Zamknij

Akcesoria niezbędne w warsztacie początkującego tapicera

10.00, 07.06.2022 Aktualizacja: 10.17, 07.06.2022

Akcesoria niezbędne w warsztacie początkującego tapicera

Akcesoria niezbędne w warsztacie początkującego tapicera

 

Warsztat tapicerski to miejsce, w którym muszą znaleźć się niezbędne narzędzia, dzięki którym tapicer może z precyzją i dokładnością wykonywać swoją pracę. Dobranie odpowiednich sprzętów jest bardzo ważne - mogą one ułatwić lub - wręcz przeciwnie - utrudnić wykonanie zadania. Na jakie akcesoria zatem warto postawić?

Niezbędne akcesoria tapicerskie

Zakład tapicerski nie może obejść się bez zszywacza - narzędzie to umożliwia szybkie mocowanie materiału do różnych powierzchni oraz jest niezbędne w naprawach i renowacjach mebli, nawet w małym warsztacie przydomowym.

Jeśli mowa o zszywaczu - nie możemy zapomnieć o wyciągarce do zszywek, zwanej też rozszywaczem. Usuwanie zszywek czy gwoździ może być czasochłonne i niebezpieczne. Dzięki wyciągarce pozbędziemy się zbędnych elementów szybko i bez poranionych dłoni.

Pozostając przy mocowaniu - przydatnym narzędziem są również gwoździe tapicerskie. Służą one do mocowania obicia oraz pikowania. Prezentują się lepiej niż zszywki, często są bogato zdobione, dzięki czemu możemy ulepszyć wygląd mebla, nad którym pracujemy. Gwoździ tapicerskich możemy użyć także do zasłonięcia zszywek.

Masz już niezbędne narzędzia do obicia mebli - brakuje tylko jednego - materiału. Pamiętaj, by przy wyborze kierować się funkcjonalnością i wytrzymałością obicia, nie tylko wyglądem. W pracy z materiałami nieocenione są nici tapicerskie oraz igły. Dzięki nim możesz łączyć tkaniny, wykonywać pikowanie czy przyszywać guziki. Pamiętaj, by odpowiednio dobrać narzędzia do materiału, z którym pracujesz. Długie igły z "rączką" pomogą w pikowaniu i przeciąganiu guzików, te z oczkiem - sprawdzą się w łączeniu grubych, trudnych we współpracy tkanin. Igły krzywe zaś, służą do wykonywania dekoracyjnych obszyć.

Kolejnym niezbędnym narzędziem w warsztacie tapicerskim, jest ostry nożyk. Tapicer wykorzystuje go w pracy bardzo często, postaw więc na solidny, wytrzymały sprzęt - najlepiej z prostymi i zakrzywionymi ostrzami, by żaden materiał nie sprawiał ci problemu.

Wyposażając warsztat, nie zapomnij o akcesoriach takich jak kreda czy miarka krawiecka. Kreda przyda się w zaznaczeniu, gdzie musimy ciąć materiał. Jest lepsza niż markery czy pisaki, ponieważ nie zostawia śladów i ściera się z łatwością. Dzięki miarce dokładnie wymierzysz tworzywo, z którym pracujesz.

Łączenie poszczególnych elementów meblowych ułatwi odpowiednio dobrany klej tapicerski. Na rynku dostępne są różne rodzaje klejów i pianoklejów, wybierz te dopasowane do materiałów, z którymi pracujesz oraz twojego doświadczenia.

Pozostałe akcesoria

Do perfekcyjnego wykończenia tapicerowanego mebla, niezbędne będą także wypełniacze - pianki tapicerskie i gąbki oraz przedmioty pozwalające wykończyć przedmiot pracy tapicera - nóżki, stopki, osłonki, narożniki itp. Dbałość o detale w tym zawodzie jest niezbędna.

Wyposażenie warsztatu tapicerskiego w odpowiednie akcesoria zależy od specjalizacji tapicera, stylu pracy i umiejętności. Wymienione wyżej przedmioty stanowią niezbędnik, który z czasem możesz wzbogacać i rozwijać swój warsztat.

 

 

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%