Dostępne są już oficjalne wyniki wyborów samorządowych. Bogusława Towalewska żegna się z urzędem, triumfują Jan Matuszewski w gminie Wałcz, Piotr Pawlik w Mirosławcu i Krzysztof Hara w Tucznie.
Oficjalne wyniki w wyborach na burmistrza Wałcza: Maciej Żebrowski 2451 (22,78 proc.), Marek Subocz 2281 (21,20), Jolanta Wegner 1922 (17,87) Bogusława Towalewska 1917 (17,82), Marek Matela 1277 (11,87), Maciej Zaręba 517 (4,81), Adrian Zalewski 393 (3,65).
- Chociaż wyniki nie są jeszcze oficjalne, to już teraz dziękuję bardzo za to, że tak licznie Państwo w nich uczestniczyli i obdarowali mnie swoim zaufaniem. Wysoka frekwencja tylko potwierdza, że mieszkańcy chcą zmian i chcą mieć wpływ na to, kto te zmiany będzie koordynował. Pragnę także podziękować wszystkim kandydatom na stanowisko burmistrza za rywalizację, która przebiegała spokojnie i kulturalnie - zapewniał wczoraj M. Żebrowski. - Pani Bogusławie Towalewskiej dziękuję za lata pracy i za działania poczynione na rzecz miasta, natomiast mojemu kontrkandydatowi - Markowi Suboczowi - chciałbym pogratulować wyniku. Drodzy mieszkańcy, przed nami druga tura. Rozmawiajmy o tym, jak chcemy, aby wyglądał Wałcz i o tym, komu powierzymy przyszłość naszego miasta. 4 listopada spotkajmy się równie licznie przy urnach wyborczych. Cokolwiek się stanie dalej, już odnieśliśmy wielki sukces jako miasto, nastąpiła zmiana pokoleniowa. Młodzi przejmują odpowiedzialność za nasze miasto! To pokazuje, że patrzymy w przyszłość.
- Dziękuję za głosy oddane na mnie i gratuluje mojemu konkurentowi przejścia do drugiej tury. Głosowanie pokazało, że wałczanie chcą zmian - cieszy się Marek Subocz. - Czekają nas teraz dwa tygodnie ciężkiej pracy. Mamy konkretny program, który nie był pisany na kolanie.
Według oficjalnych informacji skład Rady Miasta jest następujący: KO Maciej Żebrowski, Anna Korzeniewska, Bartosz Ćmiel, Paweł Łakomy, Piotr Romanowski (ZWA Aktywni), Wspólny Wałcz: Bogusława Towalewska, Halina Kuch, Alfred Mikłaszewicz. Magdalena Świątkowska, Katarzyna Wilczyńska, PiS: Zdzisław Ryder, Maria Minkowska, Maciej Goszczyński, Marek Giłka, Niezależni: Jolanta Wegner, Anna Ogonowska, Andrzej Ksepko, Alternatywa: Tadeusz Gnojewski, Krzysztof Piotrowski, ORS Przyszłość: Kamila Trojanowska, Bożena Terefenko.
W gminie Mirosławiec zwyciężył urzędujący burmistrz Piotr Pawlik, który zdobył 1490 głosów (64,81 proc), jego rywalka Anna Turska z Niezależnych otrzymała 809 (35,19 proc.) głosów.
- Bardzo dziękuję mieszkańcom gminy i Mirosławca za okazanie tak dużego zaufania. To budujące, że zostało docenione 8 lat zgodnej pracy samorządu mirosławieckiego. Jeszcze bardziej cieszy mnie to, że 13 radnych z mojego komitetu dostało się do nowej rady miejskiej. To znaczy, że uda nam się szybko wystartować z pracami i będzie to zgodny duet: rada i burmistrz - komentuje P. Pawlik. - Jeszcze raz bardzo wszystkim dziękuję i deklaruję, że nadal będę pracował na rzecz całej gminy, tak żeby utwierdzić osoby na mnie głosujące, że to był dobry wybór.
Oficjalny skład Rady Miejskiej: KWW Piotra Pawlika: Grzegorz Plewa, Paweł Krawczyk, Piotr Suchojad, Piotr Czech, Ryszard Wesołowski, Justyna Grudzińska-Markowska, Janusz Beer, Stanisław Orawiec, Stanisław Pilc, Andrzej Kwaśnik, Wasilij Głuscow, Iwona Kłos, Stanisław Wiese. KWW Niezależni: Bogusława Skrzypczyk i Katarzyna Jurenc.
Jan Matuszewski w gminie Wałcz uzyskał 89,60 proc. poparcia i wprowadził 7 radnych z KWW Wspólna Gmina: Karol Janik, Janusz Marchewka, Andrzej Kubiak, Iwona Gosławska, Robert Dłużak, Dariusz Kujszczyk i Zbigniew Hejak). Niezależni: Marek Kapecki, Justyna Trzaska, Beata Wojtunik,Kornel Kurowski, Jacek Leśniak, KO: Ryszard Kwaśnica, KWW Roberta Gąsiorowskiego: Jan Uran i Robert Gąsiorowski.
- Serdecznie dziękuję mieszkańcom za to ogromne poparcie, którego mi udzielili. Dziękuję za zaufanie i każdy głos - mówi na gorąco Jan Matuszewski. - Jestem bardzo zadowolony, że uzyskałem ponad tysiąc głosów więcej niż 4 lata temu. To oznacza, że kierunek rozwoju gminy, który obraliśmy, jest słuszny.
W Człopie odbędzie się druga tura. Jerzy Bekker zdobył 1093 głosy (45,02 proc.), a Zdzisław Kmieć 1027 (42,30). Z kolei na Bartosza Nowickiego oddano 308 głosów (12,69 proc.).
- Korzystając z okazji chciałbym serdecznie podziękować za poparcie i głosy oddane na mnie - mówi Z. Kmieć. - Głęboko wierzę, że w drugiej turze mieszkańcy postawią na doświadczenie i skuteczność. Ufam, że ta brzydka i negatywna kampania, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, nie zwycięży w Człopie.
Skład Rady wygląda następująco: Alternatywa: Krzysztof Sawczyszyn, Agnieszka Dąbek, Mirosław Nowak, Dariusz Pogorzelski, Zbyszek Ślusarski. KWW Razem dla Was: Lech Mądry, Wawrzyniec Tarka, Regina Cieślak, Zbigniew Tymecki, Marian Storman, Anna Klucznik, Wojciech Lisowski, Ewelina Ciszek-Grycz i Bartłomiej Skulimowski. PiS: Lucyna Witkowska,
W Tucznie nadal rządzić będzie Krzysztof Hara. Mieszkańcy oddali na niego 1164 głosy (56,86 proc.), a na jego kontrkandydata Mirona Sudyna 883, czyli 43,14 proc.
- Przede wszystkim chciałbym podziękować za oddane na mnie głosy. Cieszę się, że inwestycje, które zrealizowaliśmy i praca na rzecz gminy zostały przez mieszkańców docenione - komentuje K. Hara. - Te wybory były inne niż 4 lata temu. Kampania była bardzo spokojna i prowadzona fair. Mój kontrkandydat punktował błędy i niedociągnięcia zupełnie tak, jakby pierwszy raz miał styczność z samorządem. Uważam, że mógłby sobie odświeżyć Ustawę o samorządzie gminnym, żeby przypomnieć sobie, na czym ta praca faktycznie polega, jakie są zadania i kompetencje burmistrza.
- Ze względu na to, że nasz komitet zawiązał się bardzo późno i kampania wyborcza trwała u nas bardzo krótko, uważamy wszyscy osiągnięte wyniki za bardzo dobre, mimo że nie osiągnęliśmy głównego celu, jakim była zmiana władzy - mówi Miron Sudyn. - Jednak cel podstawowy, czyli stworzenie alternatywy wyborczej dla dotychczasowej ekipy i wprowadzenie do Rady Miejskiej solidnej opozycji został osiągnięty i dlatego nie uważam tych wyborów za porażkę. Wszystkim głosującym na mnie i naszych kandydatów na radnych, czyli prawie połowie aktywnych wyborców, chciałbym podziękować za wsparcie. Ich głosy są świadectwem, że duża część mieszkańców naszej gminy widzi potrzebę zmian. Zakładamy, że nasz wynik mógłby być dużo lepszy, gdyby mieszkańcy byli lepiej zorientowani w życiu gminy i wiedzieli, czego mogą i powinni od władz oczekiwać. Dlatego radni wybrani z naszego komitetu będą przede wszystkim działali na rzecz jawności procesów decyzyjnych w gminie i zwiększania wpływu na nie mieszkańców. Mamy program takich działań i liczymy, że pozostali radni zrozumieją potrzebę pewnych zmian i poprą nasze propozycje, mające wzmocnić lokalną demokrację i budować kapitał społecznego zaufania. Ufamy, że wspólne dobro okaże się ważniejsze od podziałów i układów wewnątrz naszej małej ojczyzny. Ja sam i pozostali kandydaci z naszego komitetu, którzy nie uzyskali mandatów nie rezygnujemy z tego powodu z pracy dla gminy i będziemy aktywnie uczestniczyć w pracach samorządu i pośredniczyć w kontakcie z naszymi wyborcami. Jeszcze raz dziękuję wszystkim wyborcom, którzy poszli w niedzielę do urn. Gratuluję wybranym i liczę, że postarają się jak najlepiej wykorzystać pięć lat pracy, do której uzyskali mandaty.
