Zamknij

Mandaty i kary ostro w górę! Zobacz, ile można dostać na najcięższe przewinienie

09:20, 14.07.2021 | M.O. / PAP
Skomentuj fot. PAP
REKLAMA

Rząd szykuje bat na kierowców. Wysokość składki OC uzależniona od liczby punktów karnych, kasowanie punktów po upływie 2 lat, a także zaostrzenie kar m.in. w przypadku prowadzenia auta po pijanemu - to tylko niektóre założenia zmian, które przyjęła rada ministrów.

- Zmiany pozwolą na skuteczniejszą walkę z niebezpiecznymi kierowcami na drodze m.in. poprzez zaostrzenie kar dla sprawców przestępstw i wykroczeń drogowych - zapewniła KPRM.

Założenia zmian zostały przedłożone przez ministra infrastruktury.

Najważniejsze rozwiązania zaproponowane przez rząd umożliwiają nakładanie przez organy kontroli ruchu drogowego i orzekania przez sądy wyższych kar pieniężnych za szczególnie niebezpieczne wkroczenia.

Podwyższono dolną granicę wymiaru kar grzywny za zachowania, które zostały uznane za najbardziej niebezpieczne m.in. naruszaniu praw osób pieszych, niestosowanie się do znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej, naruszaniu dopuszczalnych prędkości jazdy.

Podwyższono także maksymalną wysokość grzywny z 5 tys. zł do 30 tys. zł w przypadku wykroczeń drogowych oraz podwyższono maksymalną wysokość grzywny do 3,5 tys. zł w postępowaniu mandatowym.

Podwyższono również mandat karny w wysokości do 5 tys. zł za przekroczenie dopuszczalnej prędkość jazdy o ponad 30 km/h, natomiast w przypadku recydywy grzywna mandatu będzie wynosiła od 3 tys. zł do 5 tys. zł.

Wpływy z grzywien będą przekazywane do Krajowego Funduszu Drogowego.

Kierunkowo uzgodniono zmiany w zakresie orzekania przez sądy wyższych kar pozbawienia wolności przez kierowców prowadzących po pijanemu. Zaostrzenie kar będzie dotyczyć "prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, przestępstw drogowych, popełnionych w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, przestępstw drogowych popełnionych w stanie nietrzeźwości po raz kolejny".

Umożliwione ma być też orzeczenie renty dla ofiary wypadku spowodowanego przez pijanego kierowcę bezpośrednio w postępowaniu karnym. Przyznanie renty przez sąd będzie miało miejsce z urzędu, bez jakiegokolwiek wniosku osoby uprawnionej lub prokuratora.

Zaproponowano wprowadzenie instytucji czasowego niedopuszczenia do ruchu pojazdu, jeśli kierowała nim osoba nie posiadająca wymaganego uprawnienia. Czasowe niedopuszczeniu pojazdu do ruchu ma wynosić trzy miesiące.

Miałby się także zmienić system dotyczący punktów karnych. Będą one kasowane dopiero po upływie 2 lat.

Za naruszenie przepisów ruchu drogowego kierowca będzie mógł dostać nawet 15 punktów karnych, obecnie maksymalna liczba punktów za niektóre wykroczenia to 10. Zniesione zostaną też szkolenia, po odbyciu których liczba punktów kierowcy ulega zmniejszeniu.

Uzależniona od liczby punktów karnych ma być wysokość składki OC. Firmy ubezpieczeniowe będą miały wgląd do systemu CEPiK i dzięki temu będą mogły dostosować stawek ubezpieczenia do historii wykroczeń kierowcy oraz otrzymanych przez niego punktów karnych.

- Projekt ustawy zostanie przyjęty przez Radę Ministrów po dokonaniu korekt legislacyjnych wynikających z przebiegu dyskusji na Radzie Ministrów oraz finalnych uzgodnień między ministrem infrastruktury i ministrem sprawiedliwości w zakresie zmian w kodeksie karnym - dodano.

(M.O. / PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

DriverDriver

14 5

Blady strach padł na młodych kierowców BMW czy Audi.....Szpanowanie będzie droższe.... 10:19, 14.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZbychZbych

0 0

Słyszałeś cygan, antek już nie pomoże 18:25, 14.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

... ...

2 6

5 tyś zł za przekroczenie prędkości o 30 km/h. Kuba, Białoruś i Korea Płn. mają się od kogo uczyć.

Zabierania auta to kolejny durny pomysł. Jak ktoś będzie chciał jeździć, to będzie jeździł dalej innym autem.

Ale jak można wymagać jakichś sensownych regulacji od partii, której prezesem jest typ bez prawa jazdy, karty bankomatowej i telefonu komórkowego.

Chcieliście PiS, to macie 😉 08:43, 15.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Odp do ...Odp do ...

0 5

Cyt. "Blady strach padł na młodych kierowców BMW czy Audi.....Szpanowanie będzie droższe...."
Ty ... pewnie należysz do tej grupy, więc boisz się, że zabiorą ci BMW albo Audi. Lepiej jeździć Škodą albo Fiatem 😂 19:43, 15.07.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

LupiLupi

5 0

Nie tacy jak ty leżą dziś tam gdzie kiedyś będziesz leżał. 22:25, 21.07.2021


JankaJanka

5 1

A kto się boi takich przepisów ? Tylko ci którzy najwiecej szczekają
Karawana idzie a psy szczekają
22:27, 21.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RychuRychu

5 1

Padnie blady strach na miszczów prostej, co ze skrzyżowania nie potrafią wyjechać sprawnie, ale na prostej jak najbardziej dają popis... głupoty 10:05, 22.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%