Zamknij

Rynek mieszkań w Szczecinku - jakie mieszkania sprzedają się najszybciej?

15:18, 15.07.2021 | P.K
Skomentuj
REKLAMA

Dlaczego niektóre mieszkania w Szczecinku wystawione są na sprzedaż przez wiele miesięcy, a inne sprzedają się jak ciepłe bułeczki? Co decyduje o preferencjach kupujących i jak zmieniły się w ostatnim czasie?

Z raportu Barometr Metrohouse i Gold Finance wynika, że w IV kwartale 2020 r. średnia sprzedaż mieszkania trwała nieco ponad 3 miesiące, w zależności od wielkości miasta. Niektóre mieszkania potrafią jednak być obecne na rynku nawet kilka lat. Co decyduje o tym, które mieszkania sprzedają się najszybciej?

Małe mieszkania liderem sprzedaży

Eksperci są zgodni, że od wielu lat najszybciej sprzedają się mieszkania małe, jedno- lub dwupokojowe, o metrażu pomiędzy 20 a 40 mkw. To najpopularniejsze rozwiązanie dla młodych par, singli czy studentów, którzy traktują je jako swoje pierwsze, przejściowe lokum.

Największą grupą kupujących tego typu nieruchomości są jednak inwestorzy, którzy przeznaczają je pod wynajem. Szacuje się, że zakup mieszkania w celu inwestycyjnym to już około 2/3 sprzedanych nieruchomości w Polsce. Wpłynęły na to m.in. rekordowo niskie stopy procentowe i rosnąca inflacja. Zakup nieruchomości stał się swoistą ochroną oszczędności przed utratą wartości, które na lokatach bankowych tracą około 3 proc. wartości kapitału rocznie przy procencie składanym. W ciągu 15 lat oszczędności inwestora zmniejszyłyby się wówczas aż o połowę.

Również mieszkania na sprzedaż w Szczecinku znajdują pokrycie w tej tendencji. Na rynku jest obecnie zaledwie kilka mieszkań o małej powierzchni i zazwyczaj nie pozostają długo w ofercie.

Na przykład za wyremontowaną w 2019 roku kawalerkę przy ul. Mierosławskiego o powierzchni 26,56 mkw zapłacimy 130 tys. zł (4894,58 zł/mkw). Jest to nieruchomość ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu na III piętrze bloku mieszkalnego. Składa się z jednego pokoju, kuchni, łazienki, wc oraz przedpokoju. W pokoju znajdują się nowe panele podłogowe, gładzie malowane czy wnęka zabudowana garderobą. W kuchni znajduje się terakota, glazura, meble kuchenne oraz sprzęt AGD. Pełne wyposażenie ma także łazienka z kabiną prysznicową i wc. Do mieszkania przynależy też piwnica. W pobliżu tej nieruchomości znajdują się: sklepy, markety, przychodnia lekarska, apteka, szpital, przystanki komunikacji miejskiej, park miejski oraz jezioro Trzesiecko.

Za większe, dwupokojowe mieszkanie przy ul. Rzemieślniczej w Szczecinku, o powierzchni ok. 44 mkw., zapłacimy 139 tys. zł (3154 mkw). Powierzchnia po obrysie podłogi wynosi ok. 67 mkw. Lokal składa się z 2 pokoi, kuchni, łazienki z wc, przedpokoju oraz spiżarni. Położony jest na trzecim piętrze (poddaszu) kamienicy. Właściciel korzysta z piwnicy oraz wspólnego poddasza.

Coraz łatwiej sprzedać większe mieszkania

Pandemia koronawirusa zmieniła nie tylko zachowania Polaków, ale i preferencje kupujących mieszkania. Wpływ na to miały niewątpliwie wprowadzone obostrzenia. Rodziny musiały przez wiele miesięcy nie tylko odpoczywać w swoich mieszkaniach i spać, ale i pracować czy uczyć się z dziećmi. Biorąc pod uwagę, że w dużej mierze Polacy posiadają małe mieszkania, taka sytuacja rodziła konflikty i frustracje, do których dochodził lęk przed zakażeniem. W tych trudnych warunkach coraz chętniej kupowano więc większe mieszkania, trzy- i czteropokojowe, dobrze sprzedawały się zwłaszcza te z dużym tarasem lub na parterze, z ogródkiem.

Nic więc dziwnego, że dobrze sprzedają się również tego rodzaju mieszkania w Szczecinku. Na przykład przy ul. Połczyńskiej znajdziemy mieszkanie o powierzchni blisko 70 mkw za 300 tys. zł (4360 zł/mkw). Nieruchomość ta oferuje 4 pokoje wraz z loggią, kuchnię, łazienkę, oddzielne wc oraz przedpokój. Położona jest na 3. piętrze bloku mieszkalnego. We wszystkich pokojach znajduje się parkiet drewniany i nowe okna. Kuchnia wyposażona jest w meble kuchenne oraz sprzęt, w tym zmywarkę. W przedpokoju znajdują się dodatkowe szafy w zabudowie. Do lokalu przynależy piwnica. W najbliższej okolicy mieszkania znajdują się: przedszkole, szkoła podstawowa, pętla autobusowa, sklepy, urząd pocztowy, apteka, przychodnia, kościół i cerkiew.

Zaznaczmy jednak, że to, jak szybko sprzeda się mieszkanie, zależy nie tylko od jego metrażu, ale i preferencji nabywców, stanu technicznego czy lokalizacji.

 

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%