Zamknij

Dochody, wydatki i Ozen

08:27, 26.09.2019 | piotr
Skomentuj
REKLAMA

Czytając porządek obrad XI sesji wałeckiej Rady Miasta odnosiło się wrażenie, że najważniejszymi punktami jest przyjęcie aż 21 uchwał. Jednak podczas zatwierdzania programu sesji zrezygnowano z kilku projektów, a najwięcej czasu radni poświęcili na omawianie sprawozdania z działalności burmistrza w okresie międzysesyjnym oraz dochodom miasta. Doszło również do starcia na linii radna Bogusława Towalewska - burmistrz Maciej Żebrowski.

W sali sesyjnej Urzędu Miasta 24 września zasiadło 19 radnych oraz kierownictwo ratusza z burmistrzem Maciejem Żebrowskim na czele. Po ustaleniu porządku obrad, przyjęciu protokołów z poprzednich sesji i informacji przewodniczącego Rady z działalności w okresie międzysesyjnym wiele czasu poświęcono na omówienie podobnego sprawozdania burmistrza.

Radni pytali o deklaracje śmieciowe i ile osób je złożyło, chcieli wiedzieć, czy można usprawnić organizację ruchu na ulicy Domańskiego, pytali ponadto o przekształcenia własnościowe, sterylizację zwierząt, korzyści dla posiadaczy Karty Seniora, powołanie Rady Sportu i interwencje Straży Miejskiej. Dłużej zatrzymali się przy omawianiu skarg mieszkańców na działalność Ozenu.

- Prosimy o interwencję w sprawie uciążliwego sąsiedztwa Ozenu - mówiła radna Halina Kuch. - Hałas, smród i osiadający na oknach pył powodują, że coraz gorzej się mieszka nie tylko na Zatorzu, lecz również w innych częściach miasta.

- Na sercu leży nam, aby Ozen i jego produkcja nie była tak uciążliwa - mówił M. Żebrowski. - Chcemy, aby problem został zlikwidowany, lecz chciałbym podkreślić, że jako gmina miejska nie mamy prawnych narzędzi. Jesteśmy w trakcie rozmów z firmą i próbujemy mimo wszystko sprawę załatwić.

Z informacji, jakie przekazali w temacie innych pytań urzędnicy, wynikało, że należy wysłać ponad 3000 zaświadczeń o przekształceniach własnościowych i jest to bezpłatne, lecz ktoś, kto chce sprawę przyspieszyć i załatwić ją bezpośrednio w urzędzie, musi się liczyć z kosztami urzędowymi w wysokości 50 złotych. Seniorzy otrzymali wraz z Kartą Seniora informację o placówkach, które ją honorują, choć niektórzy otrzymali kartę pocztą bez żadnych informacji.

Radny Zdzisław Ryder pytał o incydent podczas imprezy Pożegnanie Lata. Chodziło o wtargniecie na scenę nieuprawnionej osoby, która wykrzykiwała polityczne hasła.

- Poprosiłem o wyjaśnienia dyrektora WCK - mówił burmistrz. - Otrzymałem pismo stwierdzające, że osoba została usunięta ze sceny, oddana w ręce policji i została odwieziona na izbę wytrzeźwień. Otrzymała także mandat w wysokości 500 złotych. Ponadto zapłata dla firmy ochroniarskiej - która nie dopełniła wszystkich obowiązków - została pomniejszona.

Później pochylono się nad informacją na temat zaawansowania i realizacji inwestycji miejskich. Niektóre pytania o koszty, czy też projekty były bardzo szczegółowe i wyjaśnienie wszystkich niuansów zajęło sporo czasu.

Kilka ważnych pytań padło przy omawianiu wykonania budżetu za pierwsze półrocze 2019 roku.

- Czy uchwała o obniżeniu stawek podatku od środków transportu przyniosła dochody, czy też straty dla miasta? - pytała Bogusława Towalewska. - Czy właściciele publicznego przedszkola zwrócili nieprawnie pobraną dotację i czy na konto miasta wpłynęła kwota z tytułu fałszowania faktur? Przypomnę, że w obu sprawach zapadł prawomocny wyrok. Czy z tytułu przekształceń własnościowych z upustem 98% mamy jakieś dochody? Czy pobór opłat za wywóz śmieci przebiega normalnie? Czy w Urzędzie Miasta zatrudniono osobę spokrewnioną z wiceburmistrzem i czy firma żony burmistrza świadczy usługi na rzecz WCK? Ponadto chciałabym zauważyć, że nie kończycie inwestycji, które zostały rozpoczęte w czasie mojej kadencji a w oświacie narastają zaległości.

- Jeżeli chodzi o podatek od środków transportowych, w skali roku uzyskujemy około 300 tysięcy mniej niż poprzednio - wyjaśniał skarbnik Rafał Fischer. - Należności przedszkola zostały rozłożone na 36 rat. Do tej pory nie wpłynęła żadna wpłata z tytułu fałszowania faktur. Dziś wpłynęło pismo, aby te należności również rozłożyć na raty. Z tytułu opłat przekształceniowych dojdzie do sytuacji, że na koszty administracyjne będziemy musieli dołożyć z innych źródeł. Opłaty za wywóz odpadów za pierwsze półrocze tego roku wyniosły 2,2 miliona, a koszt był o 400 tysięcy większy. W końcu roku ulegnie to zwiększeniu.

- Oświatę zastaliśmy taką, jaką pani nam zostawiła - odpowiadał B. Towalewskiej burmistrz M. Żebrowski. - Dopuściła pani, aby środki „uciekały” z oświaty. Urząd Miasta, który zastaliśmy po pani kadencji źle funkcjonował i musieliśmy wiele zmienić. Tak mógł funkcjonować 10 lat temu, teraz jest inaczej. Inwestycje przez panią rozpoczęte były często źle wykonywane, a dokumenty przygotowane niechlujnie. Nie chcę tego rozwijać, więc zakończmy ten temat. Nowo zatrudniona na czas określony w urzędzie osoba jest zzwiązana z żoną wiceburmistrza i oczywiście jest kompetentna. Prawdą jest również, że firma mojej żony świadczy usługi na rzecz WCK.

Już po sesji poprosiliśmy burmistrza M. Żebrowskiego o wyjaśnienie tych dwóch kwestii.

- Z prawnego punktu widzenia osoba pracująca w ratuszu to nawet nie rodzina, tylko powinowata, jest siostrą żony wiceburmistrza Adama Biernackiego. Ma kierunkowe studia, jest po kursach i praktyce w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Została zatrudniona na czas określony jako pomoc administracyjna - odpowiada burmistrz. - Z kolei firma Buho Design Oktawia Żebrowska została wynajęta przez Wałeckie Centrum Kultury do realizacji projektów graficznych, czyli plakatów, zaproszeń itp. po odejściu z pracy instruktorki, która zajmowała się realizacją tych zadań. Rozpoczynający się sezon letni obfitował w liczne wydarzenia, które chcieliśmy wypromować wśród naszych mieszkańców. Dyrektor WCK sam dobiera sobie współpracowników i firmy, które pracują na rzecz WCK. Nie ma prawnych przeciwwskazań, żeby umowę zlecenie w zakresie graficznym realizowała firma mojej żony.

W dalszej części obrad radni przeszli do omawiania i głosowania nad projektami uchwał. Wyłoniono ławników do Sądów Rejonowych w Wałczu i Szczecinku. Następnie przyjęto pakiet uchwał, które uchwalono jednogłośnie lub większością głosów.

Podczas dyskusji nad uchwałą o nadanie nazwy skwerowi na Dolnym Mieście przy SP nr 5 - który będzie teraz nosił imię Janusza Korczaka - powróciła sprawa zmiany nazwy ulicy gen. Andersa na powrót na ulicę 12 Lutego.

- Moje stanowisko w tej sprawie jest przychylne - mówił burmistrz. - Poczyniliśmy pierwsze kroki i kompletujemy dokumenty, aby przywrócić pierwotną nazwę tej ulicy.

fot. archiwum

(piotr)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (27)

RomekRomek

43 8

Tej, Maciek. Znajdziesz mi jakaś robotę, bo nie chce mi się robić na prywacie już. Ciężko i jeszcze te ZUSy, opłaty, podatki. Wiesz jak jest. Może w promocji? Mam pomysły dobre według mnie... dasz znać na prv albo FB? 09:33, 26.09.2019

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

RomekRomek

25 8

Michał. Jak możesz mieć taką mowę nienawiści. Ja szczerze i pozytywnie wypowiadam się o naszym burmistrzu i nic od niego nie chcę, tylko trochę pomocy. Skoro zależy mu na dobru mieszkańców, to załatwienie mi roboty byłoby działaniem dla dobra ludzi. Robi błędy, bo jest człowiekiem. A ponadto forum nie jest tylko Twoje, tylko wszystkich mieszkańców. Nie masz monopolu. Nie obrażaj innych gnoju. 10:42, 26.09.2019


MiachałMiachał

3 20

Do Romka Znam właściciela tego forum i mogę ci załatwić wylogowanie z internetu bardzo szybko zważaj na słowa. Pan żeś sam jest GNUJ!!!1 już ci nie będe odpisywał bo szkoda czasu bo ja pracuje w budżetówce i wiem co to ciężka praca. 13:48, 26.09.2019


MarianMarian

11 1

Michał naprawdę znasz właściciela???Wow ty to jesteś kozak.I jeszcze pracujesz w budżetówce???No nie wierzę , ale ty to masz układy no mówię ci.Ty to jesteś gość nikt ci nie podskoczy .Tak trzymaj ????? 04:11, 28.09.2019


bandytabandyta

36 5

Z tego co widzę to w inwestycjach chaos, w planowaniu przestrzennym chaos. Panie Burmistrzu proszę się otrząsnąć!!!!, to są jedne z najważniejszych wydziałów!!!!
Jednocześnie proszę zwrócić uwagę kto opracowuje miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego w Wałczu i gdzie płyną za to pieniądze? 10:03, 26.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

SebaSeba

6 1

To nie chaos to taki artystyczny porządek 16:40, 28.09.2019


RomekRomek

13 6

Pojedynek Towalewska i Żebrowski. Anonserem niech będzie Marek Matela. poszukujemy sędziów liniowych i głównego... 10:45, 26.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Bezstronniczych brakBezstronniczych brak

6 0

Sędziów bezstronniczych u nas brak. Także nie znajdziesz. Jedynie za miedź albo inne układowe frykasy. 14:50, 26.09.2019


PawelPawel

37 5

Bezradny burmistrz. Tylko kolorowe fajerwerki a żadnych konkretów i jeszcze na poprzedniczkę zrzuca.
Ciekawe czy każdemu tak prace załatwia. 11:10, 26.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Tylko klaskającymTylko klaskającym

18 2

Tylko klaskającym 14:55, 26.09.2019


Znajomy BurmistrzaZnajomy Burmistrza

26 7

Przecież wszystko jest po znajomości, nie trzeba przetargów, a przepraszam są tylko że z gory już ustalone. Zacieramy rączki. 14:52, 26.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wałczaninwałczanin

17 5

A dlaczego jest taka walka o ulicę Domańskiego? Urzędnicy z ratusza skarżą się że nie mają miejsca parkingowego? Pod szkołą też nie ma miejsca żeby zatrzymać się i jakoś ich to nie obchodzi. 16:20, 26.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LeonLeon

19 2

Gdyby Pan Burmistrz się przeszedł po ulicach Wałcza to zobaczył by ten bałagan kupy na chodnikach a straż miejska chyba nic nie robi całymi dniami pewnie w karty grają. W mieście znaki nie obowiązują a policja i straż mają klapki na oczach codziennie ul.Kilińszczakow policja i straż jeżdzi po 100 razy i nie widzi jak na zakazie na ul .Złotej stoi po kilka aut jedno to już dwa tygodnie stoi
19:03, 26.09.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

CarolaCarola

21 1

Pan Burmistrz przed swoim blokiem też staje na zakazie. I co?? Można?? 19:54, 26.09.2019


xxxxxx

18 2

Jednak coś robią....jeżdżą sobie po mieście. 20:34, 26.09.2019


EmerycikEmerycik

33 6

Mistrzuniu Żebrowski pamiętam jak na spotkaniu przedwyborczym na Zatorzu (budynek PKS) inaczej wypowiadałeś się nt. OZENU!! Co, jak zwykle czcze gadanie???? Młodzieńcze weź się do roboty!!!! Wygrałeś bo nie chciano Subocza i tyle!! Mojego głosu już raczej nie masz (ten na S też nie!!!!!??) 20:18, 26.09.2019

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

DARCZYNCADARCZYNCA

7 18

typowa wypowiedz byłego trepa !!!!!!! pretensjonalny , darmozjad , nierób , zryty łeb 09:45, 27.09.2019


EmerycikEmerycik

13 3

I tu się mylisz. Ja akurat nie jestem byłym trepem. 10:50, 27.09.2019


zenek do DARCZYNCAzenek do DARCZYNCA

6 1

nie wyzywaj ludzi zakompleksiony KMIOCIE! 14:58, 27.09.2019


KoloKolo

29 5

Przyznaje, też się nabrałem na te czcze gadanie. Bardzo dużo negatywnych głosów ludzi, którzy głosowali na pana Ż. Przyjdzie czas, to ludzie ruszą, wezmą taczki i wywiozą! 21:21, 26.09.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

MieszkaniecMieszkaniec

23 7

Ależ wy naiwni ludzie daliście się nabrać, czyż nie wiedzieliście że pan Żebrowski jest z POKO? Oni zawsze ludzi nabierali, nabierają i będą nabierać. 21:29, 26.09.2019


xxxxxx

9 2

nie żal mi Pana, widziały gały na kogo głosowały....wszyscy tylko nie PiS....a teraz chcecie tow. straszyć taczkami????HIPOKRYCI!
19:48, 27.09.2019


janekjanek

19 2

zmiana ulicy,zmiana dokumentów,itd.Czy ktoś o tym myśli za biurkiem.Dodatkowe koszta dla mnie.Ogarnijcie się ludzie ,są ważniejsze problemy w Wałczu.Może zwiększyć częstotliwość autobusów miejskich w stronę Polikliniki.Ludzie z Dolnego Miasta nie mogą dojechać do lekarzy w przychodni.Trzy kursy autobusu w ciągu dnia to chyba lekkie przegięcie.Nie wszyscy mają samochody .Pomyślcie o seniorach 19:35, 27.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

WałczaninWałczanin

9 0

Zgadzam się z opinią, częstotliwośc kursów MZK to jedna wielka pomyłka...... 19:45, 27.09.2019


LudwikLudwik

16 4

Cały ZKM to jedna wielka pomyłka..... 08:51, 28.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wałczanka wałczanka

4 0

Racja więcej autobusów miejskich kursujących po mieście. Autobus może kończyć kurs koło szpitala wojskowego a nie jechać dalej do Kłębowca. 21:42, 29.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

taki tamtaki tam

0 6

Ile można napomykać w temacie scaphism'u wałeckiego. Może czas najwyższy przymusić z trwałym efektem do stawienia się katowni. W każdym bądź razie eksmisje na ulicy Chełmińskiej mogłyby być w końcu wykonane. Jakie tam jest wszystko zapuszczone! Widocznie Szanowna Rada chce mieć po podsumowaniu roku rządów bagaż ciążący " I żadnych tortur". Słuch zaginął po Pół-polskich Dzieciach z Kościuszki. Miejmy nadzieje, że znajdą kochających rodziców nie będących Torturowiczami. 12:40, 30.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA