Zamknij

Pasta na kamień ? czy istnieje?

17:10, 15.06.2021 Aktualizacja: 17:12, 15.06.2021

Pasta na kamień ? czy istnieje?

Kamień nazębny powstaje na skutek zbyt długiego osadzania się na zębach płytki nazębnej. Ma żółtawy bądź brązowy kolor, dzięki czemu nietrudno go zidentyfikować. Nieestetyczne przebarwienia zębów nie są jednak jedynym problemem, który powoduje kamień nazębny. Ten szkodliwy osad może być przyczyną wielu groźnych chorób jamy ustnej, w tym próchnicy, nadwrażliwości zębowej czy nawet paradontozy. Z tego względu warto jak najszybciej się go pozbyć. Tylko jak to zrobić? Czy pozbycie się kamienia nazębnego jest możliwe bez wychodzenia z domu, przy użyciu dedykowanej pasty do zębów?

 

Na kamień nazębny składają się bytujące w jamie ustnej sole mineralne oraz bakterie. Te niepożądane naloty pojawiają się w Twojej buzi po każdym posiłku, początkowo tworząc niewidoczną gołym okiem płytkę nazębną. Aby się ich pozbyć, wystarczy sumiennie zadbać o pielęgnację jamy ustnej. Z powierzchni szkliwa możesz usunąć niechciane bakterie szczoteczką do zębów, natomiast z przestrzeni międzyzębowych – nicią dentystyczną bądź irygatorem. Gorzej, jeśli podstawowe czynności higieniczne zaniedbasz. Wówczas wspomniane wyżej sole mineralne i bakterie zaczną twardnieć, silniej przylegać do szkliwa, przemieniając się w kamień nazębny.

Kamień nazębny – krótka charakterystyka

Najchętniej bakterie prowadzące do powstania kamienia nazębnego gromadzą się w miejscach stycznych zębów, po wewnętrznej stronie zębów oraz wzdłuż linii dziąseł. Początkowo poza swoim nieestetycznym wyglądem mogą dawać o sobie znać nieprzyjemnym zapachem z ust oraz stanami zapalnymi jamy ustnej. W dłuższej perspektywie nieusuwany kamień nazębny skutkuje poważnymi chorobami, które wiążą się nawet z utratą zębów.

Jak działają pasty na kamień nazębny?

Kamień nazębny jest problemem powszechnym. Praktycznie nie ma osób, które – nawet pomimo perfekcyjnej pielęgnacji jamy ustnej – nie musiałyby się z nim zmagać. W odpowiedzi na potrzeby konsumentów, producenci zaczęli wytwarzać coraz więcej past do zębów, które według zapewnień mają umożliwić użytkownikowi skuteczną walkę z tym nieestetycznym i groźnym złogiem. Czy jednak pastą do zębów istotnie jesteśmy w stanie pozbyć się kamienia?

Pasty na kamień nazębny posiadają w swoim składzie najczęściej większą ilość składników aktywnych, które umożliwiają skuteczniejsze ściąganie ze szkliwa nieestetycznych osadów. W takich pastach często znajdziesz chlorheksydynę czy chlorek cetylopirydyny, a więc związki rozpuszczające płytkę nazębną i niedopuszczające do przeistaczania się jej w kamień nazębny. Niekiedy w pastach na kamień nazębny możemy też odnaleźć naturalne składniki, jak enzym z papai czy polidon.

Dzięki swojemu wyższemu niż normalnie współczynnikowi ścieralności RDA, pasty na kamień nazębny posiadają działanie wybielające. Innymi słowy, za ich sprawą jesteś w stanie przywrócić szkliwu naturalną, atrakcyjną barwę. Ale tylko w przypadku, gdy Twoje przebarwienia są powierzchowne. Z już uformowanym kamieniem nazębnym preparaty tego typu sobie niestety nie poradzą. Kamień nazębny jest po prostu zbyt twardy, aby wyeliminować go z jamy ustnej za pośrednictwem tradycyjnego szczotkowania zębów.

Skuteczne sposoby walki z kamieniem nazębnym

Doskonale wiemy, jak stresująca potrafi być wizyta u stomatologa. Niestety, od czasu do czasu jest ona nieodzowna. Również w przypadku problemu z kamieniem nazębnym pomoc jesteśmy w stanie uzyskać tylko u specjalisty. W gabinecie stomatologicznym w celu usunięcia kamienia nazębnego stosuje się zabieg skalingu. Obecnie najczęściej do jego wykonania używa się skalera ultradźwiękowego. Skaling jest bezbolesny, jednak jeśli pacjent cierpi na przykład na nadwrażliwość zębową, możliwe jest przeprowadzenie go w znieczuleniu miejscowym.

Skaling to najskuteczniejsza metoda usuwania już wykształconego kamienia nazębnego. Obecne na rynku pasty do zębów, płyny do płukania ust czy inne podobne preparaty działają jedynie profilaktycznie – nie poradzą sobie z już uformowanym kamieniem. Na pewno warto je jednak stosować, gdyż dzięki nim możesz zapobiec powstawaniu szkodliwych złogów. Aby uchronić się przed kamieniem nazębnym, w warunkach domowych masz możliwość także skorzystać z kilku naturalnych metod:

octu jabłkowego - posiada on właściwości przeciwpróchnicze, skutecznie zapobiega osadzaniu się na zębach kamienia. Wystarczy raz w tygodniu nanieść na szczoteczkę do zębów trzy krople octu, a następnie dokładnie wyszczotkować uzębienie;

węgla aktywnego – możesz korzystać zarówno z past z węglem aktywnym, jak i samodzielnie przygotować tego rodzaju preparat. W tym celu kapsułkę węgla aktywnego zmieszaj z 30 ml wody, a następnie tak przygotowaną miksturą wyszczotkuj uzębienie. Węgiel nie tylko skutecznie zapobiega formowaniu się kamienia nazębnego, ale wykazuje również działanie antyseptyczne i wybielające;

naparu z szałwii – niewiele osób wie, że właściwości zapobiegające powstawaniu kamienia nazębnego posiada również szałwia. Naparem na bazie tej rośliny (może być zarówno przesuszona, jak i świeża) możesz przepłukiwać jamę ustną przez 3-4 minuty. Po około tygodniu takiej kuracji Twoje zęby powinny być dodatkowo zabezpieczone przed kamieniem.


komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%