Zamknij

Mieszkańcy nie odpuszczają

10:12, 15.01.2020 | Z. Błaszczyk-Koniecko
REKLAMA
Skomentuj

Ponownie mieszkańcy Marcinkowic zjawili się na obradach komisji Rady Miejskiej w Tucznie, żeby przyjrzeć się planom przekształcenia placówki. 

Przypomnijmy, projekt był już omawiany na posiedzeniu wspólnym komisji pod koniec grudnia. Radny Paweł Sochacki wnioskował wtedy o zdjęcie go z porządku i przełożenie na Komisję Spraw Społecznych i Budżetu. Mówił, że radni mają za mało informacji, żeby poddać projekt uchwały pod głosowanie. Jego wniosek został przyjęty.

Komisja SSiB odbyła się 13 stycznia. W obradach również uczestniczyli mieszkańcy, część nauczycieli i dyrektor Alicja Wdowińska.

Ośmioklasowa Szkoła Podstawowa im. Mieszka I w Marcinkowicach ma być przekształcona w szkołę z klasami I-III z oddziałami przedszkolnymi z ostatnim dniem sierpnia tego roku. Choć z pierwotnego uzasadnienia zniknęły kuriozalne zapisy, jak na przykład ten mówiący o tym, że niska liczba uczniów w klasie ma negatywny wpływ na rozwój poznawczy, społeczny i emocjonalny uczniów, zarówno dyrektor, jak i społeczność Marcinkowic mają do uzasadnienia wiele zastrzeżeń.

Dyrektor A. Wdowińska po raz kolejny poprosiła o wyniki ankiety lub diagnozy, na której opierały się władze gminy formułując tezę, że „Istnieje zdiagnozowana niechęć rodziców z obwodu szkoły do posyłania dzieci do SP w Marcinkowicach”. Zastępca burmistrza Janusz Bartczak powiedział, że dla niego diagnozą jest liczba uczniów z obwodu szkoły w Marcinkowicach, którzy chodzą do szkoły w Tucznie. Nauczycielka Elżbieta Pawlak przypomniała, że obwód SP w Marcinkowicach pokrywa się z obwodem zlikwidowanej już szkoły w Płocicznie, skąd po skandalu z udziałem nauczyciela i uczennicy wielu rodziców przepisało swoje dzieci do Tuczna.

- To nie była niechęć do SP w Marcinkowicach, tylko niechęć do szkoły w Płocicznie - mówiła E. Pawlak. - Teraz po prostu i rodzice, i uczniowie się przyzwyczaili. Nie będą przecież co chwilę zmieniać dzieciom szkoły.

A. Wdowińska, odnosząc się do uzasadnienia, podkreśliła, że szkoła jest systematycznie doposażana, uczniowie również uczestniczą w projektach, także w tych, w których biorą udział ich koledzy z Tuczna. J. Bartczak powiedział, że ostatnia kontrola Sanepidu, który sprawdzał meble i sprzęt sportowy  z atestem, wykazała, że wymogi spełnia tylko 80 proc. wyposażenia, w Tucznie jest to 100 proc.

Ważnym argumentem uzasadnienia są słabe wyniki egzaminu ósmoklasisty, dyrektor A. Wdowińska już wcześniej tłumaczyła, że był to jednorazowy wypadek, bo połowa uczniów posiadała opinię o konieczności dostosowania wymagań edukacyjnych, ale egzamin pisali tacy, jak wszyscy. Zapewniała, że w przyszłym roku wyniki będą dobre, bo uczniowie obecnej ósmej klasy uważani są za bardzo zdolnych. W odpowiedzi J. Bartczak przytoczył wyniki sprawdzianów po 6 klasie z kilku ostatnich lat, w których porównano osiągnięcia uczniów z Marcinkowic ze średnią powiatu. Według przytoczonych przez przedstawiciela samorządu danych, nie wypadły korzystnie dla SP w Marcinkowicach. A. Wdowińska zarzuciła J. Bartczakowi, że wyciągnął te wyniki, które pasują do założonej przez niego z góry tezy, bo bywały lata, że SP w Marcinkowicach wypadała dobrze.

- Kiedy rozmawiałam z pracownikami Kuratorium Oświaty, usłyszałam, że przy przekształceniu szkoły nie można brać pod uwagę wyników jednego egzaminu - broniła się A. Wdowińska.

- Panie z KO powinny mieć sobie wiele do zarzucenia, że nie zareagowały w żaden sposób, kiedy te wyniki się ukazały. Myślę, że mogą mieć z tego powodu kłopoty - stwierdził J. Bartczak.

J. Bartczak zarzucał dyrektor A. Wdowińskiej, że ma bałagan w dokumentach, że nie przypilnowała pewnych spraw, że jest kiepską gospodynią, skoro ktoś ciągle psuje szkolną furtkę. Dyrektor mówiła, że jest dyrektorem od 12 lat i do tej pory nikt nie miał do niej takich zastrzeżeń. Wręcz przeciwnie, burmistrz Krzysztof Hara obiecywał, że szkoła zostanie utrzymana, będzie się rozwijać. Ze strony mieszkańców padały głosy, że to zemsta za to, że sprzeciwili się budowie biogazowni.

E. Pawlak zaapelowała, żeby nie uzasadniać konieczności zamknięcia szkoły niskimi wynikami egzaminów i tym, że rodzice czują do placówki niechęć.

- Niech to się nie dzieje kosztem tych dzieci, absolwentów i nauczycieli. Tej argumentacji nie możemy przyjąć - mówiła. - Jeśli chodzi o planowane oszczędności, które mają wynieść 600, 700 tysięcy, chcę zapewnić, że na pewno takie nie będą. Proszę pamiętać o kosztach dojazdów, zwiększenia liczby godzin w świetlicach, zajęć wyrównawczych i korekcyjnych. Jako prezes Lidera Wałeckiego, który prowadzi wiejskie szkoły, Janusz Bartczak widzi potrzebę inwestowania w małe szkoły. Proszę, nie bądźmy hipokrytami.

J. Bartczak wykazywał, że przekształcenie placówki przyniesie zakładane oszczędności. Tłumaczył, że trzeba szukać cięć, dowodził, że podobne problemy występują też w innych samorządach.

- Miejmy świadomość, że poziom dofinansowania oświaty z roku na rok maleje, kiedyś burmistrzom na wypłaty wystarczało to, co dostawali w ramach subwencji. Teraz już nie wystarcza - mówił. - W 2020 roku z budżetu gminy do oświaty dołożymy 3,5 mln zł. Zarzuca się nam, że chcemy sprzedawać gminne działki, ale nikt nie myśli o tym, że zaraz nie będzie czego sprzedawać, żeby spiąć budżet.

Również A. Wdowińska przekonywała, że koszty przekształcenia będą niższe od zakładanych. Mówiła o subwencji, która dla SP w Marcinkowicach jest wyższa niż dla SP w Tucznie z uwagi na to, że jej szkoła jest małą placówką. Skarbnik Violetta Stępień zwróciła jednak uwagę, że dzielenie subwencji nie ma sensu, bo to tylko prognoza, nie została jeszcze naliczona, dlatego trudno mówić o konkretnych kwotach.

Radny Marek Gajzler mówił, że już teraz w świetlicy SP w Tucznie jest bardzo ciasno i jest przekonany, że świetlica nie pomieści kolejnych uczniów. J. Bartczak powiedział, że świetlicę można zorganizować w trzech salach. Kiedy padł argument o tym, że młodsze dzieci będą miały mniej godzin niż uczniowie starszych klas, ale autobus będzie jeden i będą musiały kilka godzin czekać na niego po zakończeniu zajęć, zastępca burmistrza obiecał, że zorganizują wcześniejszy kurs dla młodszych dzieci.

- Mimo że państwo stawia nas w trudnej sytuacji finansowej, zadaniem gminy jest kształcenie i musimy to udźwignąć - mówił na koniec M. Gajzler. - Wydaje się, że los tej szkoły jest przesądzony, ale nie róbmy tego w pośpiechu, nie w tym trybie. Szkoła w Tucznie tego nie udźwignie, warunki nauczania tam się pogorszą, więc decyzja będzie miała wpływ nie tylko na dzieci z Marcinkowic, ale także na uczniów SP w Tucznie. Mówimy o oszczędnościach, ale z jednej strony mamy szkołę, która kształci i ośrodek kultury, który kultury nie generuje.

Radny otrzymał od mieszkańców brawa.

- Mówienie, że Szkoła Podstawowa w Tucznie tego nie udźwignie to nieprawda, przecież tam było gimnazjum - irytował się J. Bartczak. - Nie rozmawialibyśmy teraz o tej sprawie, gdyby państwo normalnie traktowało samorządy.

Uchwała w tej sprawie zostanie przedłożona pod głosowanie na jednej z najbliższych sesji.

(Z. Błaszczyk-Koniecko)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (28)

absolwentka SP Marciabsolwentka SP Marci

31 1

To jest jakiś absurd, zasłaniać się wynikami sprzed kilku lat niech Pan wyciągnie te z dobrymi a nawet bardzo dobrymi wynikami, sama skończyłam tą szkołę, moja klasa wtedy liczyła 9 osób, wcale nie byliśmy wystraszeni idąc dalej do innych szkół. SP w Marcinkowicach jest bardzo przyjazna nauczyła nas wytrwałości, wiary w siebie i drugiego człowieka. Wielu z Nas jest teraz wykształconymi ludźmi, dbającymi o siebie podnoszącymi swoje kwalifikacje, a nawet jeśli ktoś z absolwentów SP Marcinkowice nie skończył studiów czy innych wyższych uczelni, to ma teraz własną rodzinę na którą uczciwie zarabia, pracuje. Tego nas Nauczyła szkoła w Marcinkowicach, że nie ma na świecie lepszych lub gorszych, każdy z nas szanuje drugiego człowieka i przekazuje te wartości dla swoich dzieci. Władza myśli tylko o tym, żeby odgryźć się na mieszkańcach Marcinkowic za utrudnianie budowy Biogazowni. Śmieszy mnie to jak czytam wszystkie argumenty władz miasta, które nie są adekwatne do tego co jest w rzeczywistości. SP Marcinkowice może i nie jest pierwszej elegancji, ale jest wspaniała nauczyciele również mają dużo ciepła i cierpliwości. Zamknięcie tej szkoły będzie największym błędem. Pozdrawiam władzę miasta, które chyba nie uczęszczały do tej szkoły co widać po zachowaniu i podejściu do życia oraz drugiego człowieka. 12:57, 15.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AwaAwa

21 1

#tematdlauwagi 13:23, 15.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BiogazownikBiogazownik

22 1

Proponuję szkołę przekształcić na biogazownię lub hodowlę sandacza, wtedy Pan Burmistrz będzie zadowolony 15:49, 15.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EwaEwa

12 17

Szkoła w Marcinkowicach to ewenement w szkolnictwie.Tak niskiego poziomu nie ma zadna szkoła w okolicy.I zawsze tak bylo.Ani nauki ,ani kultury ani sportu .....nic,ale dobrze tak władzom gminy czy nauczycielom zMarcinkowic.Gdy zamykano szkołe w Plocicznie ta w Marcinkowice była rewelacja.Nauczyciele zMarcinkowic to byli super Plociczno dno.Zadna osoba zwiazanaz szkoła Marcinkowice nie wsparla czynnie kolezanki zsasiedniej szkoly.Wrecz odwrotnie..kopaly dolki aby ratowac własna pupe.Karma sie odwrocila.Taki piekny i wspanialy Burmistrz stal sie wrogiemA dzieki komu wygral wybory...Brawo Marcinkowice.tak wybraliscie tak macie.Krotkowzroczna polityka..tak polityka, Pani Dyrektor,nauczycieli ,rodziców dzis zbiera zniwo.Nie wiem czy mi zal tej szkoly..I tak i nie ale nie zal mi ludzi ktorzy swoim krotkowzrocznym postepowaniem i dbaniem o swoje prywatne interesy spaliły wiele mostow i dalej je palą.Jak mozna bylo ufac Panu burmistrzowi B. krorego falszywosc i klamstwa sa znane nie tylko w powiecie.Dzis placicie tego wysoka cena 18:11, 15.01.2020

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

MarianMarian

9 1

Po pierwsze to szkoła w Płocicznie miała bardzo małą ilość uczniów więc były jakieś powody do jej zamknięcia a po drugie w szkole w Płocicznie odchodziły różne cyrki ( pewnie wszyscy wiedzą o co chodzi) a to że mieszkańcy Marcinkowic po części sami sobie zgotowali taki los oddając większość głosów na Pana Hare to z tym się zgodzę i myślę że to ostatni raz kiedy dali się zrobić w h...a. 21:19, 15.01.2020


Pł

2 4

Jedna wielka bzdura i kłamstwo. 21:27, 15.01.2020


pomyślciepomyślcie

6 0

a burmistrz z zastępca to czytają i zacierają ręce, bo nie ma idealniejszej sytuacji do rządzenia niż ta gdzie społeczeństwo/podwładni są skłóceni, i to chyba jedyna rzecz która im się udała 23:12, 15.01.2020


nnnn

4 1

Hipokryzją bije od Ciebie na kilometr. Tak jak zostało wyżej napisane w Płocicznie była garstka dzieci do tego wybuchł skandal obyczajowy. Idąc Twoim tokiem rozumowania jakoś nie słyszę głosu kolegów i koleżanek po fachu z Tuczna w obronie nauczycieli z Marcinkowic.
10:36, 17.01.2020


MM

9 1

Pan kontrkandydat na spotkaniu powiedział że pierwsze co zrobi to zamknie szkołę w Marcinkowice to jaki mieli wybór. I co Ty na to. 21:24, 15.01.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MarianMarian

6 2

I tutaj nasuwa się pytanie czy jest jakiś kandydat któremu można zaufać i przede wszystkim będzie można na niego liczyć. 21:35, 15.01.2020


LokalnyLokalny

5 8

Dzięki ludziom ze wsi został burmistrzem i dalej moje rodzinne miasto jest rozkradane dlatego mi nie szkoda Marcinkowic mają na co głosowali
Teraz wziął się za strzaliny podobno
Następny burmistrz już nie będzie miał co ukraść ?Pozdro
23:13, 15.01.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

mamamama

7 1

Szczerze nie mam pojęcia jakie miał u Nas poparcie, ponoć duże, ale skoro piszesz, że wygrał dzięki ludziom ze wsi to tak w gwoli przypomnienia nie jesteśmy jedyną wioską w gminie. Ja nie mam sobie nic do zarzucenia, ponieważ na tego Pana nie głosowałam, ale myślę, że wszyscy powinniśmy uderzyć się w pierś. Obecna władza zostanie na pewno rozliczona przy następnych wyborach, chociaż powinno to być zrobione już wcześniej. Problemem jest to, że nie ma chętnych do startowania w wyborach przez to Pan Hara poczuł się za pewnie. 09:57, 16.01.2020


MieszkaniecMieszkaniec

16 1

No i się zaczyna to nie my go wybraliśmy to wasza wina. Tak wygram dzięki nam i mamy co mam ale zapominacie o roli radnych to oni decydują która ustawa przechodzi a która nie. Zapraszam na sesje zobaczycie jaki to cyrk. Te dwa asy mówią takie bzdury ze nie można i słuchać a i tak większość radnych im przytakuje i przepychają ich ustawy. A co do Marcinkowic to jako jedyni potrafiliśmy przeciwstawić się Harze i jak nie chcecie nam pomóc to przynajmniej nie przeszkadzajcie. Miłego dnia 09:15, 16.01.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

WładekWładek

4 0

Ustawy to są a Sejmie a samorządzie Uchwały. Jest jeszcze - referendum. Ono powinno wszystko zweryfikować. 20:46, 16.01.2020


MmMm

14 2

Zamknąć GOK i tak nic tam sie nie dzieje, będzie na utrzymanie szkoły w Marcinkowicach. 11:14, 16.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Śmiech Śmiech

10 1

Szukają oszczędności, ciągle się to słyszy - tylko zastanawiające jest na co????
Miasto jest tak zaniedbane, że SZOK, nic się nie dzieje, ciemno, smutno i chłodno- bo w szkole W Tucznie też muszą oszczędzać, a wygląda już obskornie, NO LUDZIE na co oni oszczędzaja ???? 18:26, 16.01.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

MarianMarian

7 1

Dokładnie, a sala gimnastyczna to już jakaś porażka drzwi powyginane jak deszcz pada to z sufitu cieknie w szkole nie dużo lepiej. 20:23, 16.01.2020


TakTak

8 1

Szkoła też pozostawia wiele do życzenia, brudno, zimno, oszczędności, oszczędności!
Najlepiej wyłączyć na mieście światło, bo też generuje koszty ? 21:05, 16.01.2020


mamamama

4 1

Ale jak to? Przecież w uzasadnieniu uchwały czytamy, że po przekształceniu nasze dzieci będą uczęszczać do bardzo dobrej i dobrze wyposażonej szkoły z nowoczesną salą gimnastyczną. To jak to jest z tą szkołą w Tucznie? 10:14, 17.01.2020


faktyfakty

11 2

zamknąć GOK, tam jest kilka wysokich pensji w tym dyrektorska za siedzenie na *%#)!& to wszystko wcześniej robiły Panie z biblioteki i działo się tyle samo a i milej było, pozdrowienia dla Gosi K. -robi a nie gada 19:36, 16.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Swój Swój

10 1

Mieszkańcy jedynym wyjściem jest REFERĘDUM. hara taki oszczędny a dla swoich kasa zawsze jest. Jedna wielka ?. 20:18, 16.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ewa ewa

4 3

w obwodzie nr.2 Marcinkowice ROk Temu Pan Hara dostał pełna władzę 63.37 procent głosów . 237 głosów
Daliśce mu pełne prawo do podejmowania decyzji .. A radni .. dwóch od Hary a Pani Lewandowska ledwo, weszla bo jakiś nieznany z GOKu którego teraz grilujecie dostał blisko 47 pr.
szanujcie trochę demokracje 22:13, 16.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ewa ewa

3 3

w obwodzie nr.2 Marcinkowice ROk Temu Pan Hara dostał pełna władzę 63.37 procent głosów . 237 głosów
Daliśce mu pełne prawo do podejmowania decyzji .. A radni .. dwóch od Hary a Pani Lewandowska ledwo, weszla bo jakiś nieznany z GOKu którego teraz grilujecie dostał blisko 47 pr.
szanujcie trochę demokracje 22:33, 16.01.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

AaaaAaaa

6 2

Wszystkie głosy zdobyte dzięki okłamywaniu w żywe oczy wyborców przed wyborami. Odrobinę przyzwoitości . 22:54, 16.01.2020


RadnyRadny

5 2

Że wygrał Hara winne Marcinkowice że radni są jacy są winne Marcinkowice może jeszcze za brak śniegu odpowiadają Marcinkowice. Ludzie jaja sobie robicie 08:34, 17.01.2020


AsAs

5 0

Marcinkowice nie odpowiadają tylko za gradobicie i koklusz ? 12:33, 17.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZainteresowanyZainteresowany

5 0

Hmmm. Wiele jest pisane o Referendum ale czy jest godny zaufania kandydat może jakieś SENSOWNE propozycje komitet Zawiszę się szybko tylko musimy mieć odpowiedniego kandydata odpowiednia osobe na to stanowisko czekamy na propozycje. 12:51, 17.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

boggiegroupboggiegroup

0 0

Do you need a loan for financial assistance to carry out business transactions? contact us immediately: offers a loan that helps companies, hospitals, schools and all kinds of companies maintain their own existence. at a moderate interest rate of 3%. Contact us for more information.email: [email protected] 08:18, 19.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© extrawalcz.pl | Prawa zastrzeżone