Zamknij

Ulotna ważka

17:01, 06.12.2018 | M.K
Skomentuj
REKLAMA

W przyszłym roku minie dziesięć lat od momentu, gdy ważka została ustanowiona symbolem Wałcza. Jednak do tej pory nie udało się wyeksponować podobizny tego owada ani w mieście, ani w jego okolicach.

Ratusz ma do dyspozycji 30 tys. zł. Radni poprzedniej kadencji wymyślili najpierw, żeby w sąsiedztwie Urzędu Miasta stanęła ważka - gigant z termometrem. Figura miała przyciągać wzrok mieszkańców i turystów. Ten pomysł nie spodobał się jednak byłej już burmistrz Bogusławie Towalewskiej, która wymyśliła własny projekt. A nawet dwa. Pierwszy zakładał ławkę w kształcie ważki. Nietypowe miejsce do siedzenia miało pojawić się przy wałeckiej promenadzie nad Raduniem. Drugim pomysłem było oświetlenie w kształcie tego owada.

- Pani burmistrz pod koniec swojej kadencji przestała przychodzić na sesje i na komisje, więc pytałem jej zastępców, czy coś się w ogóle dzieje w tym temacie, bo nawet przestano z nami cokolwiek konsultować - opowiada wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Wałczu Krzysztof Piotrowski.

Dzisiaj (6 bm.) burmistrz Wałcza Maciej Żebrowski zaprosił mieszkańców (m.in. za pośrednictwem mediów społecznościowych) do udziału w konsultacjach społecznych celem wyboru koncepcji na „Ławeczkę z ważką”, która cyt. „już w przyszłym roku stanie się kolejną atrakcją w naszym mieście”. Konsultacje potrwają tylko do 17 grudnia br. Głos można oddać poprzez wypełnienie formularza dostępnego na stronie internetowej wałeckiego ratusza. Do wyboru jest pięć projektów.

Ważka została ustanowiona symbolem Wałcza w 2009 r. Miała być rozpoznawalnym elementem „oddającym wałecki klimat oraz  piękno jezior i lasów, które otaczają miasto”. 

Wizerunek ważki można spotkać na wszystkich materiałach promocyjnych, gadżetach oraz stronach internetowych związanych z Wałczem, a pomysłodawczynią symbolu-ważki i jednocześnie  realizatorką projektu jest  Ewa Zielińska-Repecka, artysta - plastyk, która o projekcie wyraziła  się następująco: „Symbol miasta a jednocześnie maskotka miasta Wałcz  przedstawia układ kompozycyjny stylizowanej ważki i słońca. Motywy nawiązują do wyjątkowych walorów przyrodniczych naszego miasta. Wałcz kojarzy się z turystyką, wypoczynkiem i relaksem nad jeziorami z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Nieodłącznym elementem krajobrazu jest ważka, którą możemy spotkać nad wałeckimi jeziorami. Zachwycając swoją lekką, finezyjną formą  stanowi integralną cześć malowniczych, okolicznych krajobrazów.  Lekka, subtelna i dynamiczna forma ważki w locie zestawiona z tarczą słońca podkreśla charakter miasta wywołując pozytywne skojarzenia. Wynikają one z dynamiki kształtów i kolorystyki. Maskotka  jest jednoznacznym przekazem szacunku wałczan dla natury i ekologii”.

mk

Grafika: facebook.com/urzad.miasta.walcz

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

Anna Anna

1 0

Niezależnie od adekwatności symbolu (no trudno tak ustalili "nasi" radni), należałoby chyba oczekiwać od UM wyższych reguł wyboru najlepszego projektu niż głosowanie w internecie. Laik informatyczny widzi oszustwo niektórych zainteresowanych, ankiety są niezabezpieczone, można oddawać głosów do woli. 12:30, 15.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz