Zamknij

WUTW i edukacja przyrodniczo-leśna – podsumowanie

09:16, 07.07.2025 Aktualizacja: 09:27, 07.07.2025
Skomentuj

W roku akademickim 2024/2025 studenci WUTW uczestniczyli w cyklu zajęć pt. „Edukacja przyrodniczo-leśna”. Projekt ten powstał z inicjatywy Lasów Państwowych oraz dzięki wsparciu Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej i Ekologicznej w Wałczu - „Morzycówka”.

Pomysł tego projektu zrodził się dzięki spotkaniu delegacji WUTW 26.06.2024r. w Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek z naukowcami różnych polskich uczelni przyrodniczych oraz delegacjami innych UTW z Wielkopolski. Temat konferencji brzmiał „Warsztaty leśnych możliwości”, a główne hasło – „Rozumienie przyrody”. Efektem rozmów podczas tej konferencji stało się zaplanowanie comiesięcznych zajęć w wałeckiej Morzycówce.

I tak od września 2024r. w wybrany poniedziałek miesiąca grupa zainteresowanych tematyką przyrodniczą studentów WUTW spotykała się w sali Morzycówki, by wysłuchać przygotowanych przez leśników prelekcji. Najczęściej prowadzącymi były panie Agata Wiese i Ada Niefiedowicz, czasem zapraszały też gości, np. przedstawiciela Polskiego Związku Łowieckiego. Studenci seniorzy zawsze czynnie włączali się do dyskusji, co świadczyło o żywym zainteresowaniu omawianą tematyką. Część tych spotkań łączyła się także z wędrówkami po okolicznych lasach.

A oto tematy kolejnych zajęć:

Wrzesień – Kąpiel w lesie

Październik – Wszystko o grzybach

Listopad – Łowiectwo i kultura łowiecka

Grudzień – Ptaki zimą w naszych ogrodach; dokarmianie

Styczeń - Tropy zwierząt na śniegu

Luty – Rękodzieło

Marzec – Cztery żywioły: woda, ogień, wiatr i ziemia

Kwiecień – Wiosna w lesie. Zbieramy śmieci

Maj – Zioła z lasu i ich zastosowanie

Ostatnie, kończące cały projekt spotkanie odbyło się 26 czerwca 2025r. w Goraju, w Centrum Promocji Lasów Państwowych. Zaczęło się od prelekcji pt. „Gorajska historia rodu Hochbergów”, właścicieli okolicznych folwarków od ok. połowy XIX wieku. Gorajski zamek zbudował hrabia Wilhelm Bolko Emanuel von Hochberg w latach 1909-1912. Był on człowiekiem wrażliwym na przyrodę (prowadził m.in. zalesianie swoich ziem i hodowlę jeleni), mądrym, nowoczesnym, a także uczciwym, sprawiedliwym i wspomagającym potrzebujących. O tych jego cechach świadczy epitafium na nagrobnym kamieniu, a grób hrabiego znajduje się na ulubionym przez niego wzgórzu w gorajskim parku. A gorajscy Hochbergowie nigdy nie byli zwolennikami Hitlera. Potomkowie hrabiego po II wojnie znaleźli się w Niemczech, ale jego wnuczka kilkakrotnie bywała w Goraju. Wkrótce po wojnie w tutejszym zamku powstało technikum leśne (o różnych nazwach), a w 2018r. w odbudowanej masztalerni otwarto Centrum Promocji Lasów Państwowych.

Opowieść o Hochbergach, a także mnóstwo ciekawostek o zwierzętach leśnych , zgromadzonych w tutejszym muzeum, przedstawił pan Rafał Marciniak, który zaprowadził też uczestników spotkania przez park gorajski na wzgórze z pomnikiem hrabiego Hochberga. Dzięki uprzejmości kierownictwa szkoły studenci zwiedzili również część pomieszczeń w samym gorajskim zamku.

Wyjazd do Goraja zakończył się poczęstunkiem pod wiatą obok Centrum Promocji. A dzięki rozmowom z pracownikami Lasów Państwowych WUTW może liczyć na kolejne spotkania w Morzycówce, od września 2025r., co spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem przez zgromadzonych.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%