Zamknij

Jakie są rzeczywiste koszty budowy domu?

29.06.2021

Jakie są rzeczywiste koszty budowy domu?

Budowa własnego domu to wielkie marzenie coraz szerszego grona osób dysponujących pewnym budżetem. Sfinansowanie tak dużego przedsięwzięcia to ogromne wyzwanie i przede wszystkim wiele etapów, o których nie zawsze myśli się przed rozpoczęciem budowy. Największe wyzwanie zdecydowanie stanowią wciąż rosnące koszty i pojawiające się kolejne potrzebne wydatki. Zbyt lekkomyślne podejście i wyobrażanie sobie od początku jedynie etapu wykańczania wnętrz, między innymi nie zakłada wydatków na wcześniejsze etapy takie jak kable ziemne, liczne gniazda i wiele innych elementów mało spektakularnych. 

Przygotowanie do rozpoczęcia budowy

W rzeczywistości koszty budowy własnego domu rozpoczynają się długo przed wbiciem w ziemię pierwszej łopaty. Zanim dojdzie do etapu, gdy położy się potrzebne kable ziemne, należy przede wszystkim załatwić wszystkie potrzebne formalności oraz dokumenty. Zakup działki budowlanej, wybór projektu domu oraz jego adaptacja przez architekta oraz wszelkie opłaty związane z przygotowaniem się do składania wniosku o pozwolenie na budowę, to etapy odbywające się przed jakimikolwiek pracami ziemnymi. Dlatego też decydując się na budowę swojego własnego domu, należy bardzo dokładnie zaplanować każdy kolejny etap i przygotować się na wszystkie wydatki, zarówno od strony formalnej, czyli między innymi zakup projektu i jego adaptacja, jak i technicznej, czyli układanie kabli ziemnych oraz wszystkich niewidocznych w późniejszym czasie instalacji.

Prace budowlane

Dopiero po załatwieniu wszystkich potrzebnych formalności i otrzymaniu z właściwej gminy pozwolenia na budowę, można rozpocząć pierwsze prace budowlane. Czas trwania poszczególnych etapów budowy jest bardzo różnorodny, ponieważ wpływ na to mają terminy fachowców, dostawy materiałów, a nawet finanse inwestora. Jeśli inwestor finansuje całą budowę z własnych oszczędności bez pomocy banku w postaci kredytu hipotecznego, wszystkie prace mogą przebiegać w nieco innym tempie. Ważne jest jednak zachowanie rozsądku, gdyż decydowanie się na kolejne usługi i fachowców jedynie ze względu na najniższą cenę często okazuje się dużym błędem. Jeśli już kable ziemne zostaną źle położone, wszystkie kolejne etapy mogą przebiegać w niekontrolowany sposób lub powodować nieprzewidziane komplikacje. Najrozsądniejszym podejściem do budowy własnego domu pod względem finansowym jest zebranie środków nieco większych od tych przewidzianych w kosztorysie i planach ekip budowlanych, dzięki czemu żaden niespodziewany wydatek nie zatrzyma całego przedsięwzięcia.


komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz