Zamknij

Miasto Liderów

16:06, 03.03.2020 z Aktualizacja: 21:10, 03.03.2020
Skomentuj

Wieczór Liderów to uroczystość zorganizowana przez wałecki samorząd, stanowiąca połączenie uroczystości wręczenia Złotych Koron dla wyróżniających się przedsiębiorców, Aniołów dla najbardziej zaangażowanych społeczników i stypendiów dla najlepszych sportowców, czyli liderów życia społeczno-gospodarczego Wałcza.

28 lutego sala widowiskowa Wałeckiego Centrum Kultury pękała w szwach. Większość krzeseł na widowni zajęli nominowani do zdobycia nagród w poszczególnych kategoriach, byli również ambasadorowie Wałcza Leszek Jóźwik i Krzysztof Głowacki a także członek zarządu województwa Stanisław Wziątek, wieloletni poseł Paweł Suski, przedstawiciele okolicznych gmin  i powiatów, duchowieństwa, wojska i innych służb mundurowych. Uroczystość poprowadzili z lekkością i humorem naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Promocji Urzędu Miasta Małgorzata Ejma oraz dyrektor Wałeckiego Centrum Kultury Maciej Łukaszewicz.

- Za nami intensywny czas, pełen wyzwań, ważnych decyzji, inicjatyw, spotkań i wielu rozmów - mówił burmistrz Maciej Żebrowski. - Dla mnie to był rok szczególny, pierwszy na stanowisku burmistrza. Kiedy przygotowywałem się do tej prezentacji, kiedy wyliczałem te wszystkie inwestycje, wydarzenia i inicjatywy, które udało się zrealizować, towarzyszyła mi jedna myśl, że bez was, waszego wsparcia i zaangażowania tego wszystkiego nie udałoby się zrealizować. Siła miasta leży w mieszkańcach, ludziach zaangażowanych, pełnych pasji i mądrości.

W swoim przemówieniu burmistrz, skupiając się na liczbach, podsumował pracę swoją i jego zespołu w 2019 roku. Mówił m.in. o wzroście o 532 liczby mieszkańców w stosunku do ubiegłego roku, zawarciu 196 małżeństw oraz 573 wydarzeniach organizowanych przez MZW, WCK i GWC „Cegielnia”, w których uczestniczyło ponad 124 tys. osób. W 2019 roku w Wałczu przedsiębiorcy zarejestrowali aż sto nowych firm, według danych Głównego Urzędu Statystycznego Wałcz znalazł się na 214. pozycji wśród 2477 gmin pod względem pozyskania funduszy europejskich, sam ratusz pozyskał ponad 6 mln zł. Ze sprzedaży miejskich nieruchomości udało się pozyskać ponad milion złotych. Na inwestycje przeznaczono ponad 4 mln zł, to m.in. teren przy SP 4, ulica 3 Maja, Zaułek Chełmiński i ul. Królowej Jadwigi. W ubiegłym roku powstała Rada Seniorów, w budynku byłej szkoły na ulicy Sądowej powstał Klub Senior +. Za kupno autobusów niskoemisyjnych i uzbrojenie terenów SSSE M. Żebrowski podziękował swojej poprzedniczce Bogusławie Towalewskiej. Dużo czasu poświecił ochronie środowiska, mówił m.in. o uruchomieniu punktu konsultacyjnego programu Czyste Powietrze, 1,5 mln na termomodernizację i wymianę kotłów, zamontowaniu czujników jakości powietrza oraz o kampanii Mieć Naturę. Dzięki niej wzrosła liczba odpadów segregowanych. Niestety burmistrz zauważył także, że wzrosła liczba odpadów w ogóle.  

M. Żebrowski mówił też o planach na ten rok. To m.in. projektowanie nowych rozwiązań komunikacyjnych: ronda łączącego ul. 12 Lutego i Zdobywców Wału Pomorskiego, łącznika pomiędzy ul. Wojska Polskiego i Kołobrzeską dalej, do ulicy Budowlanych, w planach jest także poszerzenie strefy o kolejne działki, darmowa komunikacja miejska, rewitalizacja kina „Tęcza”, remont ulicy Morzyce, Chopina ze ścieżkami rowerowymi, budowa dwóch nowych bloków TBS (46 mieszkań). Wkrótce ruszy też nowa kampania na temat segregacji śmieci i czystego powietrza, miasto nadal będzie promować markę Wałcz Pomorski 1945.

