Zamknij

Dziś przedsiębiorcy często przepłacają za prąd z niewiedzy.

15:00, 25.10.2024 .
Skomentuj

Przez niemal cały 2023 rok ceny energii elektrycznej spadały zarówno na rynku spot, jak i w kontraktach długoterminowych. Na początku 2024 roku spadki jednak wyhamowały i od wielu miesięcy ceny na Towarowej Giełdzie Energii poruszają się w trendzie bocznym. Po zmianach na Rynku Bilansującym, jakie weszły w połowie roku, wyraźnie wzrosła jednak ich zmienność.

Dziś uzyskanie dobrej ceny za energię jest bardzo proste, tylko trzeba wyczuć właściwy moment. „Najczęściej w firmach są rachunki podytktowane przez stałych operatorów, gdzie przedsiębiorcy się nie wdrażają, a jedynie narzekają, że jest drogo. Standardowa stawka z Enea na rachunku za sprzedaż energii, to 0,698zł za 1 kWh. Trudno zrobić drożej -zaskakuje wypowiedzią Piotr Kurzyna, broker i audytor energetyczny z firmy PowerHouses - Bardzo łatwo zrobić taniej, a czasami jednym pismem można zmniejszyć wydatki roczne za prąd o około 1000zł rocznie, w mało energetycznej niewielkiej firmie. W dodatku rośnie odzwierciedlona w kontraktach terminowych wycena energii na kolejne trzy lata – co odróżnia Polskę od rynków Europy Zachodniej. Kontrakt na 2025 rok wyceniany były w pierwszym tygodniu października na rynkach nordyckich średnio po 40 euro/Mwh, w Hiszpanii po 68 euro, we Francji po 71, Niemczech 86, Czechach 90, Węgrzech 98, a w Polsce po niemal 100 euro. Drożej jest już w niewielu krajach UE – np. po 111 euro we Włoszech.

Czego się obawiać? Niezwykle zmiennego otoczenia rynkowego w nieodległej przyszłości, można się spodziewać, że w najbliższym czasie klienci biznesowi będą chcieli zabezpieczyć dostawy energii, korzystając ze stabilności rynku. Przykład konfliktu na Ukrainie, czy COVID pokazały co się może wydarzyć na rynku. Tych zapłonów jest coraz więcej, a biznes lubi przewidywalność. Rośnie też popyt na zieloną energię i gwarancje pochodzenia. Dla wielu firm troska o środowisko to jeden z kluczowych aspektów wizerunku, ale coś, co do niedawna było wewnętrzną decyzją korporacji, staje się koniecznością. Wprowadzony przez Unię Europejską obowiązek raportowania ESG obejmuje obecnie spółki giełdowe i duże podmioty zatrudniające powyżej 500 pracowników, ale już niedługo dołączą do nich małe i średnie przedsiębiorstwa.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu extrawalcz.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%