"ZIEMIE. Historie odzyskiwania i utraty"SPOTKANIE AUTORSKIE Z DR KAROLINĄ ĆWIEK-ROGALSKĄ
Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z dr Karoliną Ćwiek-Rogalską - kulturolożką, bohemistką i etnolożką, autorką książki "ZIEMIE. Historie odzyskiwania i utraty", która w ostatnim czasie aktywnie wspierała nasze prace przy projekcie "DNA Wałcza".
Zainteresowania dr Karoliny Ćwiek-Rogalskiej skupiają się wokół antropologii krajobrazu, studiów nad pamięcią i rzeczami, kultury terenów post-przesiedleniowych w słowiańskiej Europie Środkowej. Jej najnowsza książka poświęcona jest wielowątkowemu zagadnieniu zmiany granic Polski po 1945 roku opisanemu z perspektywy rodzin, które zasiedlały Ziemie Zachodnie i przyczyniły się m.in. do stworzenia współczesnego oblicza Wałcza i jego okolic.
Opis wydawcy:
"W 1945 roku nowy rysunek granic wprawił w ruch miliony. Ogromny obszar kończący się na zachodzie wstęgami Odry i Nysy Łużyckiej stawał się Polską. Gdzie indziej Polskę wymazano, choć nie można było o tym głośno mówić. Na „Ziemiach Odzyskanych” zegarki przestawiono na czas średniowieczny, w centrum ustawiając mit piastowski. Przyjeżdżającym obiecywano dobrobyt i spokój.
Osadnicy i osadniczki na miejscu zastali chaos, budynki z czerwonej cegły i muru pruskiego, napisy w niemieckim gotyku. Jak poczuć się u siebie, gdy dookoła wszystko inne, obce, „poniemieckie”?
Z relacji, dokumentów i pamiętników wyłania się obraz ludzi, którzy próbowali odnaleźć się w nowym miejscu, zbudować Polskę i siebie. Autorka oddaje głos dobrowolnym osadnikom, i tym siłą wysiedlonym ze wschodu, żołnierzom szturmującym Wał Pomorski, urzędnikom, a także Niemcom, dla których te tereny stanowiły Heimat, dom.
To unikalna, doprowadzona aż do współczesności opowieść o wielkiej historii, polityce, propagandzie, układach międzynarodowych, budowie pamięci, mitów i ich dekonstrukcji. A także o codziennych ludzkich wyborach, które trzeba było podejmować w nowej rzeczywistości. O decyzjach trudnych, które wielu przemilczało.
To też osobista opowieść Autorki, wnuczki osadników, urodzonej w przez wieki pogranicznym Wałczu/Deutsch Krone na Pomorzu Środkowym. „Staram się odtworzyć historie możliwie wielu rodzin. Historie innych, które może opowiedzą mi coś o mojej własnej. I opowiedzą coś także czytelniczkom i czytelnikom, których nurtują podobne do moich pytania”.
To książka o korzeniach – zapuszczanych i odciętych, o tożsamości i duchach przeszłości, które nigdy do końca nie znikają."
17 listopada 2024 r. godz. 17.00 Harcówka (dawna SP nr 3, ul. Sądowa 9 w Wałczu - wejście od strony bramy) Wstęp wolny!
Pokaż mniej
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu extrawalcz.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz