Od 28 kwietnia w Polsce obowiązuje wymóg posiadania świadectwa energetycznego przez właścicieli nieruchomości. Obowiązkowe stały się również okresowe kontrole systemów grzewczych. W zależności od posiadanej technologii grzewczej, będą przeprowadzane raz na 2, 3 lub 5 lat.
Zarówno kontrole systemów grzewczych, jak i świadectwa energetyczne obowiązują od 28 kwietnia 2023 roku. Zapisy w ustawie narzucają obowiązek posiadania energetycznego świadectwa także na budynki postawione przed 2009 rokiem. Wprowadza też obowiązkowe okresowe kontrole systemów ogrzewania i klimatyzacji.
Wspomniane okresowe kontrole w domach to druga największa zmiana jaka weszła w życie pod koniec kwietnia. Obecnie, zgodnie z prawem właściciele i zarządcy budynków mają obowiązek poddania systemu ogrzewania okresowej kontroli w czasie użytkowania nieruchomosci. Podczas kontroli ma nastąpić „sprawdzenie stanu technicznego systemu ogrzewania, z uwzględnieniem efektywności energetycznej źródeł ciepła oraz dostosowania ich mocy do potrzeb użytkowych".
Częstotliwość kontroli zależy od źródła ciepła. Znaczenie ma moc kotła oraz paliwo, jakim jest opalany. Wyróżnić można zatem cztery źródła ciepła i okresy ich kontroli:
- raz na 2 lata - kontrola kotłów opalanych paliwem ciekłym lub stałym o nominalnej mocy cieplnej większej niż 100 kW,
- raz na 3 lata - kontrola źródeł ciepła niewymienionych wyżej, dostępnych części systemu ogrzewania lub połączonego systemu ogrzewania i wentylacji, o sumarycznej nominalnej mocy cieplnej większej niż 70 kW,
- raz na 4 lata - kontrola kotłów opalanych gazem o nominalnej mocy cieplnej większej niż 100 kW,
- raz na 5 lat - kontrola kotłów o nominalnej mocy cieplnej od 20 kW do 100 kW
Kontrole z obowiązkiem przedstawienia świadectwa energetycznego będą dotyczyć nie tylko kotłów, ale także wentylacji i klimatyzacji. W tym wypadku kontrole będą się odbywać raz na pięć lat.
Podczas nich poddane ocenie efektywności energetycznej zostaną dostępne części klimatyzacji o nominalnej mocy chłodniczej większej niż 12kW oraz połączone systemy klimatyzacji i wentylacji o sumarycznej nominalnej mocy chłodniczej większej niż 70 kW.
Jest jednak możliwość uniknięcia ponownej kontroli przypadku, gdy od ostatniej wizyty kontrolera nie uległ zmianie żaden z systemów (ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji) ani nie zmienił się energetyczny charakter budynków. Warto zatem monitorować zachodzące w budynkach zmiany, np. podczas remontów. Wszelka zmiana charakterystyki energetycznej wymagać będzie ponownej kontroli.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz