Zamknij
REKLAMA

Mamy zwycięzców konkursu AGROLIGA 2020 w województwie zachodniopomorskim

10:48, 06.10.2020 | P.K
Skomentuj
REKLAMA

Gospodarstwo Państwa Anny i Witolda Rydzkowskich z miejscowości Tychowo w powiecie białogardzkim oraz Gospodarstwo ROLPOL Sp. z o.o. z miejscowości Łęczyna w gminie Stara Dąbrowa w powiecie stargardzkim, to zwycięzcy tegorocznej edycji konkursu AGROLIGA w wojewódzkie zachodniopomorskim.

Przypomnijmy. Konkurs AGROLIGA organizowany jest w dwóch etapach – wojewódzkim oraz krajowym i ma na celu wyłonienie, jak również promowanie najlepszych polskich rolników i najprężniej działające polskie firm związane z rolnictwem.

Wojewódzki etap konkursu organizowany był przez Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach, natomiast etap krajowy - przez Redakcję Audycji Rolnych Programu 1 TVP S.A. i Stowarzyszenie AgroBiznesKlub pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Prezesa ARiMR, Dyrektora Generalnego KOWR i Prezesa KRUS.

 

W piątek, 2 października w Hotelu Senator w Dźwirzynie odbyła się Gala podsumowująca wojewódzki etap konkursu AGROLIGA 2020, gdzie podczas uroczystego finału nastąpiła prezentacja mistrzów, wicemistrzów w kategorii rolnicy i firmy województw: zachodniopomorskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego oraz mazowieckiego. Po prezentacji odbyło się, przez wszystkich oczekiwana chwila, wręczenia pucharów oraz nagród.

Uczestnikami konkursu byli rolnicy i przedstawiciele agro-przedsiębiorstw, którzy wyróżniają się osiągniętymi efektami technologicznymi i ekonomicznymi, rozwijają swoją działalność przy pomocy funduszy unijnych oraz wykazują zaangażowanie w życie lokalnej społeczności. Uzyskany tytuł laureata to sukces i prestiż.

 

KATEGORIA ROLNICY

Mistrz AgroLigi

Państwo Anna i Witold Rydzkowscy prowadzą gospodarstwo rodzinne w miejscowości Tychowo w powiecie białogardzkim. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji jaj konsumpcyjnych. Nowo wybudowany kurnik to innowacyjny obiekt inwentarski do chowu wolno-wybiegowego kur niosek z pełnym wyposażeniem, sterowanym komputerowo, z kontrolą temperatury, wilgotności, płynnie wygaszanym światłem. W kurniku znajduje się 16 tys. niosek, który otoczony jest 6 ha wybiegiem, a także mniejszym, zadaszonym wybiegiem dla kur. Wydajność to 6 mln jaj rocznie. Rolnicy gospodarują prawie na 200 ha ziemi, gdzie uprawiane są zboża, 50% produkcji roślinnej przeznaczona jest na potrzeby żywieniowe niosek. Gospodarstwo posiada dobrze wyposażony park maszynowy, silosy na zboże, wiatę magazynową, warsztat, dwie instalacje fotowoltaiczne (jedna dla domu, druga dla gospodarstwa). Nowa inwestycja pozwoliła spełnić oczekiwania najbardziej wymagających klientów w zakresie dobrego jakościowo produktu.

 

V-ce Mistrz AgroLigi

Gospodarstwo Państwa Renaty i Marka Szoć, położone jest w miejscowości Wielawino, gmina Grzmiąca, powiat szczecinecki, jest jednym z nielicznych indywidualnych gospodarstw rolnych na Pomorzu Zachodnim prowadzących produkcję trzody chlewnej w sposób tradycyjny ściółkowy. Priorytetem jest dbałość o dobrostan zwierząt, przestrzeganie bioasekuracji. Produkcja odbywa się w cyklu zamkniętym, w systemie ściółkowym, z obsadą 30 macior, sprzedaż roczna wynosi 650 sztuk tuczników. W chlewni macierzystej kojce porodowe są monitorowane za pomocą systemu kamer. Powierzchnia gospodarstwa to 161 ha, w 80% w technologii bezpłużnej, gdzie uprawiane są zboża rzepak ozimy i łubin, ten ostatni wchodzi w skład pasz jako komponent białkowy. Gospodarstwo czterokrotnie zdobyło I miejsce i raz II miejsce za najbardziej mięsną świnię w województwie zachodniopomorskim, w 2019 r. mięsność wyniosła 67,2%.

Laureaci województwa zachodniopomorskiego AGROLIGA 2020 w kategorii ROLNICY:

Wioleta i Jarosław Kurosz z Barlinka, powiat myśliborski; innowacyjne gospodarstwo sadownicze o powierzchni 7,5 ha, produkujące wysokiej jakości owoce czereśni pod osłonami na krajowe oraz zagraniczne rynki zbytu,

Marta Telak z Ciechnowa, gmina Sławoborze, powiat świdwiński; produkcja roślinna, hodowla koni, szkółka jeździecka,

Zbigniew i Tadeusz Sikora z Moskorza, gmina Stara Dąbrowa, powiat stargardzki; gospodarstwo rodzinne, na powierzchni prawie 300 ha uprawiane są zboża, burak cukrowy i rośliny strączkowe,

Agata Tygielska i Piotr Kowalski z Kolina, gmina Dolice; produkcja ekologiczna jaj, tuszek drobiowych oraz baraniny.

KATEGORIA FIRMY

Mistrz AgroLigi

Gospodarstwo ROLPOL Sp. z o.o. w Łęczynie, gmina Stara Dąbrowa, powiat stargardzki powstała 1993 roku od początku zarządzana przez Bohdana Rataja doświadczonego rolnika i niekwestionowanego fachowca w tej dziedzinie. Obecnie to wyspecjalizowana i dynamicznie rozwijająca się firma, która na 1700 ha w technologii bezorkowej i tradycyjnej, zajmuje się produkcją kwalifikowanego materiału siewnego szerokiego spektrum odmian zbóż jarych oraz ozimych: pszenicy, pszenżyta, owsa, jęczmienia, rzepaku, a także w płodozmianie buraka cukrowego i łubinu. Gospodarstwo posiada dużą bazę magazynową, nowoczesną linię do suszenia i sortowania nasion oraz duży park maszynowy. Obecnie planowany jest zakup wydajniejszej linii do suszenia zbóż. Rynek zbytu materiału siewnego to Polska, Niemcy, Austria, Włochy. Firmie zatrudnionych jest 23 osoby. W gospodarstwie odbywają się szkolenia branżowe oraz Ogólnopolskie Dni Buraka Cukrowego.

 

V-ce Mistrz AgroLigi

Stajnia Brzózki Gospodarstwo Agroturystyczne, Mai Polikowskiej położone jest w urokliwym miejscu w miejscowości Brzózki w gminie Nowe Warpno, w powiecie polickim. To certyfikowany ośrodek jeździecki posiadający Certyfikat Polskiego Związku Jeździeckiego, który uprawnia do organizacji zawodów oraz egzaminów na odznaki jeździeckie. W gospodarstwie znajdują się: ujeżdżalnia kryta, ujeżdżalnia w formie otwartej zadaszonej, nowoczesna, świetnie utrzymana stajnia dla 42 własnych koni sportowych i rekreacyjnych, jak również dla hotelowanych. Całość produkcji roślinnej przeznaczona jest na potrzeby żywieniowe koni. Firma prowadzi obozy jeździeckie, wczasy w siodle, zielone szkoły, organizuje imprezy okolicznościowe, integracyjne oraz rozpoczyna nowe działanie weekendy oraz pobyty survivalowe. W gospodarstwie znajduje się duża baza noclegowa, w ofercie znajduje się około 50 miejsc noclegowych wraz z całodziennym wyżywieniem. Właścicielka wraz z synem odnosi sukcesy na arenie międzynarodowej w zawodach w ujeżdżeniu koni. „Stajnia Brzózki” dąży do rozwinięcia działalności skierowanej do dzieci i młodzieży w zakresie edukacji ekologicznej i rolnictwa.

Laureaci województwa zachodniopomorskiego AGROLIGA 2020 w kategorii FIRMY:

Spółdzielcze Gospodarstwo Rolne, Piotr Radziun, Baszewice, powiat gryficki; na areale prawie 2000 ha uprawiane są zboża , rzepak, burak cukrowy, kukurydzy na ziarno, gospodarstwo powstało w latach 70-tych i zatrudnia wyłącznie członków spółdzielni tworzących wysoko wykwalifikowanych specjalistów,

„7 Ogrodów”, Grażyna i Zdzisław Kugiel, Łowicz Wałecki, gmina Mirosławiec, powiat wałecki; gospodarstwo rolne uprawa owsa, ziół, łąki, gospodarstwo agroturystyczne z zagrodą edukacyjną, organizacja imprez okolicznościowych i wydarzeń kulturalnych,

„Kabanosik”, Ilona i Grzegorz Lewandowscy, Stare Czarnowo, powiat gryfiński; produkcja wędlin metodą tradycyjną z użyciem naturalnych przypraw, produkcja wędlin na 14 t w skali roku,

„Wina Darłowo Ośrodek Leśny”, Barbara i Mariusz Szubert, Darłowo, powiat sławieński; uprawa winorośli na powierzchni 1,40 ha, produkcja wina, ośrodek turystyczny.

Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach składa gratulacje i wyrazy uznania dla mistrzów i wicemistrzów oraz laureatów konkursu Agroliga województwa zachodniopomorskiego życząc dalszych osiągnięć i sukcesów, a także wytrwałości w realizacji zamierzeń.

 

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Agoliga 2021.

 

Za treść merytoryczną odpowiada Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach.

 

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz