Zamknij

Działka pod nadzorem archeologa - co warto wiedzieć?

artykuł sponsorowany + 15:10, 18.05.2021 Aktualizacja: 15:10, 18.05.2021

Dochodzi czasem do sytuacji w której w planie zagospodarowania przestrzennego dana działka jest objęta tak zwaną strefą ochrony konserwatorskiej lub strefą obserwacji archeologicznej. Może się wydawać, że postawienie domu w takim miejscu będzie obwarowane dodatkowymi przepisami i formalnościami. Jak to jednak wygląda w praktyce i co warto wiedzieć w tej kwestii?

Powody wizyty archeologa

Konserwator Zabytków w Polsce może nałożyć nadzór archeologiczny na wybrane miejsce. Przyczyną tego stanu mogą być obywające się na tym obszarze prace archeologiczne. Archeolog musi więc pojawić się na placu budowy i dokonać nadzoru. Innym powodem może być po prostu kwestia związana z tym, że w danym obszarze już wcześniej dokonano niezwykłych odkryć i tym samym został on mianowany obszarem obserwacji archeologicznej.

Sprawdź tanie mieszkania w Szczecinie

Kiedy potrzebny archeolog?

Jeśli dana działka jest objęta strefą ochrony konserwatorskiej lub strefą obserwacji archeologicznej potrzebny jest archeolog, który stwierdzi czy na danym obszarze znajdują się zabytki lub inne obiekty archeologiczne. Należy też mieć na względzie to, że prowadzenie prac budowlanych bez tego nadzoru jest nielegalne i grożą za to bardzo wysokie kary finansowe. Warto jednak uświadomić sobie, że nadzór archeologiczny nie utrudnia budowy domu i nie wymaga nakładów związanych z dodatkową robocizną lub dodatkowymi kosztami na przykład zakupu specjalistycznego sprzętu lub wynajęcia dodatkowych pracowników. W gruncie rzeczy można powiedzieć, że archeolog w takim przypadku ma na celu potwierdzenie lub zanegowanie tego, że w danym obszarze znajdują się zabytki archeologiczne, które wymagają dokładniejszego zbadania.

Jak przebiega współpraca z archeologiem?

Zadaniem archeologa jest sporządzenie odpowiedniej dokumentacji, w tym sprawozdania oraz dokumentacji fotograficznej związanej z ewentualnymi odkryciami na placu budowy. Oczywistym jest więc, że robotnicy budowlani muszą mu udostępnić odpowiednią przestrzeń do wykonania różnych zadań z tym związanych. W trakcie prac zwykle nie dochodzi do znalezienia na danym terenie żadnych zabytków, a tego typu kwestie są z zasady kwestiami prewencyjnymi. Należy jednak mieć na względzie to, że ta rzadka sytuacja związana z odkryciem cennych obiektów może doprowadzić do sytuacji w której Wojewódzki Konserwator Zabytków wyda odpowiednią decyzję o wstrzymaniu prac budowlanych. Nie oznacza to jednak całkowitego przerwania budowy. Po przeprowadzeniu przez archeologów wykopalisk i ich zakończeniu możliwe jest kontynuowanie budowy.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%