Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje wprowadzenie nowego przedmiotu – edukacji zdrowotnej. Sprawdź, jakie zmiany przyniesie ten program i dlaczego od roku szkolnego 2025/2026 będzie przedmiotem nieobowiązkowym.
Resorty zdrowia i edukacji od miesięcy pracowały nad podstawami programowymi nowego przedmiotu – edukacji zdrowotnej. MEN zaproponował, aby nauka tego przedmiotu rozpoczęła się na każdym etapie edukacji, począwszy od przedszkola.
Według projektu rozporządzenia edukacja zdrowotna miała być realizowana obowiązkowo od roku szkolnego 2025/2026. Jednak ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że tak się nie stanie. W 2025 roku przedmiot będzie realizowany na zasadzie dobrowolności.
Edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie
Na poziomie szkół podstawowych i ponadpodstawowych nowy przedmiot zastąpi dotychczasowe wychowanie do życia w rodzinie. Zmiany mają na celu rozszerzenie zakresu tematycznego i wprowadzenie treści dotyczących zdrowia fizycznego i psychicznego, odżywiania i aktywności fizycznej, zdrowia społecznego i środowiskowego, profilaktyki uzależnień, odpowiedzialnego korzystania z internetu.
MEN wskazuje, że w dotychczasowej podstawie programowej brakowało przedmiotu poświęconego w całości zagadnieniom zdrowia. W świetle pogarszających się wskaźników zdrowotnych w Polsce konieczne są systemowe działania edukacyjne.
Nowy przedmiot ma być wprowadzony na wszystkich etapach edukacji w przedszkolach, w szkołach podstawowych, w szkołach średnich, w szkołach branżowych i policealnych. Ministerstwo proponuje, aby w szkołach średnich i technikach edukacja zdrowotna była obowiązkowa i realizowana w wymiarze dwóch godzin tygodniowo w cyklu kształcenia.
Ministra Barbara Nowacka zaznaczyła, że decyzja o wprowadzeniu przedmiotu na zasadzie dobrowolności wynika z potrzeby uniknięcia politycznych napięć w szkołach.
– Widząc te napięcia, ja też muszę ochronić szkołę przed awanturą polityczną – powiedziała na antenie radia RMF FM.
Jednocześnie ministerstwo zapowiedziało ewaluację programu po 2025 roku.
– Po zakończeniu tego roku poważnie porozmawiamy z nauczycielami i ocenimy efekty tego programu – dodała Nowacka.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz