Zamknij
REKLAMA

Ubezpieczenie z datą wsteczną — czy da się je zawrzeć?

12:32, 31.12.2019 | P.K
Skomentuj
REKLAMA

Choć większość rocznych umów OC odnawia się automatycznie, od tej zasady istnieje kilka wyjątków. Przeoczenie terminu wygaśnięcia polisy zdarza się więc stosunkowo często. Dziś wyjaśnimy, czy umowę OC można zawrzeć z datą wsteczną.

Komunikacyjne OC to obowiązkowe ubezpieczenie, które chroni kierowców przed finansowymi skutkami zdarzeń drogowych. Jeśli spowodujesz stłuczkę lub kolizję, to ubezpieczyciel naprawi pojazdy osób poszkodowanych. Jeśli będzie to konieczne — wypłaci także dodatkowe świadczenia.

Skutki braku ochrony ubezpieczeniowej

Kierowca, który jeździ bez ważnego OC, naraża się na potężne konsekwencje finansowe. Jeśli w czasie bez ochrony spowoduje szkodę, poszkodowani dostaną odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Fundusz będzie jednak dochodził swoich roszczeń i próbował odzyskać wypłacone środki od sprawcy. To jednak nie wszystko. Nawet jeśli nie spowodujesz stłuczki ani wypadku, zapłacisz karę za brak ochrony. Jej wysokość zależy od rodzaju pojazdu oraz okresu bez ważnego OC. W 2019 kwoty kar dla właścicieli samochodów osobowych przestawiają się następująco:

przerwa do 3 dni — 900 zł,
przerwa od 4 do 14 dni — 2250 zł,
przerwa powyżej 14 dni — 4500 zł.

W przyszłym roku na skutek wzrostu minimalnego wynagrodzenia kary będą jeszcze wyższe:

przerwa do 3 dni — 1040 zł,
przerwa od 4 do 14 dni — 2600 zł,
przerwa powyżej 14 dni — 5200 zł.

Kiedy OC nie odnowi się automatycznie?

Aby uniknąć ogromnych kosztów, warto pamiętać, kiedy kończy się obowiązkowa ochrona OC. Dotyczy to zwłaszcza osób, które:

korzystają z OC poprzedniego właściciela samochodu,
korzystają z OC krótkoterminowego,
nie opłaciły wszystkich rat ubezpieczenia.

W ich przypadku umowa odpowiedzialności cywilnej nie odnowi się automatycznie.

OC z datą wsteczną — czy to możliwe?

Kierowca, który zorientował się, że jego OC wygasło, powinien jak najszybciej zawrzeć nową umowę. Czy aby uniknąć kary może kupić OC z datą wsteczną?

Niestety nie. Żadne towarzystwo nie sprzeda ubezpieczenia OC ze wsteczną datą. Jeśli takie rozwiązanie byłoby możliwe, z pewnością nagminnie korzystaliby z niego kierowcy, którzy spowodowali szkodę w momencie braku ochrony. Zawierając umowę z datą wsteczną, próbowaliby zrzucić odpowiedzialność na ubezpieczyciela. A to, z punktu widzenia TU jest nie do przyjęcia. Umowy z datą wsteczną nie zawrzesz także przez agenta ani z pomocą porównywarki. Co jednak, w sytuacji, jeśli w niedzielę lub święto kierowca zorientował się, że jego umowa wygaśnie kolejnego dnia. Czy zawarcie nowej umowy w dzień wolny od pracy jest możliwe?

Zawarcie nowej umowy OC w niedzielę lub święto


Zawarcie nowej umowy OC w dzień wolny od pracy jest prostsze, niż może się wydawać. Choć w niedzielę i święta telefony agentów pozostają głuche, a agencje ubezpieczeniowe nie pracują, polisę zawrzesz… przez Internet, przy pomocy darmowej porównywarki ubezpieczeń Mubi. Jak działa porównywarka? Porównywarka ubezpieczeń do złudzenia przypomina kalkulatory ubezpieczeń, dostępne na stronach poszczególnych towarzystw. Po wypełnieniu krótkiego formularza przedstawia jednak nie jedną, ale aż kilkanaście zróżnicowanych cenowo propozycji różnych TU. Oprócz stawki porównywarka przedstawi także dodatkowe świadczenia oferowane przez każdego ubezpieczyciela. Może być to np. darmowy pakiet assistance, ubezpieczenie NNW czy ubezpieczenie szyb. Jeśli któraś z propozycji przypadnie Ci do gustu, będziesz mógł od razu zawrzeć umowę i opłacić składkę. Również w niedzielę lub święto. Potwierdzenie zawarcia umowy otrzymasz na wskazany adres e-mail. Skorzystanie z porównywarki jest całkowicie darmowe i nie wymaga rejestracji.

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

AnonimAnonim

2 0

Posluchajcie i wielka strata ze go zlikwidowali w okrutny sposob. Wielki czlowiek! https://www.youtube.com/watch?v=28FgIetawSw 16:05, 02.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz