimat w ogrodzie - wybieramy pergolę tarasową i ogrodową

10:50, 13.11.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:50, 13.11.2020

Popularny element małej architektury ogrodowej, który oprócz funkcji użytkowej pełni również funkcję dekoracyjną i jest najprostszym sposobem na wprowadzenie przytulnej atmosfery? To oczywiście niezastąpiona pergola ogrodowa, która coraz częściej stanowi element aranżacji

Choć przez wielu błędnie określana jest zamiennikiem równie często wykorzystywanego trejażu oraz kraty, to w rzeczywistości pomiędzy wspomnianymi elementami małej architektury, a pergolą ogrodową występują dość istotne różnice. Zacznijmy więc od wyjaśnienia tej kwestii…

Pergola, krata i trejaż – czy wiesz co je od siebie odróżnia?

Kratownica

Rozpocznijmy może od elementu o najprostszej konstrukcji czyli kraty (zamiennie zwaną kratownicą) – jest to podpora przeznaczona pod rośliny (przede wszystkim pnącza), która zbudowana jest z połączonej ze sobą ramy oraz wypełniających ją skartowanych podłużnych elementów. W zależności od indywidualnych potrzeb może ona stanowić niezależną konstrukcję, jak i stworzyć konstrukcję wraz ze skrzyniami na rośliny, bądź też zostać zamontowana do ściany budynku lub altany. Ten rodzaj podpórki wykonany jest zazwyczaj z solidnego drewna lub metalu.

Trejaż 

Za nieco obco brzmiącą nazwą „trejaż” kryje się konstrukcja z pędów bambusa lub drewna stworzona z myślą o zapewnieniu oparcia pnączom oraz roślinom o wiotkich pędach (np. różach parkowych, winorośli oraz groszku). Jego wygląd łudząco przypomina płot o bardzo szeroko rozstawionych podporach – składa się on z szeregu słupków, które połączone są ze sobą w górnej części za pomocą poziomej belki. Często zdarza się, że konstrukcja trejażu ozdobiona jest elementami dekoracyjnymi oraz poprzecznymi belkami. Ten rodzaj małej architektury ogrodowej cieszył się bardzo dużą popularnością w ogrodach francuskich, gdzie za pomocą stworzony z pnączy ”osłon” wyznaczały one chodniki, gabinety ogrodowe i salony.

Pergola ogrodowa 

Podobnie, jak dwa poprzednie elementy, pergola ogrodowa również wykorzystywana jest jako podpora do roślin pnących takich jak m.in. winorośl, winobluszcze, powojniki czy róże pnące. W zależności od wybranego modelu może mieć ona postać wolnostojącego tunelu-alei wykonanego z metalu bądź też przybrać formę małego elementu architektury ogrodowej w kształcie kwadratu, który złożony jest z dwóch rzędów słupków oraz zadaszenia zapewniającego skuteczną ochronę przed promieniami słońca. Jej wielkość warto uzależnić od powierzchni ogrodu, a także ilości i potrzeb roślin, które planujemy na niej uprawiać.

Drewniana czy metalowa – która pergola ogrodowa lepiej się sprawdzi?

Decydując się na zakup pergoli ogrodowej warto zastanowić się jakie właściwe mamy oczekiwania co do tego elementu – czy zależy nam raczej na rozwiązaniu o delikatnym designie czy też na solidnym wsparciu, które zapewni roślinom optymalne warunki do rozwoju bez ewentualnego ryzyka uszkodzenia ich delikatnej struktury.

Wśród dostępnych w sklepach stacjonarnych oraz online (np. Ogrodolandii i Ogrodowym Salonie) dostępne są m.in. pergole ogrodowe i tarasowe wykonane z drewna oraz metalu, które odróżniają  się od siebie dość istotnymi szczegółami:

  • Drewniane pergole ogrodowe i tarasowe – zazwyczaj wykonane są z drewna świerkowego lub odznaczającego się znakomitą wytrzymałością drewna konstrukcyjnego KVH. Z uwagi na podatność drewna na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz nadmiar wilgoci w przypadku pergoli wykonanych tego materiału niezbędnym zabiegiem jest impregnacja materiału, która może być wykonana za pomocą metody ciśnieniowej bądź też ręcznie. Mimo, że istnieją alternatywne sposoby to zaleca się korzystanie z impregnacji za pomocą metody ciśnieniowej, dzięki której środek nie tylko wnika głęboko w strukturę drewna, ale również trwale je zabezpiecza. Drewniane pergole tarasowe i ogrodowe wykorzystywane są zarówno w nowoczesnych aranżacjach przydomowej przestrzeni, jak i tych utrzymanym w klasycznej stylistyce.
  • Metalowe pergole ogrodowe i tarasowe – godna uwagi metalowa pergola ogrodowa powinna być wykonana z nierdzewiejących stopów, które dodatkowo mogą zostać ocynkowane. Podobnie jak w przypadku drewna, także tutaj niezbędna jest odpowiednia konserwacja – nie od dziś bowiem wiadomo, że metal jest bardzo podatny na korozję, a więc stopniowe niszczenie materiału, które prowadzi do matowienia metalu oraz pojawienia się na jego powierzchni nieestetycznie prezentujących się brązowych, rdzawych plam. Decydując się na zakup pergoli warto pamiętać o tym by po zakończeniu każdego sezonu dokładnie przyjrzeć się jej konstrukcji i upewnić się czy nie wymaga ona przypadkiem konserwacji.

Biała altana-pergola z zasłonami stworzy w ogrodzie romantyczny i przytulny nastrój

Aluminiowa pergola z przesuwanym dachem zapewni Ci cień zawsze wtedy, gdy będziesz tego akurat potrzebować

Szukasz pergoli ogrodowych? Zapoznaj się z kolekcją dostępną w sklepie Ogrodolandia

Zalety pergoli ogrodowych i tarasowych

Estetyczny wygląd i ciekawy sposób na dopełnienie aranżacji ogrodu lub tarasu to jeszcze nie wszystko co mają do zaoferowania pergole. Wśród zalet tego elementu małej architektury ogrodowej możemy wymienić także:

  • Skuteczną ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, co z pewnością docenią osoby, które lubią spędzać czas w ogrodzie w gronie najbliższych osób. Dzięki pergoli problemem nie jest nie tylko wiatr i intensywne promienie, ale również opady deszczu;    
  • Zwiększenie dostępnej przestrzeni użytkowej – zacieniona i zadaszona konstrukcja mieszcząca się na zewnątrz może być wykorzystywana np. jako strefa relaksu, na którą zabrakło miejsca we wnętrzu domu bądź też home office na świeżym powietrzu; 
  • Jej uniwersalność – może być ona wykorzystywana nie tylko wiosną oraz latem, ale również zimą. Latem wystarczy ustawić pod nią stół wraz z kompletem krzeseł lub wygodnych foteli znacznie poprawiających komfort, a podczas mroźnych, zimowych dni dołączyć do zestawu gwarantujący ciepło promiennik, który sprawi, że odpoczynek w wydzielonej strefie ogrodu stanie się jeszcze bardziej przyjemny; 
  • Brak dodatkowych kosztów związanych z jej instalacją – w przeciwieństwie do innych elementów architektury ogrodowej, w tym przypadku nie należy martwić się o duże nakłady pieniężne. Mówiąc o finansach, warto również wspomnieć, że pergole nie tylko uatrakcyjniają wygląd całej posesji, ale również podnoszą wartość posiadanej nieruchomości. 

Jakie rośliny idealnie odnajdą się na pergoli? 

Sama pergola ogrodowa oczywiście nie wystarczy do stworzenia w ogrodzie przytulnej atmosfery skłaniającej do relaksu i odprężenia umysłu. Istotnym składnikiem całej układanki są także rośliny, które w zależności od indywidualnego pomysłu na aranżację mogą stworzyć romantyczny nastrój bądź też podkreślić nowoczesny styl w jakim urządzony jest ogród. 

Warunki rozwoju zapewnione przez pergolę ogrodową z pewnością doceni:

  • powojnik wielokwiatowy - jedna z najbardziej popularnych roślin, która bardzo chętnie wykorzystywana jest do ozdobienia pergoli. Zachwyca ilością dostępnej kolorystyki, a jego białe, różowe, błękitne, fioletowe bądź turkusowe kwiaty dodają aranżacji ogrodu iście wiosenno-letniego, radosnego wyglądu. Jednakże wybierając tą właśnie roślinę należy mieć na względzie jej specyficzne wymagania - powojnik najlepiej rozwija się w ciepłych, ale zacienionych miejscach, w których dostępna jest stale wilgotna gleba bogata w rozmaite substancje odżywcze. Ponadto wymaga on również regularnego nawożenia i podcinania pnączy.  
  • winorośl właściwa -  w rankingu popularności plasuje się tuż za powojnikiem, jednak w odróżnieniu od niego nie ma aż tak dużych wymagań. Pnące pędy winorośli najlepiej czują się w nasłonecznionych miejscach, które łatwo i szybko się nagrzewają i wymagają regularnego podcinania, a także regularnego kontrolowania faktu czy jej pnączami nie zainteresowały się aby jakieś szkodniki.  
  • róża pnąca - trudno chyba o bardziej romantyczną i ozdobną roślinę niżeli właśnie róża, która może pochwalić się ponad 200 odmianami. Ich charakterystyczną cechą jest fakt, że wytwarzają bardzo długie pędy, które zaczepiają się do podpór za pomocą kolców. Ich bardzo duże i gęsto sąsiadujące ze sobą kwiaty nie tylko oszałamiają pięknym zapachem, ale również sprawiają, że cały ogród prezentuje się bajkowo. Ten rodzaj kwiatów należy sadzić tuż przy podporze w miejscu, w którym nic nie ogranicza dostępu do słońca, ale nie pogardzi też półcieniem. Optymalną glebą dla róży pnącej jest ta piaszczysto-gliniasta, która dodatkowo jest dobrze napowietrzona i dostatecznie przepuszczalna. 

Jeśli nie posiadasz w ogrodzie pnących roślin, ale podoba Ci się sam zamysł pergoli rozważ zakup pawilonu ogrodowego

Więcej modeli pawilonów ogrodowych dostępnych jest w Ogrodowym Salonie

Efektowne konstrukcje do ogrodu - pergole i pawilony dostępne w sklepie online Ogrodowy Salon i Ogrodolandia

Chciałbyś urządzić w swoim ogrodzie strefę komfortu z prawdziwego zdarzenia? A może marzy Ci się ozdobienie tarasu za pomocą pergoli, której ściany zdobią efektownie prezentujące się pnącza róży z bujnymi kwiatami?

Idealnie dopasowane do Twoich wymagań propozycje pergoli ogrodowych oraz zapewniających nieco więcej intymności pawilonów znajdziesz w ofercie sklepów Ogrodolandia oraz Ogrodowy Salon, które posiadają asortyment zgodny z obowiązującymi trendami, wyróżniający się wysoką jakością wykonania, interesującym wzornictwem oraz trwałością. Model z przesuwanym dachem, drewniany klasyczny zestaw z firanami, a może nowoczesna pergola z aluminium? Sprawdź, który produkt najlepiej odpowiada Twoim wymaganiom i zainwestuj w rozwiązanie, które posłuży Ci przez lata. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%