Zamknij

Przegląd techniczny maszyn rolniczych: jak konserwować części do pługa i innych urząd

08:10, 28.03.2025 Aktualizacja: 08:11, 28.03.2025
Skomentuj

Zależy Ci na tym, aby Twoje maszyny rolnicze pracowały długo i bezawaryjnie? W takim razie regularny przegląd techniczny to podstawa. W przypadku pługa i innych sprzętów odpowiednia konserwacja części może znacząco wpłynąć na wydajność, bezpieczeństwo i koszty eksploatacji. Sprawdź, jak uniknąć niepotrzebnych awarii i przedłużyć żywotność maszyn rolniczych.

 

Czyszczenie maszyn po każdej pracy

Jednym z najprostszych, ale często pomijanych kroków w konserwacji jest dokładne czyszczenie maszyn po każdej pracy. Resztki gleby, roślin czy nawozów mogą gromadzić się na wielu częściach do pługa, takich jak lemiesze czy odkładnice, prowadząc do korozji i szybszego zużycia. Podobnie jest w przypadku innych maszyn rolniczych – brud może zatkać filtry, uszkodzić ruchome elementy lub utrudnić pracę układów hydraulicznych.

Kontrola i wymiana części do pługa

Pług jest szczególnie narażony na zużycie ze względu na intensywny kontakt z glebą. Regularna kontrola stanu wspomnianych wyżej lemieszy, odkładnic i innych części pozwala na szybkie wykrycie uszkodzeń i uniknięcie poważniejszych awarii.

  • Na co zwrócić uwagę? Sprawdź, czy lemiesze są ostre i nie mają pęknięć, a także sprawdź stan odkładnic i ramy pługa pod kątem ewentualnych odkształceń.
  • Kiedy wymieniać? Lemiesze należy zmienić na nowe, gdy są widocznie stępione lub uszkodzone. Z kolei odkładnice i ramy wymagają wymiany w przypadku pęknięć lub poważnych odkształceń.

W razie uszkodzenia elementów w pługu możesz zamówić nowe w sklepie Agropol24: https://agropol24.pl/kategoria/czesci-do-maszyn-uprawowych/czesci-do-pluga/.

Smarowanie ruchomych części

Ruchome części do maszyn rolniczych, takie jak łańcuchy, przekładnie, tuleje i łożyska, wymagają regularnego smarowania, aby zmniejszyć tarcie i zapobiec zbyt szybkiemu zużyciu. Zaniedbanie tego kroku może prowadzić do przegrzania, nadmiernego hałasu, a w niektórych przypadkach – do zatrzymania maszyny. Jak często smarować elementy? Najlepiej robić to po każdych 50 godzinach pracy lub zgodnie z zaleceniami producenta. Używaj do tego środków dopasowanych do typu maszyny i warunków pracy.

Wymiana filtrów i olejów

Filtry powietrza, paliwa i oleju to części wpływające na sprawność silnika w maszynach rolniczych. Jeśli są zatkane, to mogą powodować spadek mocy, zwiększenie zużycia paliwa, a nawet poważne awarie. Najlepiej wymieniać filtry powietrza co 100-200 godzin pracy, a te do paliwa i oleju – zgodnie z zaleceniami producenta.

 

artykuł partnera

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu extrawalcz.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%