Zamknij

Domki letniskowe - jakie są możliwości na rynku nieruchomości?

07:06, 29.07.2021 Aktualizacja: 07:06, 29.07.2021

Domki letniskowe - jakie są możliwości na rynku nieruchomości?

Własne zacisze na łonie natury jest błogosławieństwem. Staje się ono przystanią w weekendy, a także w wakacje, ewoluując w końcu do miejsca pracy zdalnej. Co warto wiedzieć przed wyborem własnego domku i jaką opcję wybrać - samodzielną budowę czy kupno gotowego modelu? Sprawdzamy sytuację na rynku nieruchomości do rekreacji indywidualnej.

Ciężko jest dokonać wyboru pomiędzy tętniącym życiem miastem a sielską prowincją. I wcale nie trzeba wybierać, ponieważ można pogodzić jedno z drugim. Własny domek letniskowy zdaje się być rozwiązaniem dającym możliwość ucieczki od metropolii, która niekiedy przytłacza. Pozwala na bose chodzenie po trawie i jedzenie owoców prosto z drzewa, a jednocześnie nie jest dużym zobowiązaniem.

 

Od czego zacząć?

Przed rozpoczęciem starań o domek warto się zastanowić, jaka forma najbardziej nas interesuje. Czy postawić go w malowniczym miejscu z dobrym dojazdem od swojego mieszkania, aby móc się do niego wybrać w weekend? Czy może lepiej wybrać domek modułowy i raz na kilka lat zmieniać jego lokalizację, dzięki możliwości transportu? Albo kupić kamper i zwiedzić świat w domku na kółkach? Czy Twój domek ma pomieścić duet czy dużą grupę rodziny i przyjaciół, którzy przyjadą na przyjęcie, które zorganizujesz? A może ma być osadzony na solidnych fundamentach i ocieplony, bo chcesz w nim spędzać również Boże Narodzenie i Sylwestra? I czy do tego powinien być uzbrojony w dostęp do Internetu? Czy zamierzasz pracować w nim zdalnie? Jednak najważniejsze pytanie, na jakie warto sobie odpowiedzieć, jest wybór pomiędzy samodzielną budową, a kupnem gotowego budynku. Co niesie za sobą wybór pomiędzy tymi dwiema drogami?

Domki letniskowe w świetle prawa budowlanego, czyli samodzielna budowa

Własnoręczne wybudowanie czterech ścian sprawia ogromną satysfakcję. Może być sposobem na rodzinną integrację przy puszce farby oraz formą ekspresji. Co więcej to najbardziej ekonomiczna, ale też czasochłonna forma. Jednak przed zakupem potrzebnych materiałów i narzędzi, należy uporać się z największą zmorą - biurokracją. Budynki do rekreacji indywidualnej z reguły wymagają mniej formalności niż budynki mieszkalne. Pomimo tego, wybudowanie swojego wymarzonego domku letniskowego wcale nie jest takie proste. Szczególnie, jeśli ma on być funkcjonalny przez cały rok.

Należy pamiętać o tym, że w zależności od tego, czy domek ma być osadzony na fundamentach, na podłożu lub ma pozostać mobilny, będą obowiązywać go różne prawa. Po drodze można natrafić na rozmaite niespodzianki. Na przykład, kiedy okaże się, że zakupiona działka jest działką rolną lub znajduje się w miejscu ochrony środowiska i nie można wybudować na niej wymarzonego domku. Dlatego najlepiej na etapie zakupu posesji sprawdzić, czy dopuszcza ona zabudowę rekreacyjną. Warto być przygotowanym na dopełnienie szeregu formalności, takich jak dostarczenie rysunków technicznych, przekrojów pionowych i poprzecznych czy wizualizacji wszystkich elewacji. Należy też pamiętać, że zgodnie z prawem, domki na zgłoszenie mogą mieć do 35 mkw oraz powinny być parterowe z dopuszczalną antresolą. Ponadto, dochodzą do tego kwestie związane z warunkami technicznymi budynku: hydrauliką, kanalizacją, dostępem do prądu czy ogrzewania (chociażby wody).

Natychmiastowe rozwiązania

Ilość zmiennych przy samodzielnej budowie może przyprawiać o zawroty głowy i nadwyrężenie cierpliwości. Dlatego warto się zastanowić, czy chęć budowania na własną rękę jest współmierna do filiżanek melisy, które zostaną skonsumowane podczas procesu. O ile Twoim marzeniem nie jest własnoręczna budowa, to może lepiej skorzystać z gotowych rozwiązań?

Przede wszystkim warto rozejrzeć się za domkami na rynku wtórnym - być może ktoś zdecydował się na sprzedaż swojego miejsca wypoczynkowego po niższej cenie? Drugą opcją jest oddanie się w ręce specjalistów, czyli biura projektowego, które opracuje projekt budowli indywidualnie do potrzeb swojego klienta. Usługi często obejmują też zaplanowanie warunków technicznych związanych z kanalizacją czy ogrzewaniem. Z kolei najtańszą opcją będą domki do samodzielnego montażu. Jednak są one sprzedawane bez udogodnień oraz zaplecza technicznego, dlatego bliżej im do altan niż do w pełni funkcjonalnych domków.

Domki letniskowe przyszłości

Czy opłaca się budować domek letniskowy, jeżeli zamierzamy przebywać w nim kilka tygodni w roku, a wakacje spędzać w egzotycznych krajach? Co z wyrzutami sumienia, a przede wszystkim z kondycją portfela? A może domek jest potrzebny jedynie do urozmaicenia pracy zdalnej, a przez resztę roku stoi pusty?

Jako rozwinięte społeczeństwo pragniemy mieć dostęp do wszystkiego - do komfortu mieszkania w mieście, do bliskości z naturą i do luksusu egzotyki. A co jeśli nie trzeba wybierać pomiędzy i można mieć to wszystko? Rozwiązaniem jest inwestycja w domki modułowe przeznaczone pod wynajem z możliwością pobytu właścicielskiego. Rzadki pobyt właściciela domku rekompensuje zarobek z wynajmów krótkoterminowych, które są koordynowane przez firmę zewnętrzną na poziomie obsługi klienta, marketingu i utrzymywania czystości. Jest to całkiem nowe rozwiązanie na rynku, które odpowiada na potrzeby współczesnego, zabieganego człowieka. W Polsce jest już kilka takich miejsc, które oferuje taką możliwość. Jednym z nich jest Balance Park, zespół domków modułowych gotowych do kupna, w których można nie tylko spędzić urlop, ale też zarobić nawet 7,5% w skali roku. Warto dodać, że są uzbrojone we wszystkie media, włącznie z Internetem i fotowoltaiką.

Czy w takim razie domek letniskowy może być jednocześnie miejscem do relaksu i zabezpieczeniem finansowym? Wygląda na to, że tak. Najbliższy czas pokaże, czy jesteśmy gotowi na nowości i chcemy się dzielić, czy wolimy tradycyjne rozwiązania. Sposobów na pozyskanie wymarzonego domku jest wiele, sęk w tym, by wybrać w zgodzie z własnymi potrzebami.

 

Źródła:

https://muratordom.pl/prawo/porady-prawne/domek-letniskowy-budowa-na-dzialce-aa-BKWT-tRoC-DeuL.html


komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%