Do Rady weszli: KWW Wspólnie dla Gminy: Bożena Milewska, Piotr Kowalisko, Wiesława Szczęsna, Roman Sałachub, Dorota Krieger, Andrzej Mozelewski, Katarzyna Krysztowczyk, Zbigniew Kurkiewicz, Mariusz Błażewicz. Z KWW Niezależni: Marek Gajzler, Izabela Kwiecińska, Lidia Lewandowska, Marzena Pecio, Magdalena Wesół-Tereszczak. Alternatywa dla Wszystkich: Paweł Sochacki.
Wyniki wyborów do Rady Powiatu: KO: Aktywni Roman Wiśniewski, Janusz Ciaś, PiS Jerzy Goszczyński, Ireneusz Sawczyszyn, Wspólny Wałcz: Janusz Różański, Mirosław Wiercioch, ORS Bogdan Wankiewicz, Tadeusz Wenio, Danuta Kęsek, Sławomir Niewczas, Bogdan Białas, Andrzej Gostołek, Alternatywa: Anna Jarczewska, Niezależni: Przemysław Maksymowicz, Tomasz Srebrzyński, Jan Grudziński, Cezary Skrzypczak.
Do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego dostała się Krystyna Kołodziejska-Motyl oraz Andrzej Subocz.
Cieszy rosnąca frekwencja, która w powiecie wyniosła ponad 53 proc., w Wałczu 55,19, w gminie Wałcz 46,78, w gminie Mirosławiec 55,12, w gminie Tuczno 53,44, w gminie Człopa ponad 60 procent.
kocham_wałcz11:02, 22.10.2018
Mam trochę wolnego czasu, mogę pomóc w ratuszu. W pakowaniu.
Krzysztof13:33, 22.10.2018
Odchodzi pewna epoka. Ja osobiście nazywam to "Czasem Tuderka". Jego inicjatywa pod nazwą "Wspólny Wałcz" właśnie zamknęła ostatnią stronę tej opowieści.Co dalej, może rzeczywiście postawić na świeży powiew wolny od pogardy i plucia na wszystko i wszystkich. Panie Żebrowski, ma pan mój głos i głosy moich licznych znajomych. Życzę zwycięstwa, zważywszy ,że wyliczenia matematyczne stoją bardzo wyraźnie za panem.
Wjh15:36, 22.10.2018
Może wreszcie zrobią porządek z USC i zmienia damulą godziny pracy. Dziś jest to od 9.00 do 13.00. I jak tu ma być dobrze jeśli pozwala się na takie cyrki.
eli17:35, 22.10.2018
gamoniu - praca w USC to nie tylko obsługa interesantów. Trzeba stworzone dokumenty "wklepać" do systemu, może nie jednego,posegregować , powpinać itp, itd, a te co tam siedzą to nie są damulki tylko osoby profesjonalnie przygotowane do tej pracy. Są miłe, rzetelne, pracowite!!!!!
Wjh17:49, 22.10.2018
Eli idioto przede wszystkim wybierz się do Trzcianki i tam nie ma problemu żeby pracować od rana czyli 7.30 do 14.30.Mam to gdzieś czy są miłe. Bronisz je czyżbyś tam pracował ? Głupka możesz robić z siebie wchodząc w d..ę damulą z USC.
Każdy doskonale widzi jak się pracuje w UM, tylko ludzie cicho siedzą bo nie chcą być złośliwie potraktowani
petentka07:13, 23.10.2018
Akurat panie w USC są najbardziej kompetentne, uprzejme i pomocne w całym urzędzie.
Whj08:15, 23.10.2018
Nie chodzi o to kto jest miły ale o godziny pracy tępe dziady. Czyli wynika z tego że dzień wcześniej pracując do 13.00 nie pospinały kartek itd Muszą więc zacząć od 9.00 Nagle wynika z tego że w Wałczu rodzi się i umiera więcej ludzi bo nie mogą poradzić sobie z dokumentami więc jest otwarte od 9.00 do 13.00.
Kolejny przykład dowody osobiste zamiast od 7.00 załatwiać petentow. Mamy bodajże od 8.00 nie pamiętam. Ale nie raz byłem wcześniej ale niestety panie nie zajmowały się praca. To samo z poświadczeniem o zameldowania. Pomimo braku pracy nie przyjmą nikogo bo są godziny otwarcia. Paranoja i mam w d.. ie czy ktoś jest miły, bo jak ktoś nie jest ja też nie.
Jerzy122:01, 23.10.2018
Panie z USC Walcz to bardzo mile, kompetentne osoby. Nie patrza na godziny przyjec interesantow tylko staraja sie wszystkich bardzo milo obsluzyc, pomimo nawalu pracy. Jako jedyne sa bardzo oddane swojej pracy i za to je Cenie
Wjh04:15, 24.10.2018
Czekam na otwarcie USC od godziny przynajmniej 7.30 do 14 30. Co to są za bzdury że Panie obsługują wcześnie? Drzwi zamknięte na 4 spusty. Jedy nie co można zrobić przed 9.00 to pocałować klamkę!!!
Kolejny się odzywa bez wiedzy. No szok {co żona pracuje w USC i boimy się że będzie przepracowana od 9.00 do 13.00 k..wa jego m. AĆ)
Mirek20:11, 22.10.2018
Tak, tak, zmienią się... kieszenie. Chociaż w sumie...nie. To te same, tylko pod inną przykrywką Młodzi się nabiorą! O to chodzi!
magda22:21, 23.10.2018
też tak uwazam
hekla 20:38, 22.10.2018
podobno w Tucznie coś nie gra i mogą być ponowne wybory ,Ktoś coś wie.....
Whj07:28, 23.10.2018
Nie chodzi o to kto jest miły ale o godziny pracy tępe dziady. Czyli wynika z tego że dzień wcześniej pracując do 13.00 nie pospinały kartek itd Muszą więc zacząć od 9.00 Nagle wynika z tego że w Wałczu rodzi się i umiera więcej ludzi bo nie mogą poradzić sobie z dokumentami więc jest otwarte od 9.00 do 13.00.
Kolejny przykład dowody osobiste zamiast od 7.00 załatwiać petentow. Mamy bodajże od 8.00 nie pamiętam. Ale nie raz byłem wcześniej ale niestety panie nie zajmowały się praca. To samo z poświadczeniem o zameldowania. Pomimo braku pracy nie przyjmą nikogo bo są godziny otwarcia. Paranoja i mam w d.. ie czy ktoś jest miły, bo jak ktoś nie jest ja też nie.
d12:11, 23.10.2018
Jak w Człopie zostanie Bekker to po Człopie. Kmieć nie jest idealny to fakt, ale lepiej wybrać mniejsze zło.
Zalewski (Wajer)14:41, 23.10.2018
Gratuluję "dobrego" wyniku Zalewskiemu (Wajerowi). Ostatnie miejsce i 3,65% poparcie to "doskonały" wynik. Obym Cię już nie zobaczył na ulicy.
Henryk19:22, 23.10.2018
Może ktoś zajmie się sprawami Wałczan i pogoni tych nieudaczników , zrobi porządek z komunikacją miejską , uruchomi połączenia Dolne Miasto II z Szpitalem Wojskowym żeby ludzie starsi mogli mieć łatwiejsze życie .
we23:04, 23.10.2018
Kolego powiedz, kogo obchodzą ludzie starsi? Jak kiedyś się spytałam jednej osoby z władz miasta to powiedziała mi, że są samochody i o czym tu mówić.
weniohenio18:44, 24.10.2018
Miałem nadzieję ,że mieszkańcy Wałcza zagłosują na ludzi a nie na partie.
Niestety tendencja ogólnopolska przeniosła się także na małe lokalne społeczności. Reasumując :gdyby zamiast P Żebrowskiego kandydował jakiś bezdomny( z całym szacunkiem do bezdomnych) z ramienia Koalicji Obywatelskiej to również by wygrał. Wojna PO PIS trwa jak w najlepsze. A miałem nadzieję ,że Wałcz to ominie. Swój głos oddam teraz na pana Subocza - gwarancja uczciwości i doświadczenia nabytego w Szczecinie.
Walczanin16:20, 26.10.2018
W tytule nazwisko Subocz to już Wam ciężko napisać....bo co jest z PiS-u??!
młody J.17:22, 26.10.2018
kilka tygodni temu czytałem w Extra tekst dr Kuleszy "Jaki burmistrz" gdzie pisał o wymianie pokoleń w Wałczu, rozmarzyłem się a potem pomyślałem, chyba z byka facet spadł, na pewno wygra babcia T. bo ma swoj elektorat, dzisiaj kilka dni po wygranej przypomniałem sobie ten artykuł, dziękujemy panie doktorze, ze tchnął pan w nas młodych potrzebę głosowania i wygrania, dziękujemy ! Jakie teraz jest w Wałczu świeże powietrze, he, he !
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu extrawalcz.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Ewelina20:06, 22.10.2018
9 1
Tylko ci się zdaje. Nie wierz w to, że "ktoś" pojawiając się z nikąd jest czysty i wolny od sznurków. Marzenie. Właśnie to jest najbardziej niepokojące.
killbill23:48, 25.10.2018
1 0
Epoka Tuderka trwa i ma się dobrze! Założymy się? :)