Po przemówieniu burmistrza wyświetlono film promocyjny, który ma zachęcić przedsiębiorców do inwestowania w Wałczu.

Ponieważ rok 2020 został ogłoszony przez Związek Miast Polskich Rokiem Samorządu Terytorialnego, przewodniczący Rady Miasta Paweł Łakomy wygłosił przemówienie na temat samorządności i odczytał nazwiska wszystkich radnych oraz burmistrzów Wałcza. Obecni w WCK byli samorządowcy otrzymali z jego rąk podziękowania.

W dalszej części burmistrz M. Żebrowski z pięściarzem Krzysztofem Głowackim i przewodniczącym RM Pawłem Łakomym wręczyli stypendia sportowe. Z KS „Korona” otrzymali je Dominika Pogrzebska, Wiktoria Sarzała, Anna Góralska i Daniel Jesiotr oraz trener Zbigniew Butryński. Z UKS „Ateny” stypendia otrzymały Maja Storczyk, Julia Sulik, Paulina Żydowiec, Ewelina Lefik, Dominika Majchrzyk, Wiktoria Górecka i Małgorzata Stasiak oraz trener Jacek Błoch, w jego imieniu odebrał je Marek Barczak. Stypendia odebrali również zawodnicy i zawodniczki WTS Orzeł Kajetan Różański, Patryk Kowalski, Miłosz Polaczek, Kacper Łyskawa, Jakub Zajączkowski, Mateusz Trojanowski, Krystian Krzyżanowski, Amelia Marcinkowska i Maja Rużanowska. Uhonorowani zostali także trenerzy Bogusław Hertel, Piotr Hertel i Ireneusz Wasilewski.

Nowością w Wałczu było wręczenie Gwiazd na Dobry Start - nagród dla nowych firm i takich, o których w ostatnim czasie zrobiło się głośno. Otrzymali je Bogdan Białas i Lech Górecki z BML, Magdalena Borowiec, właścicielka firmy Fit-amina, Magda i Michał Jasielscy (Kawiarnia Ratuszowa) oraz Beata Matuszczyk, właścicielka Restauracji Wałeckiej.

Tradycją jest wręczenie Wałeckich Aniołów dla społeczników. Nie tylko statuetką z rąk burmistrza i radnej Anny Ogonowskiej, ale też owacjami na stojąco nagrodzony został Mieczysław Sikorski, wieloletni prezes Klubu Współpracy Międzynarodowej. Nagrody w tej kategorii otrzymali również prezes Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku Jadwiga Grzonkowska oraz przedstawiciel Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „10-tka” Filip Titow. Najważniejszą nagrodę wieczoru Złotą Koronę Wałcza otrzymał właściciel firmy „Gastronomik” Dariusz Zych. Przedsiębiorstwo na wałeckim rynku funkcjonuje od lat, świadcząc usługi cateringowe, w ubiegłym roku właściciel uruchomił rejsy statkami po Raduniu i Jeziorze Zamkowym. W kategorii społecznej Złotą Koronę otrzymał z kolei Andrzej Stec, lider Szlachetnej Paczki w rejonie Wałcza. Statuetkami nagrodzono również przedstawicielki Środowiskowego Domu Samopomocy, który w tym roku obchodzi jubileusz 20-lecia, Wiesławę Kowalską i Kingę Lasoń-Baranowską oraz Barbarę Lisowską, prezes Stowarzyszenia Kobiet Ziemi Wałeckiej „Amazonka”, które działa już od 15 lat.

Następie przyszedł czas na przemówienia gości. Znany z kwiecistych przemówień członek zarządu województwa Stanisław Wziątek i tym razem nie zawiódł.

- Dawno, dawno temu, kiedy dobry Stwórca zapragnął stworzyć Ziemię, przez 6 dni tworzył morza, oceany, pustynie i wysokie góry. Po tych 6 dniach poczuł się zmęczony, zapragnął odpocząć. Pomyślał, że stworzy miejsce wypełnione lasami, zielenią, pięknymi jeziorami i wspaniałymi, życzliwymi ludźmi. Stworzył Wałcz - mówił. - To wy wszyscy jesteście dobrymi aniołami, to wy wszyscy tworząc atmosferę wzajemnego wsparcia i życzliwości, budujecie pomyślność mieszkańców Wałcza i całego powiatu wałeckiego. Chciałbym serdecznie podziękować za tworzenie atmosfery zrozumienia, dla tych, którzy potrzebują wsparcia i podziękować za stworzenie pola do współpracy z tymi, którzy widzą swoją szansę w aktywnym gospodarczym działaniu a także z tymi, którzy chcą być aktywni w sporcie.

- Stanisławie, w Połczynie też by pewnie byli zachwyceni, gdybyś powiedział, że Bóg chcąc odpocząć, stworzył Połczyn Zdrój - żartował Paweł Suski, odnosząc się do wystąpienia przedmówcy i tego, że S. Wziątek pochodzi z Połczyna. - Miałem przyjemność oglądać Wałcz z pokładu samolotu, kiedy w 2015 roku wspólnie z ministrem obrony lecieliśmy do Mirosławca ogłosić rozkaz o powstaniu bazy. Samolot obniżał już pułap, to był letni poranek, niebo bezchmurne, minister Siemoniak mówi: Paweł, zobacz, jakie piękne miasto. Uśmiechnąłem się i powiedziałem, że to jest moje miasto, to jest właśnie Wałcz.

O roli samorządu i pierwszych latach w samorządzie mówił z kolei Bogdan Wankiewicz.

- Pamiętam zaangażowanie społeczeństwa, pierwszych radnych, pierwszych włodarzy. Ci ludzie robili wszystko, żeby zbudować tu naszą małą ojczyznę, nasze miejsce na ziemi, z którego dzisiaj możemy być dumni i którego urok dzisiaj możemy podziwiać. Tak naprawdę to, co się wtedy robiło było jedną wielką niewiadomą, ale dzięki zaangażowaniu, uporze i poświęceniu tych ludzi możemy żyć w takiej rzeczywistości - mówił.

Po części oficjalnej spotkania goście zostali zaproszeni na poczęstunek do sali klubowej.

Na scenie wystąpili tego wieczoru Aleksandra Olejnik, zespół Między Nami przy akompaniamencie Marka Giłki oraz tancerze z Akademii Tańca Pasja.

(z)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(9)

dsds

10 2

O jakim uroku Wankiewicz mówi? 18:28, 03.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

DyzioDyzio

8 3

żenada czym ten burmistrz się chwali 23:17, 03.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

intruzjaintruzja

15 1

zapomniano o Aniołach którzy pomagają bezdomnym zwierzakom - pierwsze w Wałczu Stowarzyszenie Razem Dla Zwierząt , odwalają ciężką robotę i kochają te istoty , dziewczyny to mój Medal dla WAS - żyjcie w swietle promieni słońca całe życie :) 23:35, 03.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Bla blaBla bla

4 0

Znowu ci sami z laurkami. Żenada. Zwłaszcza biorąc pod uwagę to co w naszym mieście się dzieje. 12:21, 05.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NieruchomościNieruchomości

4 1

Ale sukces sprzedać nieruchomości za 1mln, które warte są 2. Wyprzedawanie się to niby sukces. 14:34, 05.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JanuszJanusz

2 0

I po co te nagrody? Młodym to rozumiem, ale reszta? Po co ten cyrk. Nagrody, a jak ciemno było tak jest dalej. Komu to potrzebne. Jakieś klubiki, stowarzyszenia w kółko i ciągle ci sami. A podatnik płaci. 22:11, 05.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TomekTomek

2 1

Takie przekłamanie niby jakaś organizacja dla seniorów uniwersytet, a członek zarządu w pobiciu seniora bierze udział, to co to jest. I jeszcze pieniądze na to 22:17, 05.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

CiekawyCiekawy

0 0

Przybliż problem, bo nie wiem o co chodzi. Którego zarządu członek pobił seniora? 18:49, 08.03.2020


Były radnyByły radny

1 0

Zastanawia mnie dlaczego wałeccy redaktorzy w swych opisach z uroczystości pomijają wystąpienie wieloletniego radnego miasta (przewodniczącego rady) i powiatu p. J. Rożańskiego- człowieka, który ma ogromną wiedzę historyczną (już) o wałeckiej samorządności, a cytują wypowiedzi sztampowe innych osób typu "ciężko pracowali budując małą ojczyznę", czy jakoś tam. A człowiek mówił o konkretach i z sensem. Kto ma wpływ na wyeliminowanie jego wypowiedzi z relacji? Były niewygodne? 19:17, 08.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%