Zamknij

Psycholog w każdej szkole. Placówki mają problem ze znalezieniem chętnych

10:18, 22.07.2024 Źródło: PAP / Dziennik Gazeta Prawna Aktualizacja: 15:07, 22.07.2024
Skomentuj Fot. Freepik Fot. Freepik

Brak psychologów w szkołach staje się coraz bardziej palącym problemem. Dyrektorzy placówek edukacyjnych, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, sygnalizują poważne trudności w zatrudnieniu odpowiednich specjalistów.

Od września 2024 r. każda szkoła w Polsce, zarówno podstawowa, liceum, jak i przedszkole, powinna zatrudniać psychologa.

Obowiązek ten został wprowadzony nowelizacją Karty nauczyciela we wrześniu 2022 r., a nowe zasady obowiązują od początku roku szkolnego 2024/2025.

Niestety, realizacja tego wymogu napotyka na liczne przeszkody.

Brakuje chętnych do pracy w szkole

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", dyrektorzy szkół w całym kraju mają trudności ze znalezieniem chętnych do pracy psychologów. Problem jest szczególnie widoczny w mniejszych miejscowościach, gdzie liczba wykwalifikowanych specjalistów jest ograniczona.

Wg danych ze strony internetowej o wolnych stanowiskach pracy w jednostkach systemu oświaty, nie ma województwa, gdzie placówki nie poszukiwałyby psychologów. Przykładowo, w województwie wielkopolskim brakuje 362 psychologów, w dolnośląskim 175, kujawsko-pomorskim 128, lubelskim 170, lubuskim 96, a w łódzkim 226. Dla porównania, liczba ofert pracy dla nauczycieli matematyki jest znacznie niższa.

Wymagania dla psychologów w szkołach

"Psycholog, który chciałby podjąć się pracy w szkole, powinien mieć tytuł magistra z psychologii i ukończyć studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego" - podaje DGP.

Te wysokie wymagania, w połączeniu z mało atrakcyjnymi zarobkami oferowanymi w sektorze edukacyjnym, dodatkowo zniechęcają specjalistów do pracy w szkołach.

(Źródło: PAP / Dziennik Gazeta Prawna)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%