Zamknij

WSSE w Szczecinie robi testy na koronawirusa

15:59, 30.03.2020 | Oprac. z
Skomentuj
REKLAMA

Diagności laboratoryjni z Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie rozpoczęli pracę przy manualnej izolacji RNA wirusa SARS-CoV-2. To kolejne miejsce, po szpitalu przy ul. Arkońskiej i laboratorium Diagnostyka przy ul. Unii Lubelskiej, gdzie wykonywane są testy na obecność koronawirusa na Pomorzu Zachodnim.

- Manualna izolacja w odróżnieniu do automatycznej jest zdecydowanie dłuższa, ale dopóki nie dojedzie do nas sprzęt do automatycznej izolacji, będziemy pracować manualnie - mówi Małgorzata Domagała Dobrzycka, dyrektor WSSE w Szczecinie.

Sprzęt do automatycznej izolacji wirusowego RNA ma zostać dostarczony do WSSE w pierwszych dniach kwietnia - będzie mógł izolować 12 próbek jednocześnie. Sprzęt o wartości 95 tys. zł został sfinansowany z rezerw celowych budżetu państwa przeznaczonych na zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie COVID-19.

WSSE czeka także na dostawę automatycznej stacji pipetującej NIMBUS 4-probe IVD oraz aparat CFX96 DX Real-Time PCR SYSTEM wraz z dodatkowym wyposażeniem do badań koronawirusa SARS-CoV-2.  Ten sprzęt umożliwi przeprowadzenie badania molekularnego, czyli analizę kwasów nukleinowych koronawirusa SARS CoV-2. Jednorazowo aparat będzie mógł przebadać 70 próbek w czasie 4,5 godziny, analizę przeprowadza się metodą real time PCR - wyniki uzyskuje się w czasie rzeczywistym.

- Zakup tego sprzętu za ok 430 tys. zł został sfinansowany przez Grupę Azoty - Zakłady Chemiczne Police  - dodaje wojewoda zachodniopomorski  Tomasz Hinc. - To będzie pierwszy tak wysokiej klasy sprzęt specjalistyczny w Zachodniopomorskiem. Znacznie przyspieszy diagnostykę pacjentów podejrzanych o zakażenie koronawirusem.

fot. ZUW w Szczecinie

(Oprac. z)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

IntruzjaIntruzja

7 0

Testy, kwarantanny, chorzy, zestresowani, czekam kiedy ten " film" z nami w roli głównej skończy się , pewnie wszyscy czujemy się jak " trędowaci
" , Wytrwania i nadziei życzę, to już będzie inny swiat 23:09, 30.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mieszkaniec Mieszkaniec

0 0

W Wałczu robią testy na korona wirusa? 11:14, 31.03.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

ZzzzZzzz

3 0

Nie 13:34, 31.03.2020


IntruzjaIntruzja

1 0

Laboratorium nie ma odpowiedniego pomieszczenia ( hermetyczne z wymianą powietrza ) ,mamy do czynienia z żywym , toksycznym materiałem ( rna ) 19:20, 01.04.